لاوروف: آمریکا مسبب این وضعیت نگران کننده است

ایرنا نوشت: وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد: وضعیت نگران کننده پیرامون توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام به دلیل آن بروز کرده است که آمریکا نه تنها از تعهدات خود صرف‌نظر کرد بلکه از دیگر اعضا هم خواست این گونه اقدام کنند.

«سرگئی لاوروف» امروز چهارشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با «نیکوس دندیاس» وزیر امور خارجه یونان با بیان این مطلب افزود: روسیه به شدت نگران وضعیت بوجود آمده پیرامون برجام است، با این وجود باید گفت که این نگرانی به تازگی بوجود نیامده است بلکه وقتی آمریکا در یک اقدام چالش برانگیز خبر از خروج خود از این توافق داد، شروع شد.

 

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه خاطرنشان کرد: آمریکا نه فقط تعهدات خود را نقض و به صورت آشکار حقوق بین‌الملل را زیر پا گذاشته است بلکه با تهدید و از طریق تحریم سایر کشورهای جهان را هم از اجرای این توافق می‌ترساند.

وی افزود: واشنگتن از دیگر کشورها خواسته است آنچه که بر اساس برجام به ایران تعلق می‌گیرد را به این کشور ندهند و جالب‌تر اینکه از ایران می‌خواهد همه تعهدات خود را به صورت کامل اجرا کند و در عوض هیچ چیزی دریافت نکند.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران امروز در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: گام چهارم ایران در کاهش تعهدات برجامی امروز چهارشنبه با گازدهی به ۱۰۴۴ سانتریفیوژ آغاز می‌شود.

در این پیام آمده است: به جهت سیاست‌های آمریکا و متحدانش فوردو به زودی کاملا فعال خواهد شد.

 لاوروف در ادامه سخنان خود به فشارهای آمریکا بر کشورهای اروپایی در برجام اشاره کرد و گفت: چنین به نظر می‌رسد که کشورهای اروپایی تحت فشار آمریکا سعی دارند مقصر بروز وضعیت پیرامون توافق هسته‌ای را ایران بنامند.

وی افزود: کشورهای اروپایی به دلایلی از جمله فشار شدید از طرف واشنگتن راحت‌تر می‌دانند که مقصر را ایران بدانند و در همین حال علت اولیه بروز این بحران را که خروج از این توافق است، نادیده بگیرند.

310 310

کد خبر 1318252

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =