واعظی:روحانی چیزی نگفت که برخی برآشفتند/چرا خبری از طبری نیست؟

رئیس دفتر رئیس جمهور درباره سخنان رئیس جمهور درباره فساد گفت: رئیس‌جمهور چیزی نگفتند که برخی اینگونه برآشفته شدند.

به گزارش خبرآنلاین، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری در حاشیه جلسه هیئت دولت درباره صحبت‌های روحانی در جمع مردم یزد درباره مبارزه با فساد گفت: هر دستگاهی که با فساد مبارزه کند مورد نظر دولت و با استقبال رئیس‌جمهور همراه است.

بخش‌های مهم اظهارات واعظی را به نقل از خبرگزاری ها بخوانید:

* (در توضیح توصیه‌های اخیر رییس جمهور به مقامات قضایی درباره برخورد بامفاسد اقتصادی): آنچه که رئیس جمهوری مطرح کردند مطلب جدیدی نیست، مبارزه با فساد همواره یکی از شعارهای رئیس جمهوری در مبارزات انتخاباتی در سال ۹۲ و ۹۶  بود و بارها نیز اعلام کردند که در مساله مبارزه فساد هیچ خط قرمزی اعم از مدیران دولت، و بستگان خود و هیچ کسی ندارند.

* رئیس جمهوری انصافا در ۶ سال گذشته روی قول خود در مبارزه با فساد ایستادگی کرده است و همواره مشوق مدیران و کارکنان دولت در خشکاندن ریشه فساد بوده اند، این موضع رئیس جمهوری است. آنچه که رئیس جمهوری درباره ارقام میلیاردی بزرگ در سفر به استان‌های یزد و کرمان گفتند را چندین بار هم در گذشته مطرح کرده‌اند، حتی چندین بار نیز در جلسه شورای عالی امنیت ملی مطرح کرده‌اند و مصوب کردند و حتی وزیر اقتصاد وقت (علی طیب نیا) این موضوع را به قوه قضاییه برای پی‌گیری ارسال کرده‌اند.

* حرف رئیس جمهور روشن است. او می‌گوید از مبارزه با فساد استقبال می‌کند؛ اما مقابله با فساد در همه دستگاه‌ها و نهادها و قوا باشد.

* این نمی‌شود که مبارزه با فساد فقط برای دولت باشد؛ باید برای همه دستگاه‌ها باشد.

* رئیس‌جمهور چیزی نگفتند که برخی اینگونه برآشفته شدند.

* اخیرا گفته شد چند قاضی برکنار شده اند. این حق مردم است که بدانند فساد این قضات چه بوده است؟ گفته شده طبری ۱۶سال فساد داشته است، اما مدت‌هاست هیچ اطلاعی از وی نیست.

* برخی‌ها چرا این موضوع را ربط می‌دهند به موضوع برادر رئیس‌جمهور!

* می‌گویند صحبت رییس جمهور برای انتخابات مجلس و برادر وی است. اما اینها چه ربطی به مواضع رئیس جمهور دارد؟ اگر ریس جمهور می‌خواست درباره برادرش صحبت کند، از قبل صحبت می‌کرد، نه الان که همه چیز تمام شده است.

* باید در این شرایط همه با هم با فساد مبارزه کنیم.

* (در پاسخ به پرسشی درباره واکنش دولت به انتشار اخباری در فضای مجازی مبنی بر وجود فساد در وزارت صمت): من هم این موارد را در فضای مجازی دیده ام، ما منتظریم که اگر این موارد بیشتر شد بازرسی ویژه رییس جمهوری به آن وارد شود.

* انتشار چنین مواردی در فضای مجازی با اینکه گزارشی به ما ارائه شود متفاوت است اما این موضوع را پیگیری می کنیم تا بازرسی ویژه رییس جمهور به آن وارد شود ولی در حال حاضر نمی توانیم درباره این موضوع اظهار نظر کنیم.

* (در پاسخ به سوالی درباره واکنش دولت به ادعای سه کشور اروپایی درباره فاصله گرفتن ایران با تعهدات برجامی با برداشتن گام چهارم): ما حتما با گام چهارم از تعهدات برجامی خودمان فاصله گرفتیم و این اقدام را آگاهانه انجام دادیم. این گام‌هایی را که ما برمی‌داریم به این شکل است که هر گامی که به پیش می‌رویم جدی‌تر خواهد بود. ما این اقدامات را عمدا انجام می‌دهیم که آنها بدانند اگر قرار است به تعهدات عمل کنیم، باید همه به این تعهدات عمل کنند. یعنی هم باید ۱+۴ و هم ایران باید به تعهدات خود عمل کند. اگر اروپائیان به تعهدات خود عمل نکنند، نباید انتظار داشته باشند که ایران به تعهدات برجامی خودش عمل کند.

* مجددا اعلام می‌کنیم که ما به‌دنبال این نیستیم که از برجام خارج بشوم و به دنبال این هم نیستیم که شرایط برجام بر هم بخورد. اینها هشدارهایی است که ما به طرف‌های خودمان و ۱+۴ می‌دهیم که بدانند که ما به گونه‌ای عمل می‌کنیم که اگر شما به تعهدات خود عمل کردیم، ما هم حاضریم هر ۴ گام را به عقب برگردیم.

* (درباره نامه ایران به سران کشورهای خلیج‌فارس درباره طرح ابتکار صلح هرمز): ما برای اینکه آن فضایی و شرایطی که آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی در منطقه علیه جمهوری اسلامی حاکم کرده بودند که ایران مخل امنیت در منطقه عنوان کرده است، این نامه را علنی هم به همسایگان خود نوشتیم. رئیس جمهور هم در سخنرانی خود در سازمان ملل متحد و هم در ملاقات‌هایی که با رهبران کشورهای مختلف داشت، اجزا و اهداف طرح ابتکار صلح هرمز را اینگونه اعلام کردند و ما به دنبال صلح و ثبات در منطقه هستیم. 

* خوشبختانه این موضوع جای خود را باز می‌کند. و ما شاهد این هستیم که مسئولین مختلف هم در منطقه و هم در خارج از منطقه استقبال می‌کنند و به نظر می‌رسد این حداقل کاری بوده که آن توطئه‌ای که علیه ایران بود را خنثی کرده و ما از نظر تبلیغاتی به اهداف خود رسیده‌ایم، ولی ما به دنبال کار تبلیغاتی نیستیم و به دنبال اقدام عملی هستیم که با کشورهای همسایه امنیت منطقه را خودمان تامین کنیم.

* (درباره منابع مالی بسته حمایتی دولت از ۱۸میلیون خانوار ایرانی): رئیس جمهوری در سفر به یزد و کرمان این مژده را به مردم دادند که به حدود ۱۸ میلیون خانوار که با توجه گران شدن اجناس به کمک نیازمند هستند، بسته‌های حمایتی اعطا می شود. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید فهرست این ۱۸ میلیون خانوار را مشخص کند و همچنین سازمان برنامه و بودجه نیز جدای از این که این بسته‌ها را در بودجه لحاظ می‌کند باید از منابع انرژی و یا بخش‌های دیگر با یک تغییراتی، بودجه‌ای برای این موضع کنار بگذارد. 

* گروهی که بر روی بسته حمایتی دولت کار می‌کنند، یکی از راه‌های تامین منابع آن را بحث انرژی مانند گاز، گازوئیل، نفت خام و پتروشیمی در نظر گرفته‌اند، اکنون در حال بررسی هستند، قطعا هر کالایی که قیمت آن افزایش پیدا کند همه آنها در اختیار ۱۸ میلیون خانوار مورد هدف، قرار می گیرد.

۲۱۷۲۱۷

کد خبر 1320678

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =