۱ نفر
۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۲
واکنش عبدالمهدی به درخواست مقتدی صدر

ایسنا نوشت: نخست وزیر عراق در پیامی با درخواست رهبر جریان صدر برای انتخابات زودهنگام مخالفت کرد.

به گزارش شبکه خبری روسیا الیوم، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق امروز (سه‌شنبه) پیامی را برای مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق ارسال کرده و از او خواست به جای درخواست برگزاری انتخابات زودهنگام، با هادی العامری، رهبر سازمان بدر برای تشکیل کابینه توافق کند.

عبدالمهدی تاکید کرد: "احزاب سیاسی عراق معادلات جدید را درک نمی‌کنند و به همین دلیل به وظایف خود آنگونه که باید عمل نمی‌کنند.همینطور کابینه نیز از درک آن ناتوان ماند، به همین دلیل مردم برای اعلام نظرات خود به خیابان‌ها آمدند."

نخست وزیر عراق خطاب به صدر افزود: از من خواستی به پارلمان بروم و در آنجا خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام با نظارت سازمان ملل و یک کمیساریای جدید شوم، از تو تشکر می‌کنم هر رهبر یا شهروندی حق دارد مطابق با منافع ملی از نخست وزیر درخواستی داشته باشد و احتمال دارد که پیشنهاد مطرح شده یکی از راه‌های خروج از بحران فعلی باشد.

عبدالمهدی خطاب به صدر گفت: اگر هدف انتخابات تغییر کابینه باشد، راه‌ کوتاه‌تری وجود دارد و آن توافق شما با برادر العامری برای تشکیل کابینه‌ای جدید است، در آن صورت نخست و زیر می‌تواند استعفای خود را ارائه کرده و کابینه جدید ظرف چند روز اگر نگوییم چند ساعت از زمان این توافق، مسئولیت آن را تحویل می‌گیرد.

نخست وزیر عراق تاکید کرد: سرنوشت انتخابات زودهنگام نامعلوم است، اینکه چه زمانی برگزار خواهد شد؟ آیا درباره تمامی شرایط آن توافق خواهد شد؟ و آیا نتایج آن قطعی خواهد بود؟ اینها و دیگر سوالاتی که برای ما نامعلوم باقی می‌مانند.

مقتدی صدر پیشتر از عبدالمهدی خواسته بود انتخابات زودهنگام پارلمانی با نظارت سازمان ملل و بدون مشارکت احزاب فعلی برگزار شود.

310 310

کد خبر 1315436

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =