۰ نفر
۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۴
3 نفر در ناآرامی‌های شیلی کشته شدند

ایرنا نوشت: همزمان با ناآرامی‌ها در سانتیاگو پایتخت شیلی، منابع رسمی از کشته شدن سه نفر در این شهر خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شهردار سانتیاگو اعلام کرد که این سه نفر بدنبال آتش سوزی داخل یک سوپرمارکت جان خود را از دست دادند.

«کارلا روبیلار» افزود: همزمان با تداوم ناآرامیها و درگیری‌ها میان معترضان و نیروهای امنیتی، گزارش شده که در یک آتش سوزی در سوپرمارکتی در سانتیاگو سه نفر جان باختند.

رسانه ها از تداوم اعتراض‌ها در سانتیاگو برای دومین روز متوالی به رغم اعلام منع آمد و رفت خبر داده اند.

این بدترین خشونت در شیلی طی سالهای اخیر بوده است. شیلی مدتها یکی از باثبات ترین کشورهای منطقه آمریکای لاتین محسوب می‌شد.

تصاویر مختلف از ناآرامی های شیلی نشان می دهد که نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضان از ماشین های آب پاش استفاده کرده و پلیس ضد شورش نیز ضمن بازداشت معترضان آنها را به سوی خودروهای ون هدایت می‌کند.

اعتراض ها در سانتیاگو و چند شهر شیلی به دلیل خشم عمومی نسبت به شرایط اجتماعی و اقتصادی این کشور از جمله فاصله زیاد میان وضعیت فقرا و ثروتمندان و افزایش بهای مترو آغاز شد.

معترضان در سانتیاگو و چند شهر دیگر ابتدا ماهیتابه و قابلمه به دست به خیابان آمده و اعتراض خود را با کوبیدن ظروف به یکدیگر نشان دادند. اما این اقدام در برخی مناطق سانتیاگو به درگیری برخی معترضان که صورت خود را پوشیده بودند با پلیس ضدشورش و سربازان ارتش منجر شد.

در برخی مناطق معترضان به تخریب اموالی عمومی از جمله آتش زدن اتوبوس‌ها پرداختند. در پی بروز این خشونت‌ها، دولت در پایتخت منع آمد و رفت اعلام کرد.

«سباستین پینرا» رئیس جمهوری شیلی روز گذشته (جمعه) اعلام کرد که بدنبال این ناآرامی ها، طرح افزایش بهای مترو را تعلیق کرده است.

مترو سانتیاگو با ۱۴۰ کیلومتر وسعت بزرگترین و مدرن ترین مترو در آمریکای جنوبی است و پیش از این رسانه ها اعلام کرده بودند که این مترو مایه افتخار مردم شیلی بود.

شبکه مترو پایتخت ۶ میلیون نفری شیلی روزانه سه میلیون مسافر را جابجا کرده و نقش اصلی را در مسافرت های درون شهری این شهر ایفا می کند.

با تعطیل شدن مترو سانتیاگو، ساکنان شهر مجبور شدند تا با پای پیاده و گاهی با طی مسافت های طولانی به منازل خود بروند که این امر صحنه های پر هرج و مرجی را ایجاد کرد.

تاکنون بیش از ۱۴۰ نفر به اتهام آسیب رساندن به تجهیزات و تاسیسات مترو دستگیر شده اند.

310311

کد خبر 1312413

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =