تسنیم نوشت: نظرسنجی ایالتی اخیر در ویسکانسین، شوک تازه ای را به دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا وارد ساخته است. ویکانسین، در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016، به یکی از نمادهای پیروزی ترامپ در مقابل هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات تبدیل شد.

اگرچه ویسکانسین دارای 10 امتیاز الکترال ( در ذیل ساختار الکترال کالج) نیست، اما تجمیع آرای الکترال آن با ایالات پنسیلوانیا و میشیگان، سبب شد تا ترامپ سکان هدایت کاخ سفید را در دست بگیرد. بی دلیل نیست که بسیاری از تحلیلگران مسائل سیاسی و انتخاباتی در آمریکا، از سه ایالت مذکور، به عنوان سه پاشنه آشیل دموکراتها و عوامل شکست آنها در انتخابات ریاست جمهوری قبلی یاد می کنند.

نظرسنجی ایالتی اخیر در ویسکانسین، شوک تازه ای را به دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا وارد ساخته است. ویکانسین، در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016، به یکی از نمادهای پیروزی ترامپ در مقابل هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات تبدیل شد. اگرچه ویسکانسین دارای 10 امتیاز الکترال ( در ذیل ساختار الکترال کالج) نیست، اما تجمیع آرای الکترال آن با ایالات پنسیلوانیا و میشیگان، سبب شد تا ترامپ سکان هدایت کاخ سفید را در دست بگیرد. بی دلیل نیست که بسیاری از تحلیلگران مسائل سیاسی و انتخاباتی در آمریکا، از سه ایالت مذکور، به عنوان سه پاشنه آشیل دموکراتها و عوامل شکست آنها در انتخابات ریاست جمهوری قبلی یاد می کنند.

ادامه روند صعودی حمایت از استیضاح ترامپ

بدون شک ویسکانسین در انتحابات ریاست جمهوری پیش رو نیز نقش مهمی ایفا می کند. بسیاری از موسسات نظرسنجی در آمریکا، به صورت منظم و ماهیانه، آرای مردمی در این ایالت سرنوشت ساز را مورد بررسی قرار می دهند تا نسبت به افت و خیز آرای ترامپ در آن آگاه شوند. لازم به ذکر است که در جریان رقابتهای انتخابات میاندوره ای کنگره در سال 2018، جمهوریخواهان در هر سه ایالت ویسکانسین، پنسیلوانیا و میشیگان در مقابل دموکراتها شکست خوردند و کرسی های سنا، مجلس نمایندگان و فرمانداری ها را واگذار کردند.

پیشتازی بایدن از  ترامپ در ویسکانسین

نظرسنجی اخیر دانشگاه حقوقی مارکوت در ایالت ویسکانسین نشان می دهد که "جو بایدن" نامزد احتمالی حزب دموکرات از حمایت 50 درصدی ساکنان این ایالت برخوردار است. در مقابل، ترامپ توانسته است 44 درصد آرا را به خود اختصاص دهد. همچنین این نظرسنجی نشان می دهد که برنی سندرز دیگر نامزد حزب دموکرات، با اختلاف 2 درصد و الیزابت وارن، با اختلاف 1 درصد از ترامپ پیشی گرفته اند.این نظرسنجی، میزان شانس و اقبال نامزدهای حزب دموکرات در انتخابات درون حزبی مقدماتی را نیز مورد بررسی قرار داده است. بر این اساس، جو بایدن ، توانسته است 31 درصد آرای رای دهندگان دموکرات در این ایالت را به دست بیاورد. الیزابت وارن که طی هفته های اخیر به اصلی ترین رقیب بایدن تبدیل شده است، در این ایالت 24 درصد آرای دموکراتها را کسب کرده است. برنی سندرز نیز از 17 درصدی دموکراتها در ویسکانسین برخوردار است. مجموع این نتایج نشان می دهد که در صورت راهیابی بایدن به دور دوم و پایانی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، احتمال شکست ترامپ در مقابل وی بالا خواهد رفت.

نگاه ساکنان ویسکانسین به موضوع استیضاح ترامپ

اما در بخش دیگری از این نظرسنجی، موضوع استیضاح ترامپ مورد پرسش و تحلیل قرار گرفته است. نکته جالب توجه اینکه 46 درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی، موافق استیضاح ترامپ در خصوص پرونده اوکراین گیت هستند. این در حالیست که 49 درصد از شرکت کنندگان، مخالف این موضوع هستند. همچنین این نظرسنجی نشان می دهد که 44 درصد از ساکنان ویسکانسین (شرکت کنندگان در نظرسنجی) خواستار برکناری ترامپ از قدرت هستند، حال آنکه 51 درصد آنها با خروج ترامپ از قدرت تا قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 مخالف هستند.  این نظرسنجی، از 13 تا 17 اکتبر امسال برگزار شده و میزان خطای آن، 4.2 درصد است.

پیام اصلی نظرسنجی ویسکانسین برای ترامپ

نظرسنجی ایالتی ویسکانسین پیام خوبی برای دونالد ترامپ و همراهان وی ندارد! این نظرسنجی نشان می دهد که ترامپ نمی تواند آرای منفی و مخالفی که در خصوص استیضاح وی وجود دارد را به مثابه "آرای ایجابی" یا آرای مخالف حزب دموکرات و نامزدهای آن در نظر بگیرد. کمپین انتخاباتی ترامپ در طول هفته های اخیر سعی کرده است از مخالفت بخشی از افکار عمومی با استیضاح و برکناری ترامپ، به مثابه موافقت مطلق آنها با ترامپ و سیاستهای وی در کاخ سفید یاد کنند. نظرسنجی ایالتی ویسکانسین به خوبی نشان می دهد که چنین تحلیلی کاملا خطاست.

از سوی دیگر، ترامپ به خوبی می داند که در ایالاتی مانند ویسکانسین، با اختلافی بسیار اندک در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 پیروز شده است. از این رو، هر گونه تغییری در نظرسنجی های این ایالت و دیگر ایالات خاکستری ، برای ترامپ و مشاوران انتخاباتی وی بسیار مهم و تعیین کننده خواهد بود.

تلاش ترامپ برای جلب رضایت رای دهندگان مستقل

یکی از اصلی ترین دلایل کاهش آرای ترامپ در ایالت ویسکانسین، اقبال رای دهندگان مستقل در این ایالت به حزب دموکرات و نامزدهای آن است. در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 میلادی، رای دهندگان مستقل اصلی ترین نقش را در پیروزی ترامپ ایفا کردند. اکثریت نسبی آرای رای دهندگان مستقل در ایالات سه گانه ( ویسکانسین، پنسیلوانیا و ویسکانسین) ، به گونه ای به سود ترامپ به گردش در آمد که در نهایت منتج به کسب آرای الکترال این ایالات توسط رئیس جمهور فعلی آمریکا شد. با این حال نظرسنجی های ایالتی و عمومی در آمریکا نشان می دهد که اکثر رای دهندگان مستقل دیگر تمایلی نسبت به حمایت از دولت فعلی این کشور ندارند. بروز موضوعاتی مانند اوکراین گیت و شکست ترامپ در عرصه سیاست خارجی آمریکا در شکل گیری این معادله بی تاثیر نبوده است. هم اکنون اصلی ترین دغدغه ترامپ و همراهانش، احیای سبد رای افراد مستقل در انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست. اما در آن سوی معادله، دموکراتها نسبت به رویگردانی رای دهندگان مستقل از ترامپ آگاه هستند. افرادی مانند بایدن، وارن و سندرز به خوبی می دانند که با استناد به آرای حداکثری دموکراتها و آرای حداقلی جمهوریخواهان ناراضی از ترامپ، نمی توانند در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 پیروز شوند. از این رو دموکراتها اصلی ترین تلاش خود را حول محور "حفظ نارضایتی رای دهندگان مستقل از ترامپ" استوار کرده اند.

2323
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1315890

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • ناشناس IR ۲۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۶
    0 0
    اگر سیخ نتانیاهو پر زور باشد ترامپ از خنده غش وگرنه دشمنی اش را با دموکرات ها بیشتر وبیشتر خواهد کرد ان وقت است جامعه امریکاسقوط حتمی می کند وترامپ چهچه خواهد زد