علاوی: مساله فعلی عراق برکناری نخست وزیر نیست

ایسنا نوشت: رئیس ائتلاف "الوطنیه" عراق در پیامی خطاب به رئیس جمهور این کشور تاکید کرد، مساله فعلی کشور برکناری نخست وزیر و معاونانش نیست بلکه بهبود اوضاع است.

به گزارش سایت شبکه تلویزیونی سومریه نیوز عراق، ایاد علاوی، رئیس ائتلاف الوطنیه عراق در پیام خود خطاب به برهم صالح، رئیس جمهور این کشور اظهار کرد: در حال حاضر راه‌حل در برگزاری انتخاباتی زودهنگام ظرف دو تا سه ماه در سایه نظارت دستگاه قضایی و سندیکاها و در راس آنها سندیکای محترم معلمان است.

رئیس ائتلاف الوطنیه عراق افزود: ماموریت فعلی، بازنگری دقیق برخی بندهای قانون اساسی توسط کارشناسان قانون اساسی، لغو کمیساریای فعلی، تدوین قانون جدیدی برای انتخابات، متناسب با ساختار عراق، تلاش برای توقف و ریشه‌کن‌سازی فساد و تدوین قوانین لازم با کمک موسسه‌های حسابرسی است که آوازه بسیار خوبی دارند.

علاوی تاکید کرد: اکنون مساله اصلی برکناری نخست وزیر یا نمایندگان آن نبوده بلکه بهبود شرایط کشورمان عراق است و در رابطه با مساله انتخابات نیز باید سندی تدوین و به دستگاه قضایی ارائه شود.

تظاهرات مجدد شهروندان عراقی
 

منابع مطلع امروز (شنبه) از تظاهرات شهروندان عراقی در بندر "ام قصر" در استان بصره خبر دادند.

یک منبع مطلع در گفت‌وگو با شبکه سومریه نیوز اعلام کرد که شهروندان عراقی صبح امروز در بندر أم قصر در استان بصره تظاهرات کردند.

طبق این گزارش، شهروندان معترض عراقی در ام قصر، خواستار ایجاد فرصت‌های شغلی، مقابله با فساد و ارائه خدمات شدند.

وی افزود: نیروهای امنیتی محل برگزاری تظاهرات را محاصره کردند و اقدامات سختگیرانه‌ای را برای مواجهه با هرگونه شرایط اضطراری اتخاذ کردند و درگیری‌هایی میان برخی معترضان و نیروهای امنیتی نیز رخ داد.

این درحالی است که صدها عراقی نیز جمعه در بغداد تظاهرات کردند و شعارهایی را علیه دولت کشورشان سر دادند.

شهروندان عراقی همچنین جمعه در استان‌های جنوبی تظاهرات کردند و خواستار مقابله با فساد و انجام اصلاحات سیاسی و اقتصادی شدند.

در همین راستا، مدیر دفتر شبکه الجزیره در بغداد گفت که میدان التحریر در مرکز بغداد کاملا از معترضان پر شد که در روزهای گذشته تظاهرات بی‌سابقه بود.

معترضان در میدان التحریر چادرهایی را برپا کردند و پس از آن هزاران شهروند معترض دیگر به آنها ملحق شدند.

این اعتراضات در طول روز نسبتاً صلح آمیز بود و افراد مسن و خانواده‌های جوان نیز به آن ملحق شدند.

معترضان عراقی همچنین اظهارات پنج‌شنبه برهم صالح، رئیس جمهوری کشورشان درباره آمادگی عادل عبدالمهدی، نخست وزیر برای استعفا از سمتش را رد کردند.

310311

کد خبر 1316690

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =