کمالی: شورای نگهبان باید نقش «پدری» را در انتخابات ایفا کند

حسین کمالی، دبیرکل حزب کار معتقد است: اگر نیاز باشد اصلاح‌طلبان ائتلاف می‌کنند و یا بحث ائتلاف هم می‌تواند کنار گذاشته شود. در این زمینه ارزیابی ما از آرای مردم بسیار تاثیر گذار خواهد بود و تعیین راهبرد انتخاباتی نیز به نوع شرایطی وابسته است که اصلاح‌طلبان در ایام انتخابات با آن مواجه می‌شوند.

پوریا فیروزنژاد: در فاصله چندماهه تا انتخابات ریاست جمهوری، بازار مذاکرات درباره نحوه حضور در انتخابات داغ است. زمزمه های شنیده شده از اردوگاه اصلاح طلبی حکایت از آن دارد که اکثریت این جریان معتقد به ادامه ائتلاف با اعتدالیون نیستند هرچند هستند اصلاح طلبانی چون کارگزاران که هنوز هم تاکید دارند باید ائتلاف در انتخابات ۹۸ نیز ادامه پیدا کند.

حسین کمالی، دبیرکل حزب اسلامی کار می‌گوید اصلاح‌طلبان هنوز نیم نگاهی به شرایط آینده دارند و از حالا نمی‌توان گفت که استراتژی انتخاباتی آن‌ها ائتلاف‌محور خواهد بود یا بدون ائتلاف، او همچنین در رابطه با نقش شورای نگهبان معتقد است که این نهاد باید در جایگاه پدری باشد و بر رعایت حقوق کاندیداها از سوی دولت نظارت کند نه اینکه خود مستقیما در انتخابات دخالت کند.

مشروح گفت‌وگوی خبرآنلاین با حسین کمالی، رئیس حزب اسلامی کار را در ادامه بخوانید؛

****

پس از نشست اخیر مجمع روحانیون و شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان به‌نظر می‌رسد که تمایل هر دو طرف به ارائه یک لیست اصلاح طلب بوده و کمتر اشتیاقی به ائتلاف با میانه‌روها دیده می‌شود. شما کدام روش را برای انتخابات پیش‌رو بهتر ارزیابی می‌کنید؟

به نظر من در مورد استراتژی انتخاباتی اصلاح‌طلبان در انتخابات آتی، همه‌چیز وابسته به شرایط روزهای آینده است. در صورت لزوم و اگر نیاز باشد ائتلاف صورت می‌گیرد یا بحث ائتلاف هم می‌تواند کنار گذاشته شود. در این زمینه ارزیابی ما از آرای مردم بسیار تاثیر گذار خواهد بود و تعیین راهبرد انتخاباتی نیز به نوع شرایطی وابسته است که اصلاح‌طلبان در ایام انتخابات با آن مواجه می‌شوند.

بعد از ارزیابی آرای اصلاح طلبان، درباره ائتلاف یا عدم ائتلاف باید تصمیم گرفت

اما آقای کمالی کمتر از چهار ماه به انتخابات مانده است و ...

حتی اگر هم تنها یک ماه باقی مانده باشد باز هم تا زمانی که ارزیابی درستی از شرایط و آرای خود نداشته باشیم نمی‌توانیم تحلیل درستی از نحوه حضور ائتلاف یا عدم ائتلاف در انتخابات اسفندماه مجلس ارائه نماییم.

به‌نظر شما شرایط امروز اصلاح‌طلبان در این روزها چه تفاوتی با سال ۹۴ دارد؟

در دو دوره گذشته ما از دولت حسن روحانی حمایت کردیم که به همین دلیل در این برهه می‌بایست تاحدودی در انتخابات پاسخگو باشیم.

شاید دیگر نیازی به پیام خاتمی نباشد...

آیا همچنان آقای خاتمی می‌تواند به‌مانند سال ۹۴  مردم را به پای صندوق‌های رای بیاورد؟

باز هم تاکید می‌کنم که تا این لحظه اصلاح‌طلبان ارزیابی جامع و کاملی را از شرایط خود در جامعه در دست ندارند و از همین رو مشخص نیست که آیا اصلا نیازی به پیام است یا اینکه محدوده اثرگذاری آن چقدر است. شاید برخی که جوان‌تر هستند بدون آمارهای دقیق هم شرایط را تحلیل کنند اما با تجربه‌ترها قطعا اینچنین عمل نمی‌کنند.

 شورای نگهبان نباید مستقیما در انتخابات دخالت کند

عده‌ای مثل آقای تاجگردون معتقدند که بهتر است اصلاح‌طلبان افرادی میانه‌رو نظیر ابوترابی فرد و یا حتی شخص آقای عارف را برای گفت‌وگو با شورای نگهبان در زمینه تایید صلاحیت‌ها واسطه کنند، شما تا چه میزان به این پیشنهاد خوشبین هستید؟

ممکن است هر اتفاقی رخ دهد اما من هرگز دخالت شورای نگهبان را در مسئله انتخابات به صلاح نمی‌دانم. طی این سال‌ها، نقش شورای نگهبان تغییر کرده است. شورای نگهبان باید نظارت بر انتخابات را عهده‌دار شود که اگر قوه مجریه به کاندیداها ظلم کرد، مانع شود نه اینکه شورای نگهبان مستقیما در انتخابات دخالت کند؛ شورای نگهبان در نقش پدر خانواده است نه برادر. بنابراین نظارتی که برای شورای نگهبان تعیین شده آن است تا اجازه ندهند دولت یا وزارت کشور به حقوق کاندیداها تعدی کنند.

۲۳/ ۲۷۲۱۳

کد خبر 1314212

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =