عملیات بانکداری در ایران تحت تاثیر چیست؟ / وجود بحران قانونی در شبکه بانکی

تسنیم نوشت: رئیس کانون بانک‌های خصوصی گفت: در حوزه بانکداری ایران چالش های بسیار بزرگی پیش روی بانکداران ایرانی است؛ اغتشاش عجیب نظری و اندیشه ای در این حوزه عملیات بانکداری را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

کوروش پرویزیان در نشست تخصصی طراحی مدل مطلوب نمونه بانک اسلامی براساس مبانی اسلامی با رویکرد فقه نظام که در بانک پارسیان برگزار شد، اظهار داشت: در حوزه ی بانکداری ایران چالش های بسیار بزرگی پیش روی بانکداران ایرانی است؛ اغتشاش عجیب نظری و اندیشه ای در این حوزه عملیات بانکداری را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

مدیرعامل بانک پارسیان ضمن اشاره به اینکه مشروعیت مساله بانکداری کماکان پیش روی بانکداران است، افزود: بحران قانونی در بانکها وجود دارد که شرایط را برای بانک و مشتری بسیار سخت کرده است.

وی با بیان اینکه موضوعات مرتبط با انتشار پول، نرخ بهره یا سود، کارمزد و ... مسایلی است که در مقررات دارای ابهام و پیچیدگی است، افزود: بانکداری دنیا در حال تحول است؛ در ایران بانکداری متعارف به بانکداری مبتنی بر عقود تبدیل شده که در این زمینه نیز قراردادهای جدید شکل گرفته است.

رئیس کانون بانک‌های خصوصی تصریح کرد: در برخی از کشورها بانکداری مبتنی بر نرخ و برخی دیگر مبتنی بر طرح و معماری کسب و کار است اما در کشور ما قانون بانکداری بدون ربا و مبتنی بر عقود شرعی است. مساله مهم ربوی نبودن فعالیت بانکداری و همراهی با بکارگیری و تجهیز منابع است.

پرویزیان گفت: چالش اصلی چگونگی حرکت به سمت استفاده از فراورده های علوم بین رشته ای مبتنی بر مبانی اسلامی و شرعی است؛ ساختار بانکداری ایرانی به گونه ای نیازمند تحول است که کارایی بانکها برای اقتصاد ملی روشن باشد و در شرایط مناسب به ارایه ی خدمات بانکی بپردازند. البته تنوع خدمات و کسب وکارهای بانکی درحال رشد است.

وی پیشنهاد کرد برای توسعه و استفاده از این ظرفیت بازنگری در قوانین بانکداری نیاز است؛ البته طرحی در بانک به همراه پژوهشکده فقه نظام آماده شده تا حرکت به سمت بانکداری ایده آل متناسب با نیازهای فرهنگی کشور بوجود بیاید.

۲۲۶۲۲۸

کد خبر 1320434

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =