شفاف سازی رئیس فدراسیون کبدی درباره چک و سفته‌هایی که از بازیکنان لژیونر گرفت

موضوع گرفتن چک و سفته توسط فدراسیون کبدی از بازیکنان لژیونر در هند حواشی زیادی برپا کرد و به همین منظور به سراغ اورسجی رئیس فدراسیون کبدی رفتیم و با او در این باره صحبت کردیم.

زاوش محمدی: «آنهایی که قراردادشان بالای ۵۰۰ میلیون تومان است باید ۱۲ درصد به فدراسیون بدهند و آنها که قراردادشان زیر ۵۰۰ میلیون تومان است ۱۰ درصد پرداخت خواهند کرد.» این صحبت های معراج شیخ ملقب به "ویرانگر" کبدی ایران بود که چند روز پیش در رسانه های منتشر شد و سر و صدای زیادی برپا کرد. او گفته بود قراردادش با تیم هندی یک میلیارد و سیصد میلیون است که قبل از حضور در این تیم فدراسیون کبدی از آنها چک و سفته گرفته و از آنها خواسته تا 12 درصد حق قراردادشان را به فدراسیون بدهند. به همین منظور به سراغ اورسجی رئیس فدراسیون کبدی رفتیم و با او مصاحبه انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید:

*در رسانه ها مطرح شد که شما به عنوان رئیس فدراسیون کبدی، از بازیکنان سفته و چک گرفته بودید که باعث حواشی زیادی شد

شما می دانید که هر رسته ورزشی که لژیونر دارد، اعزام ها از طریق باشگاه انجام می شود و بازیکن با باشگاه ها قرارداد می بندد و مسابقه برگزار می شود و ترانسفر و حق رشد و مسائل دیگری صورت می پذیرد. ما هم از این قاعده مستثنی نیستیم ولی در رشته ما یک سری استثناهایی وجود دارد. ما باشگاه حرفه ای نداشتیم که بازیکن ها در آنجا مسابقه دهند و یک باشگاه دیگر آن ها را خریداری کند یا به باشگاه های خارجی ترانسفر شوند، این عزیزان در اردوهای تیم های ملی ساخته شدند و مربیان داخل استان ها و رییس هیئت ها و مجمع تیم ملی و فدراسیون برای آن ها زحمت کشیدند.

 از 5-6 سال پیش که اولین دوره لیگ ستارگان در هندوستان برگزار شد، فدراسیون کبدی هندوستان از ایران خواست که چند بازیکن را به آن ها معرفی کنیم تا در آن لیگ حضور پیدا کنند. رییس فدراسیون وقت هم چندتا از بازیکنان خوب را معرفی کرد. آن زمان قراردادشان بین 7 تا 10 میلیون بود و اوایل قراردادها پایین بود و تا سال سوم نهایتا به 40-50 میلیون رسیده بود و بچه ها هم خیلی راضی بودند تا اینکه در سال های پنجم و ششم مسابقات خاوج گرفت و اسپانسرهای زیادی در مسابقات حضور پیدا کردند و قراردادها بهتر و بهتر شد. بعد از بازی های آسیایی جاکارتا که اوج موفقیت این رشته در سطح آسیا و حتی جهان بود. بعد از آن موفقیت ما با فدراسیون هندوستان و مسئولین لیگ مذاکره کردیم که تعداد بازیکنان ما از 5-6 نفر به بیست برسد. تمام ایام عید نوروز امسال را درگیر این موضوع بودیم تا این عزیزان را بتوانیم اعزام کنیم. خدا را شکر قراردادهای بسیار خوبی بسته شد و در هیئت رییسه فدراسیون و مجمع عمومی سالیانه تصمیم گرفته شد که این عزیزان که تمام روند و فرآیند اعزامشان از طریق فدراسیون و تیم ملی انجام شده بود، یک درصدی از قراردادشان را برای توسعه ورزش همگانی و کمک به خود مربیان استان ها و فعالیت هایی که می تواند در استان ها صورت بگیرد که به فرآیند تولید و چرخه بازیکنان و پشتوانه سازی تیم های ملی کمک کند، اختصاص دهند. این نفرات که تا پایان عمر خود نمی توانند لژیونر باشند و بازیکنان دیگر هم باید به تیم ملی بیایند و جایگزین آن ها شوند و این چرخه ادامه یابد. تصمیم بر این بود که به صورت شناور 8 تا 10 درصد با توجه به مبالغ دریافتی بدهند و حتی کسانی که عضو تیم ملی بودند و در مسابقات جاکارتا حاضر شده بودند، درصدهای کمتری بدهند و این مبلغ برای توسعه همگانی این رشته اختصاص پیدا کند و در مجمع فدراسیون مطرح شد و در هیئت رییسه هم مورد تایید قرار گرفت.

*این موضوع با خود بازیکنان هم هماهنگ شده بود؟

بله، بازیکن قبل از اینکه اعزام شود تب و تاب این را دارند که اسمشان باشد و حتی لابی می کنند که ما را بفرستید ولی وقتی پولشان را دریافت کردند کمی برای پرداخت پول سخت‌شان است. من این چند روز با آن ها صحبت کردم و گفتم شما باید افتخار کنید که به عنوان یک بازیکن لژیونر برای کشور و خانواده تان آورده مالی دارد و باید در این کمکی که به توسعه رشته می شود، سهیم باشید. همین الآن ما برای تیم جوانان که کمتر از 17-18 روز دیگر برای برگزاری مسابقات جهان که در کیش میزبان هم هستیم، 13 مرحله اردو گذاشتیم. چه کسی این هزینه رفت و آمد و تغذیه که به ساخته شدن بازیکن منجر می شود را پرداخت می کند؟ سال آینده ما از دل همین بازیکن هایی که از شهرها و روستاها و جاهی دیگر می آیند لژیونر انتخاب می کنیم. خب بازیکنی که با این شرایط آمده و ما او را آماده کردیم و به حد عالی رساندیم و به تیم ملی می آید و برای خودش و مجموعه فدراسیون افتخار می آفریند  بعد ما او را انتخاب و اعزام می کنیم و می رود 500 میلیون و یک میلیارد دستمزد می گیرد، سختش است مبلغی را به فدراسیون بدهد و این کمی بی انصافی است.

*مبلغ سفته و چک ها چقدر است؟

مجموع قرارداد بازیکنان ما حدود 13-14 میلیارد است و چیزی که نصیب فدراسیون خواهد شد، شاید در حدود 700 میلیون باشد که این ارقام خیلی باهم تفاوت دارد و شاید اندازه خرید یک تخته تاتامی برای استان های ما هم نشود. این مبلغ هم در جیب من نمی رود و یک نفر به کمیته فنی یا کارگروه تخصصی که این افراد انتخاب شدند بگوید که این پول برای شما. این در واقع یک ساختار است و چه من باشم و چه نباشم این روند ادامه پیدا خواهد کرد و برای رشد این رشته ورزشی نیاز است که این اتفاقات رخ دهد.

*یعنی شما می فرمایید این پول را صرف کبدی می کنید؟

صد درصد. تمام ردیف آن را در هیئت رییسه مشخص کردیم که تاتامی بخریم یا به استان ها البسه ورزشی دهیم. یک هزارتومان از آن برای مجموعه فدراسیون خرج نشده است. همه آن برای استان هاست، به خصوص استان هایی که ورزشکاران بیشتر از آنجا هستند.

*آیا این مشکل با ورزشکاران حل شده است؟

قطعا حل شده است.

*یعنی دلخوری که بازیکن تیم ملی داشت و گفته بود قصد خداحافظی از کبدی را دارد حل شده است؟

کسی که گفته بود من می خواهم خداحافظی کنم، ایشان نه در جاکارتا در تیم ملی ما بوده و نه در لیگ های داخلی ما بازی می کرده. چون از قبل این روند ادامه داشت و بازیکن تیم ملی ما بود و شرایط بازی اش خوب بود و از قبل اعزام می شد، او را در لیست امسال هم گذاشتیم و قطعا در فصل پیش رو که داریم و کمیته و کارگروه تخصصی که تشکیل داده ایم و نظر شخصی من نیست و بر اساس شاخص هایی که داریم مثل حضور در تیم ملی، در لیگ ها و تعاملاتی که با فدراسیون ها دارند . حدود 10 شاخص در کارگروه تخصی تعیین خواهیم کرد و در هیئت رییسه مصوب می کنیم که بعدا بازیکن نگوید تیم ملی و لیگ بی ارزش است و من خودم می توانم بروم. ابدا هیچ بازیکنی خودش نمی توان  برود و همین الآن هم مسئولین لیگ ستارگان هندوستان و فدراسیون هندوستان مدام با ما مکاتبه می کنند و اگر ما یک موافقت نامه ندهیم یا به آن ها بگوییم یک بازیکن نمی تواند باشد یا شخص دیگری را جایگزین کنیم یا طور دیگری رفتار کنیم، قطعا هیچ بازیکنی جدای از چیزی که در فدراسیون اتفاق می افتد نمی تواند برود.

256 43

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1314004

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =