رویترز: طالبان هنوز اساتید دانشگاه آمریکایی در کابل را آزاد نکرده است

تسنیم نوشت: رسانه انگلیسی گزارش داد که با وجود آزادی ۳ نفر از اعضای ارشد «شبکه حقانی» طالبان هنوز اساتید دانشگاه آمریکایی کابل را رها نکرده است.

 یک دیپلمات و مقام سابق افغان که خواست نامش فاش نشود به «رویترز» گفت که با وجود آزادی سه نفر از اعضای ارشد «شبکه حقانی» طالبان هنوز دو استاد آمریکایی و استرالیایی‌تبار دانشگاه آمریکایی کابل را رها نکرده است.

این دیپلمات افغان از ارائه جزئیات درباره چرایی عدم تبادل زندانیان توسط طالبان خودداری کرد.

وزارت خارجه آمریکا و سفارت این کشور در کابل تاکنون در این باره اظهارنظری نکرده‌اند اما سخنگوی وزارت خارجه استرالیا ابراز امیدواری می‌کند که طالبان فوراً این زندانیان را آزاد کند.

وی افزود که استرالیا از نگرانی «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان برای گروگان‌ها قدردانی می‌کند. «تیموتی ویکس» استرالیایی و «کوین کینگ» آمریکایی اساتید دانشگاه آمریکایی کابل هستند که آگوست سال 2016 میلادی توسط طالبان از این دانشگاه ربوده شدند.

دولت افغانستان «انس حقانی» برادر سرکرده شبکه حقانی و دو نفر از دیگر اعضای ارشد این گروه را به امید کاهش خشونت‌ها و گفت‌وگوهای مستقیم با طالبان آزاد کرده است.

آزادی انس حقانی، که پیش از آن دولت آن را خط قرمز خود می‌دانست، انتقادات گسترده‌ای را در پی داشته و شماری از اعضای پارلمان این اقدام را نشان دهنده عدم استقلال قوه قضائیه افغانستان می‌دانند.

2323

کد خبر 1321002

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =