ایران یک چهارم بازار عراق را در اختیار دارد

تسنیم نوشت: رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران از رشد ۲۰.۵ درصدی صادرات کشور خبر داد و گفت: سهم ایران در بازار عراق ۲۵ درصد است‌.

حمید زادبوم رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران امشب در ‏سی وچهارمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی کردستان با بیان اینکه در حال حاضر مشوقهای صادراتی با مشوق‌های صادراتی سالیان گذشته متفاوت است، اظهار داشت: در گذشته نرخ ارز ثابت بود و کمک ارزی بر اساس ارزش افزوده کالاها صورت می‌گرفت.

وی افزود: امروزه صادرکننده از تغییرات نرخ ارز راضی است اما نیاز به مشوقهای دیگری از جمله مشوقهای غیرمستقیم دارد.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران بیان کرد: اگر سازمان توسعه تجارت بتواند بخشی از بودجه را در این زمینه دریافت کند آنرا در راستای مشوق‌هایی همچون  نمایشگاه‌ها و هیئت های تجاری در خارج از کشور و کمک به دفاتر تشکل‌های خارج از کشور صرف خواهد کرد.

وی ادامه داد: اعتبار لازم در بودجه سال 98 در نظر گرفته شده و مجلس هم تصویب کرده اما ممکن است محقق نشود.

زادبوم اعلام کرد: دولت عراق به هیچ‌وجه تعرفه تبعیضی علیه ایران اعمال نکرده و در نرخ تعرفه برای ایران تبعیضی در کار نبوده است. وی با ذکر اینکه سهم کشور ایران در بازار عراق 25 درصد است، خاطرنشان کرد: در شش ماه نخست امسال صادرات عراق به کشور از لحاظ ارزشی 111 درصد رشد داشته است. 

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه در شش ماهه نخست امسال صادرات کشور ایران از لحاظ وزنی 20.5 درصد رشد داشته است، عنوان کرد: اصرار بر سنتی‌ماندن صادرات درست نبوده و باید به سمت کار تولیدی که بازار هدف آن عراق و سوریه باشد، گام برداریم.

وی گفت: در حال حاضر صادرات نفت کشور عراق بیشتر از ایران است و آینده عراق از نظر فروش نفت بد نبوده و نیاز بازار آن نیز یکنواخت نمی‌ماند.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران خاطرنشان کرد: کردستان و استان‌های مرزی زمانی رشد می‌کنند که نیاز بازار عراق را درست تشخیص  داده ومتناسب با آن برنامه‌ریزی کنند.وی تاکید کرد: باید برای طراحی تولید صادرات به کشورهای عراق،  سوریه و سایر کشورها برنامه‌ریزیهای لازم انجام شود.

زادبوم با ذکر اینکه مرجع رسیدگی به حل اختلافات ایران با کشور عراق در صورت وجود قرارد، اتاق بازرگانی است، ادامه داد: باید تمام قراردادها طولانیمدت منعقد و به مهر تایید اتاق بازرگانی و کنسولگری برسد.

وی با بیان اینکه کلمه کارت‌های یکبار مصرف درست نبوده بلکه کارت اجاره‌ای صحیح است، اظهار داشت: به‌جد پیگیر رتبه‌بندی کارت‌ها بوده تا این رتبه‌بندی‌ها از سوی دولت نیز رعایت شود و صادرکنندگان واقعی دیگر مشکلی نخواهند داشت.

23231
کد خبر 1320907

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =