پکن: رهبر اعتراضات هنگ کنگ از آمریکا تامین مالی می شود

ایرنا نوشت: رسانه های چین اعلام کردند «جاشوا وونگ چی فونگ» از رهبران اصلی اعتراضات هنگ کنگ که بتازگی در انتخابات محلی شهرداری ها رد صلاحیت شد از سوی آمریکا تامین مالی می شود.

یکی از رسانه های رسمی چین به نام «چانگ آنجیان» نوشته است که جاشوا وونگ از سوی آمریکا مورد حمایت های مالی قرار می گیرد و یک فعال استقلال طلب تندرو محسوب می شود.

او که دبیرکل جنبش سیاسی دیموسیستو هنگ کنگ محسوب می شود، تنها نامزدی است که از حضور در انتخابات شورای منطقه ای شهر هنگ کنگ برای روز ۲۴ نوامبر به دلیل گرایش ها و افکار سیاسی اش رد صلاحیت شده است.

از سوی دیگر شماری از سیاستمداران آمریکایی بار دیگر به همین دلیل که او از حضور در انتخابات منع شده است انتقاد کرده اند و رد صلاحیت وی را نقض دمکراسی و ازادی هنگ کنگ دانسته اند.

با این حال جاشوا وونگ تکذیب کرده است که به دنبال استقلال و فعالیت های استقلال طلبانه است.او البته از آزادی انتخابات بدون مداخله و همه پرسی دفاع کرده است که مسئولان هنگ کنگ این گرایش را مغایر با قانون اساسی این منطقه می دانند.

وونگ در مصاحبه ای خاطر نشان کرد که برچسب هایی از این دست که به او زده می شود نشان می دهد که پکن کماکان در امور هنگ کنگ دخالت جدی دارد.وی افزود که مسئولان او را جلوتر از دیگران اعدام کرده اند تا به این شکل به دیگر معترضان هشدار داده باشند. 

یانگ گوانگ سخنگوی اداره امور هنگ کنگ در چین گفت که شواهد و مدارک کافی برای ممنوع کردن این فرد برای حضور در انتخابات شورای منطقه ای هنگ کنگ وجود دارد.وی افزود این فرد یک فعال سیاسی استقلال طلب است که گرایش های سیاسی و فعالیت های او مغایر با قانون اساسی این منطقه به حساب می آید.

این رسانه وابسته به کمیسیون امور مرکزی و حقوقی پکن می نویسد که این فرد بارها از آمریکا کمک مالی دریافت کرده و از اروپا فنون انقلاب های رنگی را آموخته و در راستای منافع واشنگتن حرکت کرده است. 

روزنامه گلوبال تایمز چین هم می نویسد همین فرد بود که از کنگره امریکا خواست تا پیمان دمکراسی و حقوق بشر هنگ کنگ را تصویب کند. 

خبرگزاری شینهوا هم آورده است که او مسئول خسارت های بزرگ و اعتراضات در هنگ کنگ و دامن زدن به فعالیت های ضد چین است و باید بهای این کارها را بپردازد.

2323
کد خبر 1316128

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =