تورم نقطه به نقطه مهرماه در تهران کاهش یافت

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران گفت: نرخ تورم نقطه‌ای این استان در مهر ماه ۹۸ به عدد ۳۰.۶ درصد رسید و نسبت به مهر سال گذشته کاهش نشان می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران، نعمت الله ترکی با اعلام این خبر اظهار داشت: منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است، به عبارت دیگر خانوارهای استان تهران به طور میانگین ۳۰.۶  درصد بیشتر از مهر ١٣٩٧ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده­‌اند.

وی با بیان اینکه نرخ تورم نقطه‌ای مهر ماه ١٣٩٨ استان تهران در مقایسه با ماه قبل ۴.۳ درصد کاهش یافته است، افزود: نرخ تورم نقطه‌ای گروه‌های عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ۳۷.۳ و ۲۸.۸ درصد بود و نرخ تورم نقطه‌ای هر دو گروه عمده در مقایسه با ماه قبل کاهش داشته است.

ترکی ادامه داد: نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری استان تهران ۳۰.۵ درصد است که نسبت به ماه قبل ۴.۳ درصد کاهش داشته است و این نرخ برای خانوارهای روستایی تهران ۳۱.۸  درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۴.۷ درصد کاهش داشته است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران با بیان اینکه نرخ تورم نقطه‌ای کشور در مهر ماه ١٣٩٨ عدد ۲۸.۳ درصد است، گفت: این نرخ برای خانوارهای شهری و روستایی کشور در مهر ۱۳۹۸ به ترتیب ۲۸.۳  و ۲۸.۵ درصد بوده است.

به گفته وی بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مهرماه ۱۳۹۸ مربوط به استان ایلام با ۳۴.۷ درصد و کمترین آن مربوط به استان آذربایجان غربی با ۲۲.۱ درصد است.

ترکی با اشاره به بررسی های نرخ تورم ماهانه اضافه کرد: نرخ تورم نقطه به نقطه ماهانه استان تهران در مهر ماه ١٣٩٨ در مقایسه با ماه قبل با افزایشی معادل ۲.۱ درصدی به ۳.۲  درصد رسیده است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب منفی ۰.۹ درصد و ۴.۵ درصد و برای خانوارهای شهری استان ۳.۳ درصد و برای خانوارهای روستایی تهران ۲.۵ درصد بوده است.

وی افزود: نرخ تورم سالانه منتهی به مهر ماه ١٣٩٨ برای خانوارهای این استان به ۴۲.۲ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۰.۶ درصد کاهش نشان می‌دهد.

ترکی اعلام کرد: نرخ تورم سالانه منتهی به مهر ماه ۱۳۹۸ برای خانوارهای شهری و روستایی استان تهران به ترتیب  ۴۲.۲  و  ۴۳.۴ درصد بوده که نسبت به ماه قبل به ترتیب  ۰.۶ و ۰.۵ درصد کاهش داشته است.

۲۲۶۲۳۱

کد خبر 1315096

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =