۰ نفر
۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۳
آقای مدیرکل و اهمیت موضع ایران

سی و پنج کشور عضو شورای حکام آژانس بین المللی انرژی هسته ای درجلسه ی محرمانه خود امروز دوشنبه هفتم آبان 1398 آقای رافائل ماریانو گروسی ( (Rafael Mariano Grossiرابه عنوان مدیرکل جدید این نهاد بین المللی نظارت کننده بر فعالیت های هسته ای 171 کشور جهان ، انتخاب کرد.

نمایندگان با آنکه مواضع آقای گروسی درسه سالی که در فاصله سالهای 2010 تا 2013 به عنوان معاون سیاسی آقای آمانومدیرکل پیشین فعالیت می کرد ، درمورد ایران سختگیرانه بود ولی فکرمیکنم ایران باید از انتخاب او استقبال کند زیرا ایران با اقدام های شفاف سازی خود در چارچوب برجام اصولا جایی برای بهانه جویی دیگران باقی نگذاشته است .

در واقع تا زمانی که ایران از میزان تعهدات خود در همکاری با آژانس نکاسته است به هیچ وجه نباید نگران حضور دبیرکل جدید با تیمی باشد که مشخص نیست دیدگاه انها در مورد همکاری با ایران چه خواهد بود. اتفاقا ایران میتواند همکاری خوبی با مدیرکل جدید که رسما کار خودش را از  یازدهم دی ماه 1398 (اول ژانویه 2020 ) آغاز می کند ، بنیان بگذارد .


آقای رافائل ماریانو گروسی متولد بوئنوس آیرس ، آرژانتین در سال 1961 است  که به عنوان یک دیپلمات حرفه ای شناخته می شود. دکترای تاریخ و سیاست بین الملل  خود را در سال 1991 از دانشگاه ژنو کسب کرده است. او بیش از آنکه مانند یوکیو آمانو یک حقوق دان باشد، یک سیاستمدار است .
شاید برای ایران بهتر بود آقای فِروتسا سرپرست کنونی آژانس به عنوان مدیرکل جدید انتخاب می گردید زیرا او یک متخصص اتمی  از کشور رومانی بود که کمتروارد بازی های سیاسی مرسوم در آژانس می شد ، اما بالاخره 24 کشور از سی و پنج کشور عضو شورای حکام ترجیح دادن زمام امور این نهاد بسیار تاثیرگذار بر صحنه اتمی جهان را در چهار سال آتی به یک سیاستمدار بسپارند.

* منتشر شده در وبلاگ نویسنده با عنوان «روش تحلیل سیاسی» . ۷ آبان ۱۳۹۸

کد خبر 1315492

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =