احیای۵۱۰۰ هکتار از جنگل های کهگیلویه و بویراحمد آغاز شد

 سرپرست اداره جنگلداری و جنگل کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: عملیات اجرایی احیا و غنی سازی پنج هزار و ۱۰۰هکتار از جنگل های استان در شهرستان های گچساران،باشت،چرام،بویراحمد،دنا و سایر مناطق استان آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری خبر آنلاین از یاسوج ، مصطفی خلفی  اظهار داشت: در این طرح ها چهار هزار و ۶۰۰ هکتار از جنگل های کهگیلویه و بویراحمد با استفاده از کاشت بذر گونه های جنگلی غنی سازی و ۴۰۰ هکتار دیگر از جنگل های استان که دچار بیماری خشکیدگی شده بود با استفاده از هدایت آب های روان اصلاح خواهد شد.

وی بیان کرد: جنگل های استان با استفاده از بذر گونه های جنگلی مانند بلوط،بادام،بنه و ارژن غنی سازی می شود.

سرپرست اداره جنگلداری و جنگل کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: بیش از۴۲ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای این طرح ها هزینه خواهد شد.

خلفی عنوان کرد: اصلاح جنگل های بلوط مناطق بوستان و شلالدون در باشت، و غنی سازی جنگل های شاه بهرام، لیشتر، دیل، پربالی، سپیدار،تنگ تامرادی،زیلایی و سرگچینه از مهمترین این طرح هاست.

وی اضافه کرد:طرح های احیای جنگل های استان با مشارکت تشکل های مردم نهاد طبیعت دوست مورد تائید اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد اجرا می شود.

وی اظهار داشت: این طرح ها افزون بر احیای جنگل ها به عنوان ثروت ملی باعث درآمدزایی برای بهره برداران نیز می شود.

خلفی با اشاره به نقش جنگل ها و مراتع در توسعه اقتصادی و اجتماعی جوامع انسانی گفت: کاهش آلایندگی های زیست محیطی، بهره برداری به عنوان گردشگری و اجرای طرح های اقتصادی نظیر گیاهان دارویی از حداقل مزایای این گنجینه های خدادادی است که باعث شده دولت در سال های اخیر توجه خاصی به احیای عرصه های طبیعی داشته باشد.

جنگل‌های استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان‌های حوزه زاگرس به دلایلی مانند خشکسالی،آتش سوزی و عواملی مانند قاچاق چوب در معرض تخریب قرار گرفته است. رفته است.

تابستان امسال۶۷۵ هکتاراز جنگل ها و مراتع کهگیلویه و بویراحمد در آتش سوخت.

هم اکنون ۷۴ قرقبان کار صیانت از یک و میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار از عرصه های طبیعی کهگیلویه و بویراحمد را به عهده دارند.

کارشناسان منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد می گویند: این استان رویشگاه بیش از ۲ هزار گونه گیاهی است که از این تعداد ۴۵۰ گونه آن دارویی است.
کهگیلویه و بویراحمد با حدود۷۲۳ هزار نفر جمعیت دارای یک درصد مساحت و یک درصد جمعیت کشور است.

این استان با ۲ اقلیم متفاوت و مناظر بکر و طبیعی دارای هشت شهرستان، ۱۷ شهر و یک هزار و ۶۷۶ روستای دارای سکنه است.

بر اساس گزارش ها از وسعت ۶ میلیون هکتاری جنگل‌های منطقه زاگرس به دلایل مختلف یک میلیون هکتار آن از بین رفته است.

۷۰ درصد از گونه‌های جنگلی زاگرس شامل بلوط‌ها می‌شود که در ۱۲ استان کشور پراکنده شده است.
این جنگل‌ها بر اساس مطالعات پالینولوژی در حدود ۱۴ تا ۱۵ هزار سال قبل با درختان پراکنده بلوط و بنه تشکیل شده و از پنج هزار سال پیش جنگل‌های متراکم و نیمه متراکم بلوط بطور کامل در این منطقه ایجاد شده است.

46

کد خبر 1316069

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =