۰ نفر
۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۷
پیام ضرب الاجل کره شمالی برای آمریکا

میزان نوشت: بروکینگز می‌گوید آگاهی کیم جونگ اون از مشکلات داخلی و منطقه‌ای دونالد ترامپ سبب اعتماد به نفس پیونگ یانگ و تعیین ضرب الاجل برای واشنگتن شده است.

 موسسه «بروکینگز» در یادداشتی به واکاوی توقف مذاکرات پیونگ یانگ و واشنگتن پرداخته و دلیل اصلی این امر را آگاهی «کیم جونگ اون»، رئیس کره شمالی، از موقعیت وخیم «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا در عرصه‌های مختلف سیاست داخلی و خارجی می‌داند.

در این یادداشت آمده است، پس از گذشت ۱۶ ماه از مذاکرات سران کره شمالی و آمریکا در سنگاپور، مذاکره کنندگان ارشد دو کشور اوایل ماه جاری نشستی ۸ ساعته در «استکهلم» برگزار کردند. این مذاکرات در پایان روز نخست به بن بست رسید و «کیم میونگ گیل»، مذاکره کننده ارشد کره شمالی، آمریکا را به "عدم دست کشیدن از دیدگاه و نظر قبلی" خود متهم کرد.

وزارت خارجه کره شمالی نیز با انتشار بیانیه ای، بیانیه مطبوعاتی وزارت خارجه آمریکا را که از گفتگوها به عنوان "گفتگویی خوب" یاد کرده و خواستار از سرگیری مذاکرات در ۲ هفته آینده شده بود، رد کرد و اعلام کرد "قصد ندارد مذاکرات بیمارگونه این چنینی را ادامه دهد، مگر این که آمریکا گامی اساسی در راستای ترک سیاست خصمانه خود علیه کره شمالی بردارد. "

اظهارات کره شمالی مبنی بر تعیین مهلت چند ماهه برای آمریکا به منظور تغییر نگرش این کشور و هشدار در مورد از سرگیری آزمایش موشک‌های بالستیک هسته‌ای دوربرد در پاییز از اعتماد به نفس پیونگ یانگ و آگاهی کیم جونگ اون از موقعیت دولت آمریکا در طرف مقابل حکایت دارد.

در ادامه یادداشت آمده است، کیم دلایل مختلفی برای اعمال فشار بر واشنگتن دارد که عبارتند از:

نخست، اظهارات و سکوت از موضع ضعف ترامپ متناقض ندانستن آزمایش‌های موشکی کره شمالی با توافقنامه سنگاپور و در مقابل ادامه روند پیشرفت‌های موشکی کره شمالی

دو، حذف «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا از کابینه

سه، درگیری‌های مختلف دولت آمریکا در سیاست خارجی از جمله ادامه مشکلات با روسیه و چین

چهار، ناکامی یا ناتوانی دولت آمریکا در ایجاد اتحاد منطقه‌ای ضد کره شمالی و تداوم درگیری‌های کره جنوبی و ژاپن به عنوان دو متحد طبیعی آمریکا در برابر کره شمالی

در پایان یادداشت آمده است، عدم تمایل کیم جونگ اون به ادامه مذاکرات در سطح عالی و دیپلماتیک، به دلیل محاسبه موقعیت ضعیف ترامپ در دو عرصه داخلی و منطقه‌ای است که به انعطاف پذیری واشنگتن در برابر پیونگ یانگ منجر خواهد شد. این احتمال وجود دارد ترامپ به سوی تاکتیک‌های هسته‌ای کیم سوق پیدا کند.

2323
کد خبر 1315604

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =