۰ نفر
۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۰
چین، برای روسیه خطر است

کارشناس اوراسیا سفر اخیر پوتین به کشورهای عربی را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش خبرآنلاین، بهرام امیراحمدیان در خصوص سفر پوتین به منطقه با توجه به حوادث جاری و آیا اینکه حمله به آرامکو به نفع روسیه بود یا خیر گفت: روسیه وارد منطقه می شود، آمریکا در آنجا نیست. چی کار باید بکند؟ قطعا باید نیروها را نگه دارد و هزینه کند که این مساله زیاد برای او فید بک خوبی ندارد. مثلا در سوریه روس ها هزینه کرده اند. باب حضور روسیه از همانجا باز شد. ولی در نهایت تلاشی که روسیه برای ایفای نقش ابرقدرتی می کند مثل دوره جنگ سرد نیست. بنابراین این فضا تنها فرصتی را به روسیه برای قدرت نمایی می دهد. تلاشی که روسیه برای ابرقدرتی می کند همانند دوره جنگ سرد نیست و اگر جهان دوقطبی شود قطب دوم آن روسیه نیست ولی قطعا قطب اول آن آمریکا است. روسیه با یک جهان دو قطبی مخالف است و در این فکر است که یک جهان چند قطبی تشکیل دهد، و در همین راستا به هیچ وجه دوست ندارد چین تبدیل به قطب دوم شود.

این کارشناس درباره رویکرد روسیه در قبال چین و اینکه آیا مسکو با پکن رقابت تنگاتنگی دارد گفت: بله چون نمی خواهد جهان دو قطبی شود در جهان حاضر روسیه دیگر در جایگاه قطب دوم نیست. پس اگر روسیه نیست چین هم نباید باشد. چین خطرهای خودش را برای روسیه دارد.چرا این را می گویم؟ برخی جهان را دوقطبی نگاه می کنند می گویند آمریکا و چین دو قطب اصلی هستند و چین در تجارت خارجی نیز از آمریکا جلوتر است و با کشورهای بیشتری در ارتباط است، اما در نظر گرفته نمی شود که این تجارت خارجی جمعیتی بالای یک میلیارد را پوشش می دهد، این در حالی است که تجارت خارجی آمریکا تنها برای350 میلیون نفر است. از طرفی اگر مبنا را تولید ناخالص داخلی قرار دهیم برای آمریکا که رقمی بالغ بر 20هزار میلیارد دلار است را باید تقسیم بر 350 میلیون نفر کنیم که به هر نفر 54 هزار دلار می رسد.

وی افوزد: چین که قدرت دوم جهان است بنابراین اگر تولید ناخالص داخلی آن را که چیزی حدود کمتر از ۱۴ هزار میلیارد دلار را باید تقسیم بر یک میلیاردو سیصد و پنجاه میلیون نفر تقسیم کنیم که در این صورت پنج برابر کمتر از آمریکا سهم می برند. از طرفی دولت چین باید برای مدیریت این جمعیت بالا تجارت را افزایش دهد، محصولات کشاورزی تولید کند، آموزش عمومی را انجام دهد، بهداشت و درمان عمومی را ارائه دهد، جاده بسازد و غیره... خب این موارد باید از کدام بودجه تامین شوند؟ بنابراین باید گفت که طبقه بندی ما برای اینکه بگوییم چین در رتبه دوم قرار دارد غلط است که البته ممکن است از لحاظ تئوری درست باشد. در نتیجه عواملی چون وسعت و جمعیت نقش بسزایی در محاسبات ما دارند.

امیراحمدیان درباره به صرفه بودن حضور روسیه در خاورمیانه نیز گفت: در راستای بحث اصلی نیز باید بگویم حضور روسیه در خاورمیانه از لحاظ اقتصادی برای این کشور درآمدی آن چنانی ایجاد نمی کند. اگر هم روسیه بخواهد حضور داشته باشد باید هزینه بدهد و این کشور در شرایط فعلی قادر نیست تا هزینه دهد و این کشور سعی کرده تا قدرت نرم خود را جایگزین قدرت سخت خود کند. در این راستا آنها بنیاد صلح (روسکی میر) تشکیل داده اند و تلاش دارند تا آن را توسعه دهند. از طرف دیگر چین نیز بنیاد دیگری به نام کنفوسیوس دارد که درصدد گسترش آن است.

وی تصریح کرد: هدف از این کارها این است که بگویند قدرت سخت بدنامی می آورد و کارایی نیز ندارد. در همین بین وقتی روسیه کریمه را اشغال می کند از قدرت سخت استفاده کرده و اروپا  را از خود ترسانده است و اروپا نیز در پاسخ تحریم هایی اعمال کرده است. به نظر من این موقعیت فرصت خوبی را برای ایران فراهم می کرد تا اروپا را به سرمایه گذاری در گاز ترغیب کند که متاسفانه ایران این کار را نکرد. هر چه ایران به روسیه نزدیک تر شد از اروپا نیز دور تر شد.

مشروح این گفت و گو را اینجا بخوانید.

310311

کد خبر 1313868

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • منصور IR ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
  0 4
  تحلیل قشنگی بود
 • دلاور آریایی IR ۰۶:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۷
  0 5
  بهتر است که ای آن خیلی خ.دش را به اروپا نزدیک نکنه ولی به صورت جدا باکشورهای خاصی از اروپا مثل آلمان، ایتالیا، اسپانیا و... ارتباط داشته باشد