نیم میلیون زائر اربعین حسینی از خدمات بهداشتی و درمانی استفاده کردند

رئیس کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین حسینی ۹۸ گفت: در ایام اربعین امسال، بیش از ۴۷۷ هزار زائر از خدمات بهداشتی، درمانی و تیم‌های فوریت پزشکی در مرزهای کشور بهره‌مند شدند که حدود ۲۸ هزار و ۹۰۰ تن از آنها اتباع سایر کشورها بودند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از «وبدا»، پیرحسین کولیوند افزود: امسال خدمات کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین حسینی ۷۰ درصد، اعزام مصدومان و بیماران توسط آمبولانس‌های زمینی اورژانس ۵۵ درصد و اعزام مصدومان توسط آمبولانس‌های اورژانس هوایی به مراکز درمانی، ۳.۵ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشت همچنین شاهد افزایش ۲۲ درصدی منابع انسانی و لجستیکی کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین حسینی بودیم.
وی ادامه داد: در طول پیاده‌روی اربعین حسینی، ۱۱۰۰ دستگاه آمبولانس، ۴۴ دستگاه اتوبوس آمبولانس، ۱۵ فروند بالگرد و ۴ فروند بیمارستان هوایی، ۹ بیمارستان سیار، ۴ بیمارستان برای حوادث تروریستی، شیمیایی و میکروبی و ۲۰ دستگاه آمبولانس مجهز به تجهیزات حملات شیمیایی، میکروبی و تروریستی در مرزهای چهارگانه کشور اعزام شد و ۱۷ هزار نیروی عملیاتی اورژانس پیش بیمارستانی، تیم‌های مدیریت بیماری‌ها شامل ۸۴۵ نفر، ۱۶۰ تیم بهداشتی و ۵۶ مرکز درمانی سیار نیز در خدمت زائران اربعین حسینی بودند.
رئیس سازمان اورژانس کشور خاطرنشان کرد: بیش از ۲۹۵ هزار زائر اربعین حسینی به مراکز درمانی ثابت و سیار مراجعه کردند که به بستری شدن ۱۶ هزار و ۷۰۲ نفر و ۱۶۲ نفر در بخش مراقبت های ویژه مراکز درمانی ثابت منجر شد همچنین ۹۶۶ عمل جراحی در مراکز درمانی ثابت و سیار پیش‌بینی شده، انجام و خدمات بهداشتی و درمانی به ۲ هزار و ۹۷۱ مادر باردار ارائه شد.
وی با بیان اینکه ۵۵۴ مصدوم و بیمار اعزامی از عراق به مرزهای چهارگانه کشور منتقل شدند، افزود: ۳۲۵ مصدوم و بیمار توسط اورژانس پیش‌بیمارستانی به مراکز درمانی محل سکونتشان انتقال داده شدند همچنین خدمات کمک های اولیه روانشناختی به بیش از ۴۷ هزار نفر از زائران، ارائه شد.
کولیوند یادآور شد: در این مدت، بیش از ۶۵ هزار مورد بازدید توسط تیم های بهداشتی وزارت بهداشت در داخل خاک ایران و ۲ هزار و ۲۳۷ مورد بازدید از موکب‌ها همچنین بیش از ۵ هزار و ۱۰۰مورد بازدید از مراکز تهیه و توزیع غذا در ایران و بیش از هزار و ۲۰۰ مورد بازدید از مراکز تهیه و توزیع غذا در خاک عراق انجام شد که در نهایت ۵ هزار و ۸۰۰ کیلوگرم مواد غذایی مشکوک معدوم شده است.
وی با اشاره به واکسیناسیون بیش از ۱۰۱ هزار نفر از اتباع کشورهای خارجی در ایران به منظور پیشگیری از شیوع بیماری‌های مختلف، گفت: در ایران به ۱۴۷ هزار زائر ایرانی و خارجی و در عراق به ۲۷۶ هزار نفر آموزش‌های لازم بهداشتی ارائه شده است همچنین ۲۴ هزار نفر از خادمان و مسئولان موکب‌ها، آموزش‌های لازم برای پیشگیری از بیماری‌ها را فرا گرفتند.
رئیس کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین حسینی ۹۸  اظهار داشت: با استقرار هزار و ۹۶۴ نفر در پایانه های مرزی جهت کنترل سندرمیک بیماری‌های واگیر و پایش دقیق اطلاعات بهداشتی و درمانی، شاهد کنترل دقیق زائران از نظر علائم سندرمیک بیماری‌ها در کشور عراق و در مرزهای غربی و شرقی کشور و عدم شیوع بیماری‌های واگیر در ایران بودیم.
وی اضافه کرد: ۴۹ درصد از خدمات درمانی ارائه شده به زائران در مرز مهران، ۱۶ درصد در مرز چذابه، ۱۰ درصد در مرز خسروی، ۴ درصد در مرز شلمچه و ۲۱ درصد خدمات نیز در سایر مرزها از جمله میرجاوه و آستارا به زائران ارائه شده است.
کولیوند با اشاره به اعزام ۱۶۸ بیمار و مصدوم توسط ۱۵ بالگرد اورژانس هوایی به مراکز درمانی، گفت: این ۱۶۸ بیمار و مصدوم در ۹۳ ماموریت به مراکز درمانی منتقل شده‌اند که ۱۱۰ نفر از مصدومان مربوط به حوادث ترافیکی و ۵۸ نفر نیز مربوط به حوادث غیرترافیکی بوده است.
رئیس کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین حسینی ۹۸ از همکاری معاونت‌های مختلف وزارت بهداشت و سازمان‌های تابعه این وزارتخانه همچنین ستاد کل نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات، سازمان بهزیستی کشور، سازمان تامین اجتماعی، سازمان پدافند غیرعامل کشور، سازمان مدیریت بحران کشور، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، سازمان بسیج جامعه پزشکی، سازمان پزشکی قانونی کشور، سازمان دامپزشکی کشور، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و  کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین حسینی، قدردانی کرد.

۲۳۵۲۳۱
کد خبر 1313924

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =