مهاجری: هرکسی به دنبال مذاکره با جبهه پایداری باشد، ساده‌لوح است

محمد مهاجری، تحلیلگر مسائل سیاسی به نامه نیوز گفت: اعضای جبهه پایداری به شدت بنیادگرا و مخالف پذیرش رأی دیگران هستند و معتقدند اگر دیگران به ما پیوستند خوشا به سعادت شان و اگر نپیوستند دلیلی ندارد که ما نظرات آنها را بپذیریم.

بخش هایی از گفتگوی محمد مهاجری درباره رویکرد جبهه پایداری برای حضور در شورای ائتلاف اصولگرایان را در ادامه بخوانید: 

* (درباره موضع منفی آقاتهرانی و روانبخش نسبت به ائتلاف اصولگرایان و تغییر موضع جبهه پایداری): این دو با هم در تضاد و تناقض نیست. آقای مصباح موافقت کرد پایداری به سمت شورای ائتلاف اصولگرایان بیاید، این مسئله کاملا منطقی و قابل فهم است. هر چند آن زمان آقای مصباح نگفت با چه شرطی وارد می شویم اما این شرط در نوع کلام و دیدگاه آیت الله مصباح مستتر است.

*آیت الله مصباح هیچ گاه زیر بار تفکرات مخالف خودش نمی رود، ربطی هم به الان ندارد، قبل انقلاب او با شهید بهشتی اختلاف داشت؛ با آنکه بیش از ۹۰ درصد علما با نظر شهید بهشتی موافق بودند اما آقای مصباح نظر خودش را دنبال کرد، بنابراین این تفکر و رویکرد او همیشه وجود داشته و هیچ وقت تغییر نکرده است. اگر هم یک زمانی گفته که به ائتلاف اصولگرایان می پیوندیم معنی اش این نبوده که ما نظر خودمان را عوض می کنیم بلکه نظرش این بوده که «پایداری می پیوندد تا ائتلاف مثل پایداری شود» معنای روشن ترش این است که «دیگران با پایداری ائتلاف کنند».

* جریان پایداری از ابتدا اصلا به «أَمْرُهُمْ شُورَی بَیْنَهُمْ» و رأی اکثریت اعتقاد نداشته است. پس با این توضیح مشخص می شود که آقایان روانبخش و آقاتهرانی نظر و رویکردی مخالف آیت الله مصباح را بیان نمی کنند. آنها از همان اول هم نظر آیت الله مصباح را فهم کرده بودند و می دانستند معنی اش چیست؛ منتها در آن مقطع سکوت کردند چون می خواستند فضاسازی علیه جبهه پایداری نشود، ولی فارغ از نظرات آیت الله مصباح، اعضای جبهه پایداری به شدت بنیادگرا و مخالف پذیرش رأی دیگران هستند و معتقدند اگر دیگران به ما پیوستند خوشا به سعادت شان و اگر نپیوستند دلیلی ندارد که ما نظرات آنها را بپذیریم.

* (درباره جلسه مصباح یزدی با حدادعادل درباره ائتلاف): با شناختی که از نظرات آیت الله مصباح دارم حتی اگر چنین جلسه ای بوده باشد و آقای حدادعادل نیز چنین موضوعاتی را مطرح کرده باشد به نظر من دچار سوء برداشت شدند. آیت الله مصباح یزدی از روز اول نظرشان همین بود و الان نیز همین است و در آینده هم بعید می دانم تغییری در دیدگاه های ایشان رخ دهد.

* (درباره تغییر موضع جبهه پایداری برای پیوستن به ائتلاف): جبهه پایداری همیشه یک متحد غیرقابل اتکا است و به هیچ وجه نمی شود روی آنها حساب کرد، چون حتی به حرف های دیروز خود پایبند نمی مانند. اعضای پایداری تکلیف شرعی را در لحظه احساس می کنند و در لحظه تصمیم می گیرند بنابراین هر کسی در جریان اصولگرایی اگر فکر می کند می تواند با جبهه پایداری وارد معامله و مذاکره شود، جز ساده لوحی توصیف دیگری نمی توان برای آن بیان کرد.

*پایداری معتقد است وحدت خیلی خوب است به شرطی که دیگران با ما وحدت کنند؛ نه آنکه ما از موضع مان عدول کنیم. ما خیلی خوب، آقا و گل هستیم و هر کسی می خواهد وحدت کند مثل ما شود تا ما با او وحدت می کنیم.

۲۷۲۱۷

کد خبر 1318717

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =