آیت الله سبحانی گفت: اگر کتابی مشکلی را حل و خلائی را پر می‌کند، منتشر کنید اما اگر مشکلی را حل و خلائی را پر نمی‌کند، انتشار آن حرام است.

آیت‌الله سبحانی گفت: داروخانه‌ها داروهای سمی دارند که جعبه‌های خاصی دارد. کتاب‌هایی که اندیشه را ویران و اخلاق را نابود می‌کنند نیز از نظر اسلام طعام مضر و مسموم هستند.

به گزارش ایسنا، این مرجع تقلید روز شنبه - 30بهمن - طی سخنانی در مراسم افتتاحیه نخستین نمایشگاه تخصصی کتاب حوزه که در مجتمع فرهنگی امام خمینی (ره) برگزار شد، با بیان اینکه «مسئولیت ارشاد کمتر از مسئولیت ناشران نیست»، اظهارکرد: باید دید کتاب‌ها با نظام ما سازگارند یا نه. همه کتاب‌ها باید بررسی شوند.

وی با تاکید بر لزوم توجه به محتوای کتاب، ادامه داد: علمای گذشته وقتی قلمی روی کاغذ می‌گذاشتند، خلائی را پر می‌کردند و اگر نیازی احساس می‌شد، آن را برطرف می‌کردند.

سبحانی افزود: عالم باید نیاز روز جامعه را برطرف کند. تکثیر کتاب‌هایی که رسالتشان تمام شده، مهم نیست. اگر چه باید نسخه هایی از آنها را نگه داشت.

این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت کنترل انتشار کتاب، ابراز کرد: در ایران نظارتی بر کتابها می‌شود، هر چند برخی مواقع از دستشان درمی رود اما در لبنان هیچ کنترلی روی کتابها نیست.

وی گفت: اگر کتابی مشکلی را حل و خلائی را پر می‌کند، منتشر کنید اما اگر مشکلی را حل و خلائی را پر نمی‌کند، انتشار آن حرام است.

سبحانی تاکید کرد: هر کتابی را که چاپ می‌کنید، ببینید چقدر نفع دارد یا لااقل مضر نباشد. فقط این‌طور نباشد که درآمدزا باشد.

این مرجع تقلید اظهارکرد: هر کسی رسالتی دارد و رسالت ناشران، بالاترین رسالت‌هاست. کتاب در دست مسیحی‌ها قرار می‌گیرد، کتاب‌های ما را می‌گیرند و علیه ما فیلم می‌سازند.

60

کد خبر 131483

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۲۰:۳۱ - ۱۳۸۹/۱۱/۳۰
    0 0
    بعد چه کسی باید مشخص کند که بی فایده است ...؟