نخست‌وزیر عراق بر تغییر قانون اساسی تأکید کرد

فارس نوشت: نخست‌وزیر عراق با بیان اینکه مطالبات معترضان در این کشور قانونی است، گفت که نیروهای امنیتی بین معترضان مسالمت‌آمیز و آشوب‌گران فرق قائل هستند.

 «عادل عبدالمهدی»، نخست‌وزیر عراق طی نشست مطبوعاتی هفتگی خود شامگاه سه‌شنبه، باردیگر از تظاهرات مسالمت‌آمیز در این کشور حمایت کرد.

او گفت که تظاهرات در عراق در مسیر درست پیش می‌رود و این تظاهرات دست روی اشتباهاتی گذاشت که از سال ۲۰۰۳ متراکم شده بود.

نخست‌وزیر عراق در مورد قانون اساسی این کشور که برخی از سیاستمداران عراقی این‌ روزها همگام با معترضان به دنبال تغییر آن هستند، گفت که قانون اساسی عراق امروز چتری است که همه در زیر سایه آن قرار دارند و از آن بهره‌مندند.

او ادامه داد: «قانون اساسی نیاز به تغییراتی دارد ولی سؤال این است این تغییرات را چگونه اجرا و پیاده کنیم». او گفت که برای تغییر در قانون اساسی باید از مکانیزم های قانون اساسی شروع کرد که راه حل صحیحی است.

عبدالمهدی گفت که به دلیل قانون احزاب و قانون انتخابات در عراق، بین نیروهای سیاسی و مردم شکاف ایجاد شده و به دلیل همین شکاف است که در انتخابات اخیر (پارلمانی) درصد مشارکت مرد کاهش داشت.

نخست‌وزیر عراق گفت که برای حذف این شکاف، دولت او قانون جدیدی برای انتخابات ارائه کرده تا زمینه را برای حضور نامزدهای مستقل فراهم شود.

او گفت که دولت عراق از تظاهرات مسالمت‌آمیز حمایت کرده و آن را قانونی می‌داند ولی برخی، این تظاهرات را سپرهای انسانی جهت تخریب در کشور قرار داده‌اند. عبدالمهدی گفت که آتش‌زدن خانه‌ها و مؤسسات و مقر احزاب را نمی‌توان در چارچوب تظاهرات مسالمت‌آمیز تعریف کرد و گنجاند.

نخست‌وزیر عراق تداوم تظاهرات را برای این کشور، زیان‌آور دانست و گفت که طی این مدت، بدهی‌های عراق به دلیل زیان‌های ناشی از زیرپا گذاشتن قانون در تظاهرات رو به تزاید بوده است.

او در مورد استعفای دولت که برخی آن را مطالبه کرده‌اند، نیز گفت که در صورت استعفای دولت وی و تشکیل دولت پیشبرد امور و تاخیر پارلمان فعلی در تشکیل پارلمان جدید، اوضاع عراق پیچیده خواهد شد.

عبدالمهدی از عملکرد نیروهای امنیتی طی تظاهرات اخیر نیز دفاع کرد و گفت که نیروهای پلیس و امنیتی عراق تا کنون در موضع دفاعی بوده‌اند نه تهاجمی.

نخست‌وزیر عراق گفت که او و سایر مسئولان دولتش، قدرت را قبضه نکرده‌اند و آماده‌اند که استعفا دهند؛ اگر این مسئله به خیر و صلاح کشور باشد.

او گفت: «شروع اجرای اطلاحات مورد نظر در چارچوب قانون اساسی بسیار بهتر از خلأیی است که احتمال دارد ایجاد شود».

عراق از ابتدای ماه میلادی اکتبر شاهد دو دور اعتراضات بوده که دور دوم این اعتراضات که از 25 اکتبر آغاز شده، هنوز در جریان است. انگیزه اصلی اعتراضات، مسائل اقتصادی و مقابله با فساد اداری عنوان شده اما گروه‌هایی در عراق با سوءاستفاده از این اعتراض‌ها، دست به اغتشاش و ایجاد ناآرامی زده‌اند. ناظران، به دست داشتن آمریکایی‌ها، صهیونیست‌ها و سعودی‌ها در پشت پرده ناآرامی‌ها اشاره می‌کنند.

310311

کد خبر 1318031

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 1
  • ایرانی IR ۲۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
    0 0
    برادرای عراقی انشاالله به خواسته های بحقشون برسن.ولی از عناصر بیگانه نباید غافل باشن. خداوند دشمنان اسلام و مسلمین رو خوار و ذلیل و نابود بگرداند انشاالله و تعالی