دوران ترور بدون هزینه گذشته است

عملیات ترور روز دوشنبه رژیم صهیونیسی که منجر به شهادت ابوالعطا شد، چرا بیش از همیشه مهم است و هدف اسرائیل از این ترور یکی در دمشق و دیگری در غزه چه بود؟

زهره نوروزپور: طبق گزارش ها رژیم صهیونیستی با استفاده از بمب زمانی در منزل یکی از فرماندهان جهاد اسلامی در باریکه غزه وی را به شهادت رساند. این حادثه موجب زخمی شدن همسر و فرزندان بهاء ابوالعطا شد. در سوریه نیز اعلام شد که دو موشک در جنوب دمشق و در شهر داریا رهگیری شده و از این دو موشک یکی منهدم و دیگری نیز به منزل یکی از اعضای جهاد اسلامی اصابت کرد که موجب زخمی شدن و شهادت فرزندش شده است. آنچه که مشخص است این است که رژیم صهیونیستی سابقه زیادی از انجام این گونه از مأموریت ها دارد. مانند ضایحه جنوبی بیروت و هم در اطراف دمشق به مقاومت اسلامی لبنان حمله کرد. با آنکه نتانیاهو از انجام اینگونه اقدامات ترس و واهمه دارد اما رژیم صهیونیستی نمی تواند خوی وحشی گری خود را کنار بگذارد و از همین رو در حال طرح ریزی و انجام ترورهای هدفمند هستند.

در غزه 6 یا 7 گروه مسلح وجود دارد که گروه های مقاومت نام دارند . اما از میان آنها 4 گروه مهمترین آنها را در بر می گیرد؛ گردان های عزالدین قسام ، سرایا القدس از جنبش جهاد اسلامی ، شهدای الاقصی ، جبهه‌ی خلق برای آزادی و گروه های دیگر که اصلی ترین آنها ذکرشان رفت.

در باریکه غزه جهاد اسلامی مهمترین شاخه است که مهمترین جنبش به خط مقاومت است و اسرائیل مدعی است که این گروه تحت رهبری ایران است.  منابع فلسطینی معتقدند فتحی شقاقی بنیانگذار این جبنش کاملا تحت تاثیر تفکر جمهوری اسلامی بوده است، این ادعا زمانی مطرح شد که این گروه در سوریه دوشادوش حزب الله علیه گروه های تروریستی و ارتش ازاد که متشکل از مخالفان دولت سوریه و تروریست های وابسته نیز بودم ایستاد و جنگنید ولی در مقابل حماس در جبهه مقابل کنار ارتش ازاد ایستاد.حتی در خلاء بحران سوریه و بحران اردوگاه یرموک مقاماتی از حماس اطلاعاتی را رد و بدل کردند که منجر به ترور برخی از فرماندهان جنبش جهاد اسلامی شد.

چرا اسرائیل از جهاد اسلامی واهمه دارد؟

همچنین جنبش جهاد اسلامی در جنگ هشت روزه در خلال سال 2014  که خالد مشعل رئیس وقت دفتر سیاسی جنبش حماس بود ، حرف اخر را برای شکست اسرائیل جهاد اسلامی زد و اینگونه بود که پس از 8 روز این جنگ پایان یافت.

یکی از دلایلی که رژیم صهیونیستی به دنبال نابودی فرماندهان این جنبش است توانایی و برتری موشکی جهاد اسلامی نسبت به حماس است. اسرائیلی ها باور دارند که جهاد اسلامی از نظر موشکی و تسلیحاتی بسیار پیشرفته تر از جنبش حماس هستند. همچنین این جنبش هیچ محدودیت سیاسی ندارد و هرگاه بخواهد اقدام کند، می کند و نیازی به اجازه یا محدویت های سیاسی یا مذاکره ای و توافقی ندارد.

به همین دلیل اسرائیل بسیار از این جنبش ترس و واهمه دارد. آنها می گویند که پدر موشکی مقاومت را ترور کرده اند! یک کارشناس مسائل موشکی در اینباره به خبرآنلاین می گوید: «مگر می توان برای اجزای گسترده موشک به کسی عنوان پدر بدهیم؟ هر گوشه ای از ساخت موشک پدر خودش را دارد! خوراک موشکی، تجهیزات سخت موشک، بال های موشک، اتش کردن موشک، همه اینها مورادی است که متخصص خاص خودش را دارد! آنها پدر موشکی را نزده اند، تنها یک فرمانده مهم را ترور کرده اند. پدر به کسی می گویند که تنها هماهنگ کننده این تسلیحات باشد و نیروهای متخصص را رهبری کند که شهید ابوالعطا دارای این خصوصیات نبود، چراکه ما اصلا در این گروه ها چنین فرمانده ای با این مسولیت نداریم.»

عملیات لبه شمشیر

با آشنایی مختصری از جنبش جهاد اسلامی ، این سوال مطرح می شود که اسرائیل به چه هدفی و با چه نیتی در پی ترور دو فرمانده یکی در دمشق و دیگر در غزه بود که در یکی از آنها ناکام ماند؟

برای یافتن پاسخ این سوال به سال گذشته نگاهی می کنیم؛کماندوهای ویژه ارتش رژیم صهیونیستی ۱۱ نوامبر سال گذشته مخفیانه وارد شرق خان یونس در جنوب نوار غزه شدند و قصد انجام عملیاتی سری را داشتند که با هوشیاری مبارزان گردان‌های قسام این عملیات که به عملیات "لبه شمشیر" معروف شد، شکست خورد و فرمانده گروه صهیونیستی هم به هلاکت رسید. در این عملیات ۷ مبارز قسام هم شهید شدند.

این شکست و حوادث پس از آن ضربه بسیار سختی به سرویس‌های امنیتی و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی وارد کرد. گردانهای قسام با افشای اسامی نیروهای این یگان سری ارتش صهیونیستی و عملیات های آن و انتشار تصاویر آنان ضربه بزرگی به دشمن زد و آن ها هرگز فکرش را هم نمی‌کردند که چنین شکست بزرگی را متحمل شوند.

شکست عملیات نیروهای کماندوی ارتش رژیم صهیونیستی در شرق خان یونس در نوامبر سال گذشته ضربه سنگینی به این رژیم وارد کرد و در پی این شکست که طی آن فرمانده عملیات نیز کشته شد، شماری از مقامات ارتش از جمله آویگدور لیبرمن وزیر جنگ و فرمانده بخش عملیات ویژه شعبه اطلاعات نظامی ارتش و فرمانده سابق یگان "سیرت متکال" مجبور به استعفا شدند.

در همین راستا، الون بن دیوید تحلیلگر نظامی اسرائیلی تاکید کرد که نتایح عملیات مخفیانه نوامبر سال گذشته نیروهای ویژه ارتش رژیم صهیونیستی در شرق خان یونس همچون زمین لرزه‌ای بود که همچنان پس لرزه‌های آن نهادهای امنیتی اسرائیلی را به لرزه در می آورد، زیرا جدای از کشته شدن یگان سری ارتش، برملا شدن هویت نیروهای این یگان خسارت های زیادی به امنیت رژیم صهیونیستی وارد کرد و پس لرزه‌های آن همچنان دامنگیر سازمان اطلاعات نظامی اسرائیل "امان" است، زیرا ضربه‌های امنیتی وارد شده به این رژیم پس از کشف هویت نیروهای این یگان سری توسط حماس را نمی توان در چند جمله خلاصه کرد.

▪️بن دیوید در مقاله‌ای در روزنامه عبری زبان معاریو در همان زمان نوشت:یگان ویژه اسرائیلی که مسئول تحقیق در مورد شکست نیروهای نخبه در شرق خان یونس بود، به اشتباهات زیادی که منجر به این شکست ویرانگر شد، پی برده است که این نیروها طی سال‌های اخیر نیز برخی از این اشتباهات را بارها قبل از اینکه شناسایی شود، تکرار کرده است.

آلون بن دیوید فاش کرد که افسران ارشد زیادی در سازمان اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی به خاطر شکست در عملیات خان یونس از سمت خود استعفا کردند.

انها خیلی تلاش کردند ترور یکی از رهبران حماس و جهاد را به صورت نزدیک به این معنا که بدون استفاده از بالگرد یا انفجار یا تک تیرانداز انجام دهند، در این عملیات قرار بود که ترور از نزدیک و با گلوله باشد تا آن خاصیت وحشت ، ترس و جسارت  را به وضوح نشان دهد. اما تمام عناصر این عملیات ترور  لو رفت و رسوایی امنیتی و اطلاعاتی را برای اسرائیل رقم زد تا جایی که بالاتر ذکر آن رفت منجر به فروپاشی کابینه نتانیاهو شد.  این عملیات که به یکی از مفتضحانه ترین شکست دستگاه اطلاعاتی اسرائیل منجر شد نیاز داشت تا اعتماد به نفس رفته را بازگرداند. در همین حال در پی شکست سال گذشته اینبار با مشورت تمام ارگان ها و نهاد های اسرائیل این عملیات روز دوشنبه انجام شد.

درعملیات های قبلی معمولا یک نهاد مانند موساد خود عملیاتی انجام میداد و بعد از آن با دستگاه های دیگر مطرح می کرد. ولی اینبار همه دستگاه های امنیتی اطلاعاتی،جنگ، دولت و رئیس جمهور همه از این عملیات اطلاع داشتند. این در حالی است که مقامات اسرائیل هیچگاه عرضه پاسخگویی  و جرات قبول مسولیت حملات و ترورها را نداشتند، ولی اینبار نتانیاهو مانند حملات پیشین علیه ایران در عراق و سوریه که با وقاحت گفت که به ایران حمله کرده ایم اینبار نیز اعلام کرد که از ده روز پیش قصد ترور این دو فرمانده را داشته است. این نشان می دهد که اسرائیل سرکش تر از همیشه در راستای وحشت افکنی در منطقه به عملیات خود ادامه می دهد و گستاخانه می گوید من کرده ام!

عملیات شکست خورده اسرائیلی ها درسال گذشته نشان از اشراف عمیق اطلاعاتی گروه های مقاومت است. همچنین ایران نیز به اقدامات و جاسوسی این رژیم غاصب اشراف کامل دارد. در عملیات سال گذشته عمده رسوایی آنها بر سر این مساله بود که افرادی از حماس یا جهاد اسلامی در اطلاعات اسرائیل نفوذ کرده اند.

این در حالی است که این ادعا هم مطرح است که لو رفتن امار این دو فرمانده شهید ، نیز از سوی حماس بوده باشد.

پیام اسرائیل

با اینحال آنچه که در روز دوشنبه اتفاق افتاد در ادامه روند درگیری ها نوار غزه و اسرائیل است با این هدف که توازن وحشت را به نفع خود در باریکه غزه نگه دارد. با این پیام که چشم هاو گوش هایی دارند که برای انها جاسوسی می کنند.  با این پیام که گروه های جاسوسی موجود در نیروهای مقاومت منجر به فروپاشی این گروه ها شود.اما ظاهرا به این هدف نرسیدند چرا که از روز سه شنبه تا کنون نیروهای مقاومت حملات را متوقف نکرده است،  پاسخگویی آنها نشان داد که دوران ترور بدون هزینه گذشته است.

این دو فرمانده دو تن از فراد اثر گذار و هماهنگ کننده در خط مقاومت بودند. پیام اسرائیل به محور مقاومت این بود که ما می دانیم از کجا هماهنگی صورت می گیرد!یکی در دمشق و دیگری در غزه، این مفهوم  که این دو با هم ارتباط داشتند  و ما می دانیم که عناصر مسلح غزه از کجا حمایت می شوند و با یک عملیات دوگانه اعلام کردند که ما اشراف اطلاعاتی داریم  که شاید یک دلیل عمده آن باگ های اطلاعاتی است!  نه قدرت اسرائیل!

پاسخ مقاومت

این روزها سامانه گنبد آهنین رژیم صهیونیستی آزمون سختی در پیش خواهد داشت و مشخص می‌شود که از موشک‌هایی که دارای سرعت بیش از توان رهگیری این سامانه هستند، چند فروند را از وسط نصف خواهد کرد.

از شب گذشته تا این لحظه نقل و انتقالات وسیعی به صورت کاملاً نامحسوس در میان رده‌های فرماندهی و عملیاتی و سیاسی مقاومت صورت گرفته و یک احتمال نیز وجود دارد و آن هم شلیک موشک به سمت فلسطین اشغالی از نقطه‌ای دیگر است که در این مورد باید در ساعت‌های آینده و با تکمیل اطلاعات اخبار موثق تری منتشر کرد.

صهونیست‌ها هر چند تلاش کردند که با این پیام «این عملیات به هیچ عنوان شروع سیاست ترور هدفمند نیست» به‌زعم خود مقاومت در غزه و سران سیاسی گروه‌های مقاومت را وادار به پذیرش امر واقع کنند، اما باید در نظر گرفت که شهادت بهاء ابوالعطا، هیچ تفاوتی با شهادت احمد الجعبری فرمانده گردان‌های قسام نداشت و گروه‌های فلسطینی باید دربرابر این اقدام صهیونیست‌ها با بیشترین قدرت پاسخ بدهندتا در آینده سران آن برای دست زدن به چنین اقدامات خطرناکی حساب و کتاب بیشتری کنند. به واقع، باید سود و زیان این عملیات‌ها نزد صهیونیست‌ها بالاتر برود.

یک بخشی از این اقدام تروریستی هم به مسائل منطقه‌ای و روندهای حاکم بر آن باز می‌گردد. هر چند صهیونیست‌ها پس از یک سال تلاش شبانه‌روزی و از دست دادن ده‌ها تن از عناصر خود در باریکه غزه موفق به پیدا کردن محل سکونت این فرمانده نظامی جنبش جهاد اسلامی شدند، اما نباید از این مساله غافل شد که صهیونیست‌ها در یک تکاپوی منطقه‌ای و وحشت از حمله ایران که چند ماهی است به شدت تبلیغ آن را می‌کنند و در وحشت از آن بیش از سه ماه است که در آماده‌ باش کامل به سر می‌برند، با زدن یکی از فرماندهان برجسته گروهان‌های قدس که می گویند به ایران نزدیک است، قصد داشته‌اند به زعم خود پیغامی را ارسال کنند.

به همین دلیل باید منتظر ماند و دید که آیا گروه‌های مقاومت فلسطینی در باریکه غزه می‌توانند انتقام این شهید را به شکل اساسی و اصولی بگیرند یا اینکه می‌خواهند انبارهای خود را از راکت‌های مینی کاتیوشا، کاتیوشا و در نهایت گراد و خمپاره‌های 120م خالی کنند. تا زمانی که مقاومت دست به شلیک موشک‌های سنگین به سمت تل‌آویو نزده و خسارتی واقعی را به این رژیم وارد نکند، اوضاع برای آنها بهتر از این نخواهد شد، چرا که صهیونیست‌ها که پیش از این توازن وحشت با فلسطینی‌ها به سر می‌بردند، جری‌تر شده و اقدامات تندتری انجام می‌دهند.

23/ 310 310

کد خبر 1320661

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =