صرفه‌جویی کاغذ با اجرای طرح الکترونیکی شدن نسخه‌های پزشکی

ایرنا نوشت: مدیرکل دفتر تحول اداری و نوسازی سازمان بیمه سلامت گفت: با اجرای طرح الکترونیکی شدن نسخه‌های پزشکی ۱۲ میلیارد ریال در هزینه تامین کاغذ در این بخش صرفه‌جویی شده‌است.

مسعود مشایخی روز چهارشنبه در همایش بزرگداشت هفته بیمه سلامت در استان بوشهر افزود: امروز حوزه الکترونیک سلامت در حال تحول اساسی است که نسخه‌نویسی الکترونیکی یکی از این دستاوردهاست.
وی بیان کرد: در سازمان بیمه سلامت سالانه ۲۰ میلیون دفترچه چاپ می‌شود که هر دفترچه ۱۸ برگ ۳ نسخه‌ای دارد که با احتساب جلد شمار برگ‌های این دفترچه به حدود ۶۰ برگ می‌رسد.
مشایخی افزود: این ۲۰ میلیون دفترچه سالانه علاوه بر حجم عملیات بالا برای ثبت، انبار و نگهداری آنها تنها ۱۲ میلیارد ریال هزینه تامین کاغذ دارد که با اجرای نسخه‌نویسی الکترونیک این هزینه حذف شده‌است.
وی یادآور شد: همچنین نسخه‌نویسی الکترونیکی از وقوع خطاهای تجویز نیز جلوگیری می‌کند زیرا در نسخه‌نویسی کاغذی شاید تجویز برخی داروها نیاز به هشدارهایی داشته باشد که در این فرایند قابل تشخیص نباشد.

مشایخی ادامه داد: با تکمیل طرح نسخه‌نویسی الکترونیکی اگر به واسطه شرایط بیمار و یا تداخل دارویی نیاز به هشدارهایی باشد نسخه‌نویسی الکترونیکی این هشدار را می‎دهد تا تجویز دارو خطا صورت نگیرد.
وی اظهار کداشت: در قبال حجم بالای بیماران به پزشکان خطای تجویز پزشک اندک و غیرقابل اغماض است که با نسخه‌نویسی الکترونیک همین خطاهای اندک نیز اتفاق نمی‌افتد.
مشایخی افزود: علاوه براین با نسخه‌نویسی الکترونیک و هوشمند شدن فرایندها می‌توان گزارش‌های آماری بسیار خوبی از خدمات داشت و با مدیریت حجم بالای اطلاعات تولیدی در ارتقا دانش پزشکی نیز سهیم شد.

وی تاکید کرد: سلامت یکی از حوزه‌های مهم در حوزه اجتماعی است زیرا با ارتقا سلامت منجر به نشاط اجتماعی، سرمایه اجتماعی، عدالت اجتماعی و توسعه پایدار شاهد خواهیم بود.
مشایخی گفت: درجامعه با توجه به برخورداری از ایدوئولوژی دینی و مبانی اسلامی، انسان می‌تواند محور توسعه باشد. وی افزود: اما این انسان باید سالم، با فرهنگ، سواد و دانش‌آموخنته باشد که احساس سالم و ایمن بودن کند.

مشایخی ادامه داد: در این بین شاید انسان سالم باشد ولی احساس سلامت نکند که باید به وی یادآوری شود که در سلامت قرار دارد.

۲۳۲۳۵۲۳۵

کد خبر 1313552

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =