معاون امورکنسولی، امور مجلس و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه تاکید کرد:سفر وزیر خارجه آلمان نشانه شکست تصمیم قبلی اتحادیه اروپا در مورد ایران بود.

حسن قشقاوی روز یکشنبه در گفت و گو  با ایرنا با بیان اینکه پیش از این هم معاون وزیر خارجه آلمان به ایران سفر کرده و وزیر خارجه این کشور هم چند بار با علی اکبر صالحی(وزیر امور خارجه) بصورت تلفنی صحبت کرده بود؛ گفت: طی تصمیمی که وزرای خارجه اتحادیه اروپایی گرفته بودند بنا داشتند که کسی به ایران سفر نکند و در یکی دو سال اخیر هم در سطح وزیر کسی از مقامهای اتحادیه اروپا به ایران سفر نکرده بود اما این سفر به نوعی نقض تصمیمات اتحادیه اروپا بود.

معاون امورکنسولی، امور مجلس و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه در پاسخ به سووالی در مورد ارتباط سفر وزیر خارجه آلمان به ایران با حکم صادرشده علیه دو تبعه آلمانی دستگیرشده در ایران با بیان اینکه صحبت کردن از روابط دوجانبه بحثی کلان است؛ توضیح داد: در این سفر بحث های کلانی در زمینه های اقتصادی؛ سیاسی و دوجانبه و همکاری های مشترک در حوزه های جهانی و منطقه ای داشتیم بنابراین موضوع دو تبعه آلمانی هم می تواند بخشی از مجموع مباحثی باشد که در باره آن صحبت شده است.

این دیپلمات ارشد کشورمان با اشاره به سابقه روابط ایران و آلمان گفت : پیشینه مسالمت آمیز روابط دو کشور در انجام این سفر تاثیرگذار بوده است.

وی در بخش دیگری از این گفت و گو در پاسخ به سووالی در مورد ارتباط مذاکرات ایران و گروه 1+5 و سفر وزیر خارجه آلمان به ایران؛ با اشاره به عضویت آلمان در این گروه گفت: جزئیات را نمی دانم اما ممکن است بخشی از بحث ها هم مربوط به مباحث هسته ای باشد.

معاون کنسولی و امور مجلس وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه در پاسخ به سووالی مبنی بر ناگهانی بودن سفر وزیر آلمانی به ایران گفت: معمولا هر سفری مقدمات زیادی دارد و در مقدمات اعلام رسانه ای نمی شود این به معنی غیرمترقبه بودن آن نیست.

قشقاوی اضافه کرد: تمهید این سفر از مدتی قبل اندیشیده و برنامه ریزی شده بود.

به گزارش ایرنا 'کیدو وستروله' وزیر امور خارجه آلمان به منظور مذاکره با مقامات جمهوری اسلامی ایران دیروز وارد تهران شد. وی با محمود احمدی نژاد رییس جمهور و علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه دیدار و گفت و گو کرد.
/28

 

کد خبر 131703

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =