بازیگر «معمای شاه»: مادربزرگ‌های ما از فیلمسازان فعلی بهتر قصه می‌گفتند!

جوان نوشت: بهمن دان می‌گوید، در تولید محصولات ژانرهایی مانند اکشن، حادثه‌ای، جنایی و دلهره‌آور به شدت عقب افتاده‌ایم و در قصه‌گویی هم مادربزرگ‌های ما بهتر از فیلمسازان فعلی قصه می‌گفتند.

بهمن دان بازیگر آثار اکشن و حادثه‌ای دهه‌های قبل گفت: مردم امروز، مردم ۴۰ سال پیش نیستند، این‌ها مردمی شده‌اند که به لحاظ فکری و تکنولوژی و علمی، به شدت رشد کرده‌اند و باید برایشان محصولات به‌روز خلق کرد وگرنه خیلی راحت دور محصول ملی را خط می‌کشند و سراغ محصول فرنگی می‌روند.

بازیگر «شیرهای جوان» و «معمای شاه» تأکید کرد: مخاطب ایرانی وقتی ببیند مجموعه‌های نمایشی و آثار سینمایی ضعیف هستند به دل فضای مجازی می‌زند و در آنجا برای خود محصول پیدا می‌کند. این بازیگر ۶۱ساله در چگونگی اصلاح این وضعیت گفت: اول باید خودمان را اصلاح کنیم. کسی که می‌خواهد مخاطب را جذب کند باید ابتدا خودش را اصلاح کند. اصلاح هم ممکن نیست مگر با بها دادن به ژانرهای فراموش شده سینما و تلویزیون. تولیدکنندگان باید فکر خودشان را عوض کنند و نه فکر مخاطب را!

بازیگر «زیرتیغ» و «زیرزمین» خاطرنشان ساخت: عجیب است که در دهه‌های گذشته در کنار ژانرهایی مانند کمدی و ملودرام، به تولید محصولاتی حادثه‌ای، اکشن و حتی ترسناک دست می‌زدیم و حتی با امکانات اندک، پلان‌های خاطره‌ساز می‌گرفتیم ولی حالا کجا قرار گرفته‌ایم؟ سالانه میلیاردها تومان خرج تولید می‌کنیم ولی یا کمدی می‌سازیم یا فیلم‌های به ظاهر ملودرام تیره و تار.

بهمن دان با اشاره به سنت داستانگویی پرتعلیق بیان داشت: مادربزرگ‌های ما هم وقتی برایمان داستان می‌گفتند سعی می‌کردند با گره‌افکنی‌های پرحادثه، نظر ما را جلب کنند ولی حالا فیلم‌های مثلاً روشنفکرانه‌ای می‌بینیم که از یک گره‌افکنی ساده هم عاجزند. وقتی قصه‌هایمان تخت می‌شود آن وقت راویان‌مان کسانی می‌شوند که فقط می‌آیند و همان قصه‌ها را می‌خوانند و می‌روند، آنجاست که مخاطب فکر می‌کند که چقدر من باید احمق باشم که بنشینم و به حرف این‌ها گوش کنم.

۲۴۱۲۴۱

کد خبر 1320191

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =