۱۰ نفر
۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۲
اخذ مالیات بر سود سپرده وظیفه دولت است

مهر نوشت: یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه نگرانی بابت خروج سپرده ها از نظام بانکی در پی اخذ مالیات، درست نیست، گفت: مطالعات علمی نشان می دهد وضع مالیات با نرخ پایین اثری روی خروج سپرده ها ندارد.

وحید عزیزی درباره مالیات بر سود سپرده های بانکی که در پیش نویس اصلاح قانون مالیات های مستقیم ذکر شده و تکذیب آن از سوی رئیس کل بانک مرکزی، اظهار داشت: مالیات بر سود سپرده بانکی بخشی از لایحه اصلاح قوانین مالیاتی است؛ نکته اصلی در این لایحه جمع شدن تمام منابع در یک ظرف و اخذ مالیات بر مجموع درآمد از آن‌ ظرف است.

این کارشناس اقتصادی افزود: انتشار بعضی اعداد برای اخذ مالیات از سودهای سپرده در رسانه ها، موجب گمراهی مخاطبان شد. برخی از رسانه ها اعلام کرده بودند که مقرر شده ۶۰ درصد از سپرده های کوتاه مدت، ۴۰ درصد از سپرده های میان مدت و ۱۰۰ درصد از سپرده های بلند مدت مالیات اخذ شود. این در حالی است که این اعداد ماخذ مالیات هستند نه نرخ مالیات. این اعداد ضرب در نرخ مالیات بر مجموع درآمد می شوند تا نرخ واقعی موثر روی سپرده های بانکی تعیین شود که نرخ حاصله برای سود سپرده های بانکی بین ۴ تا ۱۰ درصد خواهد شد. در واقع کسی که به عنوان مثال سود سپرده ۲۰ درصدی دریافت می کند با اعمال این سیاست، این سود بین ۱۸ تا ۱۹ درصد می شود.

۲ میلیون نفر ۲۰۰ هزار میلیارد تومان سود سپرده دریافت می کنند

عزیزی در ادامه تاکید کرد: سیاست مالیات بر سود سپرده های بانکی را می توان با ملاحظه اجرا کرد و در ابتدا با نرخ پایین و یا حتی با اعمال معافیت هایی به مرحله اجرا رساند. به عنوان مثال فقط از سپرده های بالای ۵۰۰ میلیون یا یک میلیارد تومان مالیات اخذ شود.

وی در واکنش به سخنان معاون اقتصادی وزیر اقتصاد در رابطه با اعمال مالیات با نرخ صفر روی سپرده های بانکی، گفت: نرخ صفر موضوعیتی ندارد؛ نرخ صفر زمانی اعمال می شود که دولت قصد مالیات ستانی نداشته باشد و فقط به دنبال شفافیت باشد. در حالی که سود سپرده ها نکته غیرشفافی ندارند و بحث درآمدی مهم است و اعمال نرخ صفر در سود سپرده های بانکی با عدم اعمال آن، عملا فرقی نخواهد داشت.

عزیزی اظهار داشت: در حال حاضر ۲ میلیون نفر بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان سود سپرده دریافت می کنند، وقتی همچنین منبع درآمدی در کشور است و از آن استفاده نمی کنیم ظلم به عموم جامعه است.

وی گفت: اگر از این مسیر درآمد کسب نکنیم مجبوریم برای مقابله با کسری بودجه اوراق منتشر و خلق پول کنیم. در بسیاری از کشورها حتی با وجود سود حقیقی منفی، سیاست مالیات بر سود سپرده های بانکی اجرا می شود.

نگرانی بابت خروج سپرده ها، درست نیست

این کارشناس اقتصادی درباره نگرانی ها بابت خروج سپرده های بانکی به دنبال اخذ مالیات، تصریح کرد: مطالعات علمی نشان می دهد وضع مالیات با نرخ پایین اثری روی خروج سپرده ها ندارد. 

وی افزود: نگرانی هایی از این دست که اگر روی سود سپرده ها مالیات اعمال شود، سپرده های بلندمدت به سپرده های جاری تبدیل خواهند شد صحیح نیست.چراکه طبق متن پیش‌نویس لایحه، مالیات بر عایدی سرمایه هم به صورت همزمان اجرا خواهد شد. از این رو نباید نگران افزایش اقدامات سوداگرانه باشیم.

عزیزی افزود: حال حتی اگر مالیات بر عایدی سرمایه هم اجرا نشود، با توجه به پایین بودن نرخ مالیات سود سپرده های بانکی، نگرانی برای خروج سپرده ها معنا ندارد.

وی تاکید کرد: دولت باید با ملاحظه در مورد سیاست مالیات بر سود سپرده های بانکی اقدام کند و از این تصمیمش دفاع کند.

۱۷۲۲۶۲۲۶

کد خبر 1318383

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 21
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • رجبی IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
  3 48
  بهترین راهکار کاهش سود سپرده بانکی هست نه گرفتن مالیات و فراری دادن سرمایه ها از بانکها. سود سپرده باید حداکثر 5 درصد باشد. بهترین مالیات باید از کالاهای مصرفی مثل بنزین و گازوییل گرفته بشود. در اروپا معادل 90 درصد قیمت بنزین مالیات می گیرند یا مالیات بر ارزش افزوده حدود 20 درصد هست.
  • IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
   29 0
   مشدی"ما چیمون به اروپا میخوره که با اونجا مقایسه میکنی.اینجا ایرانه با شرایط خودش
  • ناشناس IR ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
   33 1
   وقتی نرخ تورم حدود 40 درصد است , چگونه نرخ سود سپرده باید 5درصد باشد ؟؟؟!!!! , ضمنا" مقایسه ایران با کشورهای اروپایی به قول فلاسفه قیاس مع الفارق است .
  • FR ۱۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۷
   0 0
   اصلا درست نیست
 • حدید IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
  1 11
  درسته اما خیلی شرط داره تا بشه این کار رو انجام داد
 • IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
  48 2
  خدایا ما رو از دست این نوع کارشناسان با این نوع ایده پردازی ها نجات بده
  • ناشناس IR ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
   15 0
   منفی اشتباه شد, بینهایت +++++++
 • ناشناس IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
  33 1
  یک خط فکری از سیل نقدینگی مهار نشده نفع میبرد . و به موازات سپرده گریزی از بانکها . بدنبال افزایش نرخ ارز هم هست !! 3 سال پیش هم همین شعارها را میدادند و میگفتند باید فنر ارز آزاد بشود و سود سپرده بانکی کاهش یابد . الان هم یکروز میگن سود سپرده ها بیاد پایین . یک روز دیگه میگن مالیات ببندید بر سود سپرده هایی که ارزش پولشان بدلیل حبس شدن در بانکها شده یک سوم !!!! علی الظاهر . ارزهایی که از محل صادرات در اختیار دارند ( که میگن 20 میلیارد دلار است ) و به سامانه نیما تحویل نداده اند . آماده نگه داشته اند که بمجض خروج پولهای سپرده گذاران بانکی . با نرخ جدید عرضه کنند به مردم
 • IR ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
  20 0
  جالبه از ۷۰ درصد درآمد پزشکان معاف از مالیات هستند! تازه مالیات اون ۳۰ درصد باقیمانده رو هم نمیدن! خواننده ها وبازیگران با درآمدهای میلیاردی معاف از مالیاتن و یک ریال مالیات نمیدن.وکلا که کلا فرار مالیاتی ان.حالا از دلالان محترم که قابل شناسایی نیستن بگذریم یعنی دولت محترم وظیفشه که فقط از کارمندان و سودسپرده ها مالیات بگیره یا ابر میلیاردرها هم باید مالیات پرداخت کنن؟؟؟
 • IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
  3 47
  آقا چرا اینقدر حرف غیر حساب میزنین وقتی تحریم هستیم باید از دارایی های داخلی مملکت رو اداره کنیم. اینهمه فرار مالیاتی رو چطوری باید کنترل کنند؟
 • DE ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
  0 0
  احسنت
 • IR ۱۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
  0 0
  اشتباه می کنید
 • محمد IR ۱۸:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
  0 0
  منکه خودم مالیات بگیرن دیگه هر چی دارم برمیدارم زمین میخرم
 • محمــــــــــد IR ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
  0 0
  نرخ سود باید بیشتر از ۲۵% بشه تازه بدون مالیات مالیات بگیرن من یکی که یه میلیارد دارم تو بانک همشو برمیدارم چند تا خونه میخرم میدم دست مستاجر
 • ۱۹:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
  0 0
  اگر مالیات خوبه همه مالیات بدن
 • IR ۲۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
  0 0
  بابا سود سپرده را فعلا بی خیال بشین
 • علی IR ۰۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۷
  0 0
  اینکار باعث ورود نقدینگی به سمت طلا وارز میسود وثبات الان را به خطر میندازه
 • US ۰۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۷
  0 0
  خانه های خالی مالیات نمیخواد
 • AE ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۷
  0 0
  دست بردارید سپرده ها مثل سیله بیاد بیرون بازار رو به هم میریزه
 • IR ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۷
  0 0
  باز مالیات
 • IR ۲۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۷
  1 0
  الانش این سود سپرده نیست زیانه چه برسه با مالیات