رییسی: بروکراسی اداری موجب فساد می‌شود

سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، با تاکید بر اینکه توانمندسازی بخش خصوصی وظیفه اصلی دولت است، گفت: ۳۲ کارخانه که در استان با مشکل بوده را با همت و تلاش قوه قضائیه نجات دادیم که این تعداد در کل کشور بیش از ۵۰۰ بخش است.

 حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، شامگاه امروز در شورای اداری آذربایجان‌شرقی که با حضور رئیس قوه قضائیه در تبریز برگزار شد، گفت: خطه آذربایجان معروف به عشق اهل بیت (ع) و اباعبدالله الحسین (ع) است و امیداریم به خاطر این توسلات برکات به کشور نازل شود. 


قانون و قانونگرایی اولویت همه مدیران باید باشد

وی توجه به قانون و قانون‌گرایی را اولویت همه مدیران دانست و گفت: کشور در مسیر انتخابات است و هر روز یک حزب و سیاست پای کار می‌آید که طبق قانون انجام می‌گیرد و هر چه مبتنی بر قانون باشد، هیچ مشکلی پیش نمی‌آید. 

رئیس قوه قضائیه با تاکید بر نظارت درون‌سازمانی قبل از نظارت برون‌سازمانی، گفت: نظارت‌های کمکی به مدیران در دیوان‌ها انجام می‌گیرد ولی اصل نظارت در خود دستگاه‌ها باید انجام گیرد. 

وی ابراز کرد: وقتی نظارت نشود و یک کارخانه‌ واگذار شود و اهلیت و آورده آن بررسی نشود، ناراحتی پیش می‌آید، در اولین جلسه با مجلس به نوع واگذاری‌ها اشاره کردیم زیرا واگذاری ماشین‌سازی مشکل ساختاری داشت. 

رئیسی تصریح کرد: هر کسی که می‌خواهد مشکل بخش خصوصی حل شود باید ابتدا در رابطه با رفع ساختاری سازمان خصوصی‌سازی که مشکل جدی دارد، تلاش کند. 

وی ادامه داد: ساختار باید طوری تعریف شود که بسترهای فسادزا رفع شود. 

رئیس قوه قضائیه اذعان داشت: ما دولت و رسانه را در کنار خود می‌بینیم و در بحث مبارزه با فساد همه با هم هستیم و باید مبارزه کنیم. 


بروکراسی اداری و خان‌ها موجب فساد می‌شود

وی تاکید کرد: هیچ کارآفرین، سرمایه‌گذار، صنعتگر و کاسب آماده برای رشوه دادن به دستگاه نیست و آن چیزی که منجر به رشوه می‌شود، بروکراسی اداری و سخت کردن کارهای اداری است. 

رئیسی توضیح داد: وقتی کاری طولانی می‌شود و خان‌ها ایجاد می‌شود به دنبال آشنا و رشوه هستند در حالی که کسی که می‌خواهد سرمایه‌گذاری کند باید به صورت سهل این کار را انجام دهد. 

وی ابراز کرد: بحث عدالت بحث بسیار بزرگی است و عدالت بهترین شاخص اجرای قانون می‌باشد. 

رئیس قوه قضائیه افزود: فساد را چوب لای چرخ تولید دانسته و برخورد با آن را هموار کردن رونق تولید بدانیم. 

وی تصریح کرد: مدیر باید ساعتی را برای باز کردن در اتاق به روی ارباب رجوع بگذارد تا روابط ناسالم از بین برود. 

رئیسی با تاکید بر اینکه دشمن با تمام ظرفیت وارد عمل شده است ولی اراده مردم منجر به نقش برآب ساختن توطئه‌ آنها شده است، گفت: ظرفیت ذخایر عظیم این استان و کشور منشاء بسیاری از گره‌گشایی‌ مشکلات است. 

وی با بیان اینکه ما ۳ هزار کیلومتر ارتباط ساحلی داریم که بسیار زیادتر از کشورهای اروپایی است، تصریح کرد: این در حالی است که فقط ۳ درصد اقتصاد دریا را داریم. 

رئیس دستگاه قضا ادامه داد: اقتصاد آی تی یک ظرفیت دیگر در کشور است که جوانان زیادی در آن فعال هستند. 


منافذی که منجر به فساد می‌شود را باید بست

رئیس قوه قضائیه با اشاره بر اینکه منافذی که منجر به فساد می‌شود را باید بست، افزود: کارخانه‌ای بوده که مدیر از سه ماه قبل کارخانه را بسته و مواد خام را در بازار آزاد فروخته و کارگران را بیکار کرده بود و جالب است گزارش نادرست می‌دهد ولی قوه قضائیه به خوبی وارد عمل شد. 

وی متذکر شد: نباید هیچ مدیر کارگاه و کارخانه‌ای احساس کند که بدون پشتوانه است.

رئیسی با تاکید بر اینکه توانمندسازی بخش خصوصی وظیفه اصلی دولت است، گفت: ۳۲ کارخانه که در استان با مشکل بوده را با همت و تلاش قوه قضائیه  نجات دادیم که این تعداد در کل کشور بیش از ۵۰۰ بخش است. 

وی اضافه کرد: پای میثاق ماندن برا همه واجب است و میثاق شکنی بر همه ممنوع است.

رئیس قوه قضائیه بیان کرد: باید نسبت به تغییر کاربری در جهادکشاورزی دقت شود زیرا قانون به جهادکشاورزی اختیارات لازم داده است که البته یک منفذ قانونی وجود دارد که باید بسته شود تا اجازه سوءاستفاده از سودجویان ندهیم. 

وی به درخواست نماینده مردم شبستر در رابطه با زنان زندانی گفت: زنان زندانی در استان و کل کشور را پیگیری می‌کنیم. 

رئیسی ادامه داد: در خصوص زمین های صوفیان نیز اقداماتی انجام شده که گزارش آن به زودی ارائه می‌شود. 

وی گفت: اصلاحیه شورای حل اختلاف به مجلس ارائه می‌شود تا کارکنان به یک ساماندهی مطلوب برسند. 

هیچ مجلس و دولت و دستگاه قضایی نمی‌تواند در برابر  با فساد بی‌تفاوت باشد

رئیس قوه قضائیه تاکید کرد: در ذات نظام مبارزه با فساد است و فکر نکنید که حرکت سیاسی و موسمی است زیرا هیچ مجلس و دولت و دستگاه قضایی نمی‌تواند در برابر  با فساد بی‌تفاوت باشد زیرا در شان یک مدیر نیست که در مبارزه با فساد بی‌تفاوت عمل کند و اصلا آن فرد مدیر نیست.

وی ادامه داد: الان تلاش داریم تا با همه امکانات می‌خواهیم دست به دشمن دراز نکنیم و این  را  نیز دشمن فهمیده است و امیدواریم با اراده ملت و مسوولان و ایجاد انگیزه را در بین مردم بیشتر کرد به طوریکه با وجود فشارها همچنان امید مردمی بیش از پیش شده است. 

ناامید کردن مردم در جهت راهبرد دشمن حرکت می کند

رئیسی تصریح کرد: هر کسی در هر مقامی و در هر جایگاهی بخواهد و یا نخواهد، بداند و یا نداند و مردم را مایوس کند در جهت راهبرد دشمن حرکت کرده است و برخلاف آن هر کسی دانسته و یا ندانسته و با حرفش امید در بین مردم ایجاد کند در راهبرد نظام مقدس جمهوری اسلامی حرکت می‌کند. 

وی در پایان گفت: شناسایی پرونده‌هایی که دغدغه مردم شده است را جمع کرده و در سریع‌ترین زمان آن را حل خواهیم کرد و دغدغه‌مندان را نیز در جریان کار باید گذاشت. 

۲۳۲۳۵۲۳۵

کد خبر 1316242

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =