اهدای تندیس قهرمانان گمنام به منوچهر سالیا، سرمربی اسبق صنعت نفت

امسال تندیس قهرمانان گمنام که به نام شهید دریاقلی سوزانی متبرک است، به حسین ضرغامی، جانباز مردمی جنگ و مرحوم منوچهر سالیا، سرمربی اسبق تیم فوتبال صنعت نفت آبادان اهدا شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، همچون هر سال طی مراسمی خودجوش در شهر آبادان، به پاس یادبود حرکت تاریخی شهید دریاقلی سورانی در نجات شهر آبادان با اعلام به موقع ورود دشمن به کوی ذوالفقاری در نهم آبان سال ۱۳۵۹، تندیس نمادین این مرد بزرگ به قهرمانان گمنام و مردمی شهر آبادان و یا کشور که تاکنون به جامعه معرفی نشده‌اند اهدا می‌شود.

امسال تندیس قهرمانان گمنام به حسین ضرغامی، جانباز مردمی جنگ و مرحوم منوچهر سالیا، سرمربی اسبق تیم فوتبال صنعت نفت آبادان تعلق گرفت.

تندیس اول طی مراسمی کنار مقر اسکله هشت خط اروند توسط ملاصالح قاری، آزاده ماجرای بیست و سه نفر به جانباز حسین ضرغامی (پدر خط اروند در زمان جنگ) اهدا شد.

او با کمک برادر شهیدش محمدرضا، دو برادر جانبازش و با گردآوری بچه‌های محله ساحل اروند رود به مدت پنج سال این جبهه شهری را با ابداع تاکتیک‌های هوشمندانه و با کمترین امکانات نظامی  و پشتیبانی‌های تدارکاتی در مقابل حملات رژیم بعث عراق حفظ کرد.

مراسم دوم با حضور جمعی از رزمندگان و پیشکسوتان فوتبال آبادان در منزل خواهری مرحوم منوچهر سالیا، سرمربی تیم فوتبال صنعت نفت (در زمان جنگ و پس از جنگ) به پاس تشکر از یک عمر مجاهدت مردی که بدون تفنگ در پشت جبهه سعی در غنای فرهنگی، ورزشی و جلوگیری از کجروی جوانان جنگ‌زده داشته و با دست خالی تیمی را به عنوان یک هویت مسلم برای مردمان آبادان تشکیل داده است، برگزار شد.

در این مراسم تندیس شهید دریاقلی سورانی توسط عباس سورانی، داماد شهید دریاقلی و رییس فعلی کانون هواداران این تیم به خانواده مرحوم منوچهر سالیا تقدیم شد.

عبدالواحه بزمه، نصرالله بم‌زاده، عبدالعلی بیت سیاح، مهدی غفاری، جمشید بشاگردی، رضا کاملی، حسین بهاریان و وحید سلاماتی (پیشکسوتان تیم فوتبال صنعت نفت) از جمله حاضران در این مراسم بودند که به ذکر خاطراتی جالب از منوچهر سالیا پرداختند.

این تندیس که به صورت نمادین از مجسمه شهید دریاقلی سورانی ساخته شده است در سال اول به تیمسار امیر کهتری، فرمانده وقت لشکر ۷۷ خراسان در حماسه کوی ذوالفقاری آبادان، در سال دوم به خانواده مرحوم حجت‌الاسلام جمی، امام جمعه خاکی و بامرام آبادان در زمان جنگ، در سال سوم به خانواده شهید صادق دشتی، جهادگر فوق تصور استان فارس که با شهادتش آتش دشمن بر شهر و مردم آبادان را کاملا بی‌رمق کرد، در سال چهارم به خانواده دوچرخه‌سوار جانباز پاراالمپیک مرحوم بهمن گلبارنژاد، در سال پنجم به حاج عبدالکریم حجازی، مسئول وقت بنیاد شهید آبادان که پیکر مطهر بسیاری از شهدا را درمیادین جنگ نجات داد و در سال ششم به جانباز علی صیادی، مسئول وقت مساجد آبادان که با طرحی ابتکاری، نجات مایملک مردم آبادان از زیر آتش دشمن را ممکن ساخت، اهدا شده است.

۵۷۲۴۳

کد خبر 1316736

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =