گزارش نشست کانون ملی منتقدان تئاتر درباره نمایش «زندانی خیابان نواب»

یک منتقد باسابقه تئاتر با اشاره به سادگی موجود در نمایش «زندانی خیابان نواب» به کارگردانی هوشمند هنرکار تاکید کرد این سادگی از دل پیچیدگی به دست آمده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نمایش «زندانی خیابان نواب» که براساس متن «زندانی خیابان دوم» نوشته نیل سایمون از سوی هنرکار بازنویسی شده است این روزها در تالار خانه موزه استاد انتظامی در قیطریه روی صحنه است. در تازه‌ترین نشست کانون ملی منتقدان تئاتر ایران، نشست نقد و بررسی این نمایش با حضور رضا آشفته و شهرام خرازی‌ها دو منتقد باسابقه تئاتر، هوشمند هنرکار (کارگردان) و مهدی وثوقی و آزیتا نوری وفا (بازیگران نمایش) برگزار شد.

رضا آشفته در ابتدای نشست با اشاره به اینکه «زندانی خیابان نواب» یک اثر کمدی تراژیک است که روح زمانه خود را منتقل می‌کند، درباره ایرانیزه کردن متن نیل سایمون از هنرکار سئوال کرد و کارگردان «زندانی خیابان نواب» در این زمینه پاسخ داد: «نیل سایمون نویسنده برجسته و بزرگی است که در این سال‌ها کارهای او زیاد روی صحنه رفته است، اما با تمام احترامی که برای او قائل هستم نویسنده محبوب من نیست. من از سال‌ها قبل متن «زندانی خیابان دوم» سایمون را خوانده بودم و تصمیم گرفتم آن را ایرانیزه کنم و در نهایت به «زندانی خیابان نواب» رسیدم.»

خرازی‌ها در ادامه سخنان هنرکار بر این نکته تاکید کرد که متن بازنویسی شده قابلیت تحلیل بسیار دارد و می‌تواند از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار بگیرد.

آشفته با اشاره به اینکه به واسطه بازنویسی متن این ویژگی اکنون که خاصیت اصلی تئاتر است و آن را از سایر هنرهای نمایشی مجزا می‌کند بیشتر قابل درک است و در نتیجه تاثیرگذاری نیز بیشتر می‌شود، ادامه داد: «نکته‌ای که درباره کار آقای هنرکار باید گفت این است که اثر را مال خودش کرده و چالشی را مطرح می‌کند که اتفاقا جای آن در همین تئاتر است. نکته بعدی اینکه تئاتر او به روز است و اتفاقاتی که در این نمایش می‌بینی گویی همین امروز در خیابان‌ها جاری است. از این زاویه می‌توان گفت اقتباسی که او انجام داده اقتباسی درست و یک دراماتوژی کارآمد است. یک بخش مهم در تئاتر رسیدن به سادگی است تا مخاطب بتواند در میان همه پیچیدگی‌ها ارتباط درستی با اثر برقرار کند و این سادگی که رسیدن به آن سخت هم هست در این تئاتر آن سادگی دلنشین اتفاق افتاده است.»

خرازی‌ها در ادامه از موسیقی نمایش که به گفته هنرکار بعد از چندی اتوود زدن به دست آمده است، به عنوان یکی از بخش‌های قابل توجه نمایش نام برد.

مهدی وثوقی بازیگر نمایش در ادامه درباره رسیدن به نقش ناصر گفت: «رسیدن به این نقش برای من خیلی سخت نبود چون همانند این شخصیت را اطراف خود بسیار زیاد می‌بینیم و به هر حال شرایط روحی و روانی که شخصیت می‌گذراند برای من کاملا قابل درک بود.»

خرازی‌ها با اشاره به بازی وثوقی گفت: «در جریان بازی نقش ناصر تمرکز بسیار زیادی داشتید و یکپارچگی و یکدستی به طور کامل در کار دیده می‌شد و حتی یک لحظه از نقش فاصله نگرفتید.»

آشفته نیز با اشاره به بازی‌های بازیگران تاکید کرد این بازی‌ها بسیار درست و دقیق چیده شده‌اند و گفت: «درک حرکت سینوسی نقش کار راحتی نیست که خوشبختانه بازیگران نمایش به خوبی آن را درک کرده‌اند و به نمایش می‌گذارند.»

آزیتا نوری‌وفا دیگر بازیگر نمایش نیز درباره کار خود گفت: «همانطور که آقای وثوقی گفتند چون این نقش برآمده از جامعه است رسیدن به آن دشوار نبود. ما به ازای آن را در جامعه می‌بینیم و شاید خودمان زمانی در آن موقعیت قرار گرفته باشیم.»

نمایش «زندانی خیابان نواب» هر شب ساعت ۱۹.۳۰ در خانه موزه انتظامی روی صحنه می‌رود.

۲۴۱۲۴۳

کد خبر 1318682

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =