تاکید مرجعیت عراق بر عدم وارد کردن نیروهای جنگی در برخورد با تظاهرکنندگان

ایسنا نوشت: مرجعیت عالی دینی در عراق امروز (جمعه) حمله به شرکت‌کنندگان در تظاهرات مسالمت آمیز را محکوم و تاکید کرد که هرگونه خشونتی غیر قابل توجیه است.

به گزارش سومریه نیوز، احمد الصافی، نماینده آیت الله العظمی سید علی سیستانی، مرجعیت عالی دینی عراق بیانیه ایشان را در خطبه نماز جمعه امروز نقل کرد.

در این بیانیه، مرجعیت دینی مجدداً بر موضع خود در محکوم کردن حمله به شرکت‌کنندگان در تظاهرات مسالمت آمیز و هرگونه خشونت غیرقابل توجیهی تاکید کرده است.

مرجعیت عالی دینی عراق بر لزوم مجازات عاملان این حملات تاکید و خاطرنشان کرد که طرف‌های ذی‌ربط نباید نیروهای جنگی را با هر عنوانی که دارند در برخورد با تحصن‌ها و تظاهرات‌های مسالمت آمیز وارد نکنند تا کشور به خشونت بیشتر کشیده شود.

آیت الله سیستانی بر ممانعت از ریختن خون‌های بیشتر میان تظاهرکنندگان و تحصن کنندگان و نیروهای امنیتی و عدم اجازه به کشیده شدن کشور به درگیری‌های داخلی و آشوب و خرابی تاکید و عنوان کرد که این امر زمانی ممکن می‌شود که همگان برای حل بحران کنونی با نیت‌های صادقانه تلاش کنند.

وی عنوان داشت: با ادامه اعتراضات مردمی که خواهان اصلاحات در بغداد و تعدادی دیگر از استان‌ها است، ما این هفته شاهد درگیری‌های جدید دردناک و تأسف آوری میان تظاهرکنندگان و تحصن کنندگان با نیروهای امنیتی و افراد دیگر بودیم. این درگیری‌ها به ریختن خون‌های بیگناه بیشتر و جراحت تعداد زیادی از افراد از دو طرف منجر شد و همزمان با این امر نیز تعدادی از دارایی‌های خصوصی و دولتی غارت شده و به آتش کشیده شد.

مرجعیت عالی دینی عراق در بیانیه‌ای که احمد الصافی آن را قرائت کرد، تصریح کرد: احترام به اراده عراقی‌ها در تعیین نظام سیاسی و اداره کشورشان از طریق برگزاری یک همه پرسی سراسری در مورد قانون اساسی و انتخابات دوره‌ای پارلمان همان اصلی است که مرجعیت دینی به آن پایبند بوده و از زمان تغییر نظام سابق بر آن تاکید داشته است. امروز نیز مرجعیت تاکید دارد که اصلاحات در گرو اراده و انتخاب ملت با تمامی اقشار و گروه‌هایشان است. هیچ شخص یا گروه یا طرف منطقه‌ای یا بین المللی نباید اراده عراقی‌ها برای برگزاری یک همه پرسی سراسری در مورد قانون اساسی و انتخابات دوره‌ای پارلمان را مصادره کند.

310 310

کد خبر 1316407

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =