نیکی هیلی: آنها می خواهند ترامپ را اعدام کنند!

ایسنا نوشت: سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل، از دونالد ترامپ در برابر مساله استیضاح دفاع کرده و استیضاح یک مقام دولتی را مثل "مجازات اعدام" برای وی دانست.

 به نوشته پایگاه دیلی بیست، نیکی هیلی، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل در مصاحبه‌ای با سی‌بی‌اس نیوز با این موضوع که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در ارتباط با گفتگوی تلفنی جنجالی‌اش در ماه ژوئیه با رئیس جمهور اوکراین، استیضاح و برکنار شود مخالفت کرد.

نیکی هیلی به نورا اودانل، مجری سی‌بی‌اس نیوز با اشاره به موضوع درخواست دونالد ترامپ از رئیس جمهور اوکراین برای تحقیقات درباره فساد مالی مرتبط با جو بایدن و پسرش در این کشور و متهم شدن ترامپ به گرو نگه داشتن کمک مالی به اوکراین در ازای عملی شدن درخواستش، گفت: شما قرار است رئیس جمهوری را استیضاح کنید که صرفا خواستار لطفی شد که هرگز اتفاق نیفتاد و پولهایی را داد که هرگز گرو نگه داشته نشدند. پس من نمی‌دانم شما به خاطر چه چیزی می‌خواهید او را استیضاح کنید.

این سفیر سابق دولت آمریکا که اواخر 2018 از سمتش استعفا کرد، فرآیند استیضاح برای دونالد ترامپ را مثل مجازات اعدام برای او دانست.

او خاطر نشان کرد:  استیضاح مثل حد نهایت مجازات و شبیه به مجازات اعدام برای یک مقام دولتی است. وقتی شما به متن گفتگوی تلفنی جنجالی 25 ژوئیه دونالد ترامپ با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین نگاه میندازید در این متن هیچ چیزی نیست که رئیس جمهور را مستحق این مجازات کند.

با این حال اودانل به این مساله اشاره کرد که آلکساندر ویندمن، کارشناس ارشد اوکراین در شورای امنیت ملی امریکا به عنوان کسی که به این گفتگوی تلفنی گوش داده، در شهادتهایش به کنگره گفته، متن منتشر شده از سوی کاخ سفید از این گفتگوی تلفنی متن کاملی نبوده است.

اودانل گفته بود: در این متن هنوز چیزهایی مفقود هستند.

هیلی در پاسخ این مجری خاطر نشان کرد: اوکراینی‌ها هرگز تحقیقات درخواستی ترامپ را انجام ندادند و رئیس جمهور آمریکا اعتبارات کمکی برای آنها را آزاد کرد. منظور من این است  وقتی شما به کلیت این اتفاقات نگاه می‌کنید هیچ مساله‌ی ای که ترامپ را واجد استیضاح کند رخ نداده است.

هیلی در ادامه این صحبت‌هایش ظاهرا از مخالفتش با حق اساسی کنگره برای استیضاح یک رئیس جمهور در صورت مناسب دانستن این استیضاح خبر داده و گفت: من فکر می‌کنم بزرگترین موضوعی که من را آزار می‌دهد این است که مردم آمریکا هستند که باید در این باره تصمیم بگیرند. پس چرا ما مشتی از افراد را در کنگره داریم که چنین تصمیمی را قرار است بگیرند؟

این اظهارات نیکی هیلی در حالی مطرح شدند که قرار است چند روز دیگر نخستین جلسات علنی مربوط به تحقیقات برای استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا آغاز شود. انتظار می‌رود که ماری یووانوویچ، سفیر سابق آمریکا در اوکراین به همراه ویلیام تیلور و جورج کنت، دو دیپلمات ارشد دیگر در این جلسات شهادت دهند.

310311

کد خبر 1319134

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • درویش IR ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  0 0
  چون لو رفت و دستش رو شد جرم انجام نگرفت و اگر گرفتار نمیشد تمام مراحل جرم را عملی میکرد پس محکوم هست و چون جرم انجام نشده و جلویش گرفته شده توسط مقاها دلیل به مجرم نبودن نیست چرا اگر با تصمیم خودش جرم انجام نمیگرفت و خودش پشیمان میشد و اظهار ندامت میکرد حرف شما درست بود ولی چنین نبود و او دستش رو شد و کاملا مجرم است
 • IR ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  0 0
  شما معتقدی که کنگره باید چشمش رو به روی اشتباهات ایشون ببنده؟ البته به ما مربوط نیست چون ترامپ برای ما مثل مائده آسمانی شده و مردم دنیا چهره واقعی امریکا را می بینند.
 • IR ۲۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  0 0
  نیکی هیلی هم بی جهت دلسوخته ترامپ نیست اگر خیلی نگران هستی چرا از سمت خود اسعفا دادی حتمی جشم انتظار پاداش باد اورده از ترامپ است تیری به تاریکی
 • IR ۲۲:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  0 0
  دموکراتها با استیضاح ترامپ فقط خودشون رو به نجاست می کشند و بس