چرا اعتراض به جریمه رانندگی هیچ فایده ای ندارد؟

ایران نوشت:یکی از مشکلاتی که در سال‌های اخیر رانندگان زیادی را دچار دردسر کرده ثبت برخی جرایم است که صاحب خودرو هنگام دریافت برگه خلافی یا پیامک از آن باخبر می‌شود در حالی که حتی روحش نیز از آن تخلف خبر ندارد.

وقتی پیامکی با این مضمون دریافت می‌کنیم که شما در فلان خیابان به سبب سرعت غیرمجاز یا نبستن کمربند ایمنی یا صحبت با تلفن همراه جریمه شده اید به معنی آن است که باید در اسرع وقت جریمه تخلف‌مان را پرداخت کنیم اما مشکل آنجاست که گاهی هر چه فکر می‌کنی یادت نمی‌آید که در آن ساعت و روز مشخص در آن محدوده بوده باشی و بدتر از آن اینکه حالا چگونه می‌توانیم این اشتباه سیستمی را اثبات کنیم؟!

پلیس می‌گوید جرایم به محض صدور، قطعی و لازم الاجرا نیستند و رانندگان می‌توانند نسبت به آن اعتراض کنند و پس از بررسی مأموران نتایج قطعی آن اعلام می‌شود. اما بواقع چگونه می‌توان ثابت کرد که خودروی ما در آن روز و ساعت در محدوده ثبت جریمه نبوده است؟! به‌طور قطع اگر خودرو ما جز در پارکینگ‌های عمومی پارک نشده باشد هیچ راهی برای اثبات ادعای‌مان وجود ندارد!
هریک از ما شاید بتوانیم اثبات کنیم که در آن زمان خاص سرکار بوده‌ایم اما مگر خودروی ما با اثر انگشت یا اسکن قرنیه چشم‌مان حرکت می‌کند که بتوانیم حضور خودروی‌مان را هم به اثبات برسانیم. بنابراین می‌بینیم که در عمل شکایت از جریمه ثبت شده راه به‌ جایی نمی‌برد و تنها هزینه پیگیری اعتراض و وقت و انرژی‌مان صرف کاری شده که نتیجه آن از ابتدا حداقل برای پلیس راهور روشن است.
دومین نکته جریمه‌هایی است که برای ورود به محدوده طرح ترافیک ثبت می‌شوند. کافی است صبح‌ها به این محدوده‌ها سری بزنید تا ببینید که رانندگان متخلف انواع و اقسام ترفندها را برای ورود رایگان به این محدوده استفاده می‌کنند؛ ترفندهایی مانند اسپری کردن برف شادی، برچسب زدن روی پلاک خودرو، برقی کردن پوشش پلاک و دستکاری اعداد. هرچند برخی رانندگان متخلف با این شیوه‌ها موفق شده‌اند قوانین را دور بزنند اما گاهی تاوان این دستکاری کردن ارقام پلاک را کسانی می‌دهند که به طور اتفاقی رقم‌های تغییری پلاک فرد متخلف شبیه پلاک خودروی فردی شده که شاید آن لحظه در خانه‌اش خواب بوده است. حالا اگر آن راننده بخواهد به این جریمه اعتراض کند آیا راهکاری برایش وجود دارد؟!
بدون شک مصادیق دیگری هم وجود دارد اما سؤال اینجاست که چرا رانندگان بدشانسی که پلاک خودروشان از سوی مأمور پلیس یا دوربین یا حتی سیستم به اشتباه ثبت شده باید تاوان این خلأهای قانونی را بپردازند؟ آیا راه حلی برای این معضل که بسیاری از رانندگان با آن درگیرند وجود ندارد؟ آیا هزینه‌های مادی و معنوی اشتباهات یک سیستم باید از جیب مردم تأمین شود؟
23302
کد خبر 1320553

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 21
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۷:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
  0 2
  بله متاسفانه
 • IR ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
  1 0
  هیچ تاثیری ندارد
 • صادقی IR ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
  19 0
  برای پلاک فک شده من در سال 89 در سال جدید حدود 12 مورد جریمه ثبت شده است
  • IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
   1 0
   تجربه مشترک
 • IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
  47 0
  تا وقتی که هدف از جریمه کردن کسب درآمد باشد هیچ اتفاق مثبتی نمی افته
 • IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
  1 0
  متاسفانه متاسفانه یکی از بخش های بسیار بی قید و بند و بی حساب و کتاب کشور همین راهنمایی و رانندگی هست...
 • دکتر IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
  3 0
  من پزشک هستم در بیمارستان دولتی دی ماه پارسال 10 صبح اقایی به نام م. جهانشاهی در شیخ فضل ا.. به دلیل عدم همراه داشتن مدارک موبایل عدم توجه به ایست 3 جریمه هم زمان برای خودرو صادر کرده بود برکه ورود خروج بیمارستان و لیست وبزیت بیماران را جهت بررسی به 197 و بازرسی تهران ارایه کردم قبول نکردند پرداخت کردم دوره زمان این که تورد شدی من نوشتم تحویلتم ندادم گذشته کی و کی میخواهد این وضع را درست کنه ؟ ما دروغ میگیم افسران راست ؟ در خارج برگه با فرمان ایست تحویل میگردد در امریکا باید در دادگاه در حضور قاضی پاسخ دهید ان مامور هم میاید در المان اگر نایستید دنبالت میاید بنز داری؟ اون پورشه دارد تخلف در محل تحویل میشود یعنی چی اینجا ما امنیت نداریم رد بشیم نشیم نوشته اند ؟
 • IR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
  0 0
  تاسف
 • IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
  21 0
  من هم واقعا از این موضوع شاکی و سردرگم شده ام و نمی دانم به کجا باید مراجعه کرد، هر دو سه هفته یکبار برای من پیامک ورود به طرح می آید در حالیکه من به ندرت ماشین را از پارکینگ در می آورم چه برسد که وارد محدوده هم بشوم! من اطمینان کامل و قاطع دارم که این جریمه ها اشتباهی است چون کس دیگری را هم ندارم که در نبود من از ماشین استفاده کند!
  • IR ۱۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
   0 0
   پلاکهای چسب نواری !!! یه بی وجدان پلاکشو با چسب نواری مشکی یا چنین چیزهایی تغییر داده
 • ايرج IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
  21 1
  من در تهران بودم و سركارولي در اراك جريمه شدم
 • رضا IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
  26 0
  پیامکی آمد برایم که شما مرتکب خلاف با سرعت بیش از 50 کیلومتر شده اید و سریعا به پلیس مراجعه کنید وگرنه از طریق قضایی اقدام می شود. بدون ذکر شماره پلاک و نام و... به پلیس مراجعه کردم هیچ اطلاعاتی از ثبت تخلف من از دوربین و ... ارائه نکردند و فقط گفتند خلافی بده و تعهد بده که دیگر خلاف نکنی. پلیس حافظ امنیت مردم همینه دیگه.
 • IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
  17 0
  خیلی کم پیش میاد کسانی که پلاک خودرو خود را دستکاری میکنند جریمه بشن، اگر هم جریمه بشن باز هم برایشان میصرفه که تخلف را تکرار کنن. به نظر من میزان جریمه دستکاری پلاک باید 10 یا حتی 20 برابر بشه.
 • IR ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
  27 0
  چون قانون یک طرفه نوشته شده
 • IR ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
  0 1
  آقا موتور ما به دلیل کلاه ایمنی توقیف شد گفت برو خلافی بگیر .... وسط زمستون جایی زده بود که من عمرا برم اول صبح دستشویی تو حیاط هم نمی رم چه برسه اون خیابون ... اصلا اون ساعت مامور بیرون هست (شهرستان هستم مامور راهنمایی هنر کنه ساعت 6 صبح اون هم نیمه اول سال واسه مدارس میاد تو خیابون)
 • IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
  2 0
  چرا اعتراض به جریمه رانندگی فایده ندارد؟ چون اعتراض به حکم دادگاه هم فایده ندارد چون در ایران اعتراض به حکم هیچ اداره ای فایده ندارد
 • امیر IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
  1 0
  قابل پیگیری نیست داشتم چراغ رو کردم یه دفعه از بیست ثانیه زرد و قرمز شد و دوربین عکس گرفت بهمین راحتی جریمه شدم.کنار خیابون داشتم آب میخوردم از این ماشین پلیس دوربینی ها رد شد جریمه شدم بماند که چه شهرستانهایی جریمه شدم که تا حالا پام اونجا نخورده
 • IR ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
  1 0
  خوب دیگه چه کاریه پلیس بیاد تو خیابون. همون بشینه خونه به صورت راندوم شماره پلاک بزنه جریمه کنه! تازه حقوق ومزایاش هم بیشتر میشه و خیابون خلوت تر.
 • IR ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
  1 0
  بله متاسفانه
 • ابراهیم IR ۱۶:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
  1 0
  تازمانی که فقط برخوردباجرایم رانندگی درحدصدوربرگه های جریمه باشه همینه که هست طرف ماشین میلیاردی سوارشده براش ۱۰۰یا۲۰۰هزارتومن عددی نیست تازه رفیق هم داره که بتونه کدجرایم راعوض کنه ومبلغ کمتری ازان بپردازه طرف پائین ترازحداقل سرعت که مجازدرجاده های مختلف هست داره بانازراه میره اونوقت اگه توازان سبقت بگیری برگ جریمه انی میاددستت ووووو
 • IR ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
  2 1
  البته مواردی که مطرح شده درسته. اما اما. مشکل از اونجایی شروع میشه که مردم قانون رو نمیدونن دنبال یادگرفتن هم نمیرن. جریمه هایی که توسط دوربین انجام میشه عکس داره. پس کاملا مستند هست. شما میتونی عکس رو ببینید و اگر موردی داشت اعتراض کنید. جریمه هایی که دوبرگی هست که یعنی پلیس ایست داده و شما توقف نکردید هم باید توسط افسر پشت قبض توضیح داده بشه و مخل زمان سن و مشخصات حدودی راننده ثبت بشه. اونم زمان اعتراض در اختیار شما قرار میگیره. اون جریمه هایی هم که مربوط به تخلفات ساکن هست معمولا توسط افسر باید تاریخ تولید پلاک درج بشه. این مواردی بود که میتوانید معترض بشید. و اینا تجربه ۲ ساب خدمت سربازی توی پلیس راهور بود. یک نکته دیگه. بهتره با پلیس مهربون تر باشیم. اونا برای ما اینجا هستن و زحمت می کشن و اینم یادمان باشه که هیچ پلیسی دلش نمیخواد کسی رو جریمه کنه. یادمون باشه جریمه نتیجه تخلفات خودمون هست.