تاثیر ناآرامی‌های عراق بر تجارت ایران و عراق چیست؟

ایرنا نوشت: سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره به ادامه روند صادرات فرآورده‌های نفتی شامل بنزین و گازوئیل به اقلیم کردستان عراق گفت: با وجود ناآرامی‌ها در عراق اما صادرات فرآورده‌های نفتی به این کشور ادامه دارد.

«سید حمید حسینی» با اشاره به اینکه بیشترین صادرات فرآورده ایران به اقلیم کردستان انجام می‌شود، ‌ ادامه داد: در حال حاضر محموله‌هایی که پیش از این در بورس عرضه شده، صادر می‌شود و در دو هفته گذشته عرضه جدیدی صورت نگرفته است.

وی افزود: به نظر می‌رسد وجود روزهای تعطیل و همچنین تامین نیاز داخل کشور از مهمترین عوامل عدم عرضه بنزین و گازوئیل یور ۵ در بورس انرژی باشد.حسینی تاکید کرد: عرضه فرآورده‌های نفتی معمولا در روزهای سه شنبه هر هفته انجام می‌شود و این در حالی است که سه شنبه هفته جاری تعطیل بود.

صادرات فراورده

وی با بیان اینکه دلیل دیگر عدم عرضه جدید می‌تواند انتظار برای تحویل محموله‌های معامله شده قبلی باشد، گفت: در حال حاضر خریدار در بخش خصوصی وجود دارد و مراجعه به بورس برای ثبت سفارش و صادرات در جریان است.به گفته سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی، البته بنزین با اکتان پایین عرضه شده که بیشتر برای صادرات به افغانستان ثبت سفارش می‌شود اما مشتریان در عراق به دنبال سوخت با کیفیت بالاتر هستند.

عرضه فرآورده‌های نفتی در بورس با هدف صادرات به کشورهای همسایه از تابستان امسال آغاز و مورد استقبال بخش خصوصی ایران قرار گرفته است تا آنجا که به گفته مدیرعامل بورس انرژی، هر هفته در بورس، صادرات ۲۰۰میلیون ‌دلاری بنزین رقم می‌خورد.

۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1316326

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =