۳ نفر
۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۵
انتقاد از سریال تلویزیونی «گیله‌وا»

محمدحسن اصغرنیا، مسئول مرکز بازشناسی نهضت جنگل در روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: «متاسفانه برخی آگاهانه یا ناآگاهانه تاریخ و فرهنگ، هنر، مشاهیر و افتخارات ملی و اسلامی را نشانه رفته‌اند که نمونه‌اش سریال «گیله‌وا» است.»

این مجموعه تلویزیونی اخیراً در شبکه سه روی آنتن رفته است و متاسفانه علی‌عسگری، مسئول صداوسیما ، نمایندگان قوای مجریه و قضاییه و مقننه، با بی‌تفاوتی خود بر آنچه می‌گذرد مهر خموشی بر لب، و بدور افکندن بیان و بنان را پیشه ساخته‌اند؛ ولی چشم خود را بر روی حقایق و وقایع بستن و خود را به گنگی زدن دیری نخواهد پایید.

آیا قرار است تاریخ را با ساختن فیلم‌های ارزان و با بکارگیری نویسندگانی کم‌مایه بازسازی کنیم؟ عدم بهره‌مندی از مورخان صاحبنظر و صاحبنظران خردمند و هنرمندان مجرب و کارآزموده به چه معناست؟ آیا نباید برای ساخت فیلم‌های تاریخی و به تصویر کشیدن چهره‌های ملی به مراکز علمی و تخصصی و آرشیوها و مراکز اسنادی و کتب معتبر رجوع کرد؟

«مرکز بازشناسی نهضت جنگل» با داشتن محققان و پژوهشگرانی چون روبرت واهانیان، فتح‌الله کشاورز، شایسته، پناهی، کیانوش کیانی و ریاست شورای عالی مرکز استاد سید جعفر مهرداد، و مورخان و صاحبنظران عالیقدری چون دکتر گلشنی و دکتر رواسانی که سالهاست به صورت تخصصی و حرفه‌ای بر روی نهضت انقلابی و مردمی جنگل کار علمی کرده است، در ساخت «گیله‌وا» به هیج وجه مورد مشورت قرار نمی‌گیرند.
غرضم از این نوشتار کوتاه خدمت اعضاء معزز گروه نهضت جنگل این است که عرض کنم تا ما در پیشگاه تاریخ شرمنده و مردود تلقی نگردیم. میرزا کلیه مکاتباتش را با «هوالحق» شروع می‌کرد؛ ما نیز حقگرا باشیم ولو به ظاهر به ضررمان تمام شود؛ بفرموده حضرت امیر علیه‌السلام، قل الحق ولو علی نفسک.

۱۷۳۰۲
 

کد خبر 1318979

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • کامبیز IR ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  5 1
  بقول دکتر شریعتی: برای خراب کردن چیزی نیازی نیست خوب به آن حمله کنید،کافی است بد از آن دفاع کنید! سریال گیله وا یکی از کم مایه ترین سریالهای اخیر بوده است. اینکه متن ضعیف بود، اینکه بازیگران برای نقششان مناسب نبودند، اینکه کارگردانی ضعیف بود، و گویش بازیگران و گفتار بازیگران تناسبی با گیلان صد سال پیش نداشت، اما اینکه حرفهایی که متناسب با نیازهای روزمان است از زبان کاراکترهای صد سال پیش بیان شود( مثل بی اعتمادی به انگلیس) اما گویی تعمدی وجود داشت که نهضت جنگل که حرکتی ضد روسی بود به حاشیه برود! حتی کاراکتر مهران رجبی به صراحت گفت: ظلمی که انگلیسی ها کردند یک به ده اش را قوای روس نکردند! غرض منزه کردن انگلیس نیست! ولی حداقل در روایت تاریخ صداقت داشته باشید.قیام جنگل از ابتدا یک حرکت بر علیه ظلم و جنایت قوای روس در گیلان بود.در ادامه با استبداد و هرج ومرج ناشی از ضعف دولت مرکزی با حاکمیت مرکزی هم تعارض پیدا کرد. لدا حذف عمدی ضدروسی بودن حرکت میرزا کوچک یک تغافل تاریخی است.
 • IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  2 5
  به هر حال باید پرسید این آقایان که مدعی اند درباره این نهضت چه کرده اند و چه آگاهی به جامعه داده اند .... این سریال یک داستان عاشقانه ای را مطرح کرد که به طور مختصر به نهضت جنگل می ژرداخت ... حداقل حسن آن این بود که نسل امروز تا حدودی از نقش انگلیس در قطعی های ایران در جنگ جهانی اول و وجود نهضت جنگل در آن زمان اطلاعاتی بدست آوردند ... بگذریم که خود فیلم بسیار خوش ساخت و بیننده پسند همراه با رنگهای زیبا و تصویربرداریهای نو و جدید و متنوع بود ....
 • IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  6 2
  کسی نگاه نکرد ناراحت نشو