۶ نفر
۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۵
اگر اقدامات شهرداری نبود آلودگی هوا از سال ۹۶ بدتر می‌شد

بر اساس پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی، سکون هوا و پایداری جو تا پایان هفته ادامه دارد و به دلیل این‌که هیچ رویداد جوی دیگری مثل باد و باران وجود ندارد، تجمع آلاینده‌ها را در شهر شاهد هستیم.

در جلسه کمیته اضطرار در استانداری مقرر شد که اگر شاخص آلودگی هوا از ۱۵۰ عبور کند، مدارس ابتدایی، پیش‌دبستانی و مهدکودک‌ها تعطیل شوند. امروز (۲۱ آبان) شاخص آلودگی هوا ۱۳۳ بوده و اگر وضعیت طبق روال سال‌های گذشته بود و اقداماتی در زمینه پیشگیری از آلودگی هوا انجام نمی‌شد احتمالا از چند روز پیش شاخص آلودگی از ۱۵۰ عبور می‌کرد.

اگر مقایسه‌ای بین ۲۱ روز آبان امسال با دو سال گذشته داشته باشیم، می‌بینیم که وضعیت هوا در سال ۹۷ بسیار خوب بوده است و سرعت باد به‌طور متوسط در ۲۱ روز اول آبان ماه ۲.۴ متر بر ثانیه بود و بارندگی‌های زیادی هم داشتیم. در سال ۹۶ که شاید به دلیل مشابه بودن وضعیت اقلیمی، قابلیت مقایسه بیشتری با سال جاری داشته باشد، سرعت باد ۲.۲۱ متر بر ثانیه بوده اما امسال سرعت باد در همین زمان مشابه به ۲.۰۴ متر بر ثانیه رسیده و حدود ۱۰ درصد کمتر بوده است.

در مقایسه شرایط کنونی آبان امسال با دو سال پیش می‌بینیم که در ۲۱ روز آبان سال ۹۶ با وجود وزش باد سریعتر، ما ۱۶ روز ناسالم داشتیم اما امسال از ابتدای آبان ماه تاکنون فقط ۷ روز «ناسالم برای گروه‌های حساس» را تجربه کرده‌ایم. این مقایسه نشان می‌دهد اقداماتی که در دو سال اخیر انجام شده بسیار موثر بوده است، چرا که اگر وضعیت مثل سال ۹۶ بود دو سه روزی که از حالت سکون و پایداری جو می‌گذشت، باید شاخص آلودگی در روزهای گذشته از مرز ۱۵۰ عبور می‌کرد و ناچار می‌شدیم شهر را تعطیل کنیم اما این نشانه خوبی است که تاب‌آوری شهر مقداری بالا رفته است و تعداد روزهای بیشتری طول می‌کشد تا از وضعیت مطلوب به «ناسالم برای گروه‌های حساس» برسیم.

در جدول زیر مقایسه وضعیت آلودگی هوا در ۲۱ روز آبان‌ماه در سال‌های ۹۶، ۹۷ و ۹۸ را مشاهده می‌کنید:

*مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا

۲۳۵۲۳۵

کد خبر 1320433

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =