۰ نفر
۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۲
جنجال و ارعاب علیه خانم سفیر

ایسنا نوشت: دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در جریان تحقیقات استیضاح، سفیر سابق خود در اوکراین را که شاهد این جلسه بود، به باد انتقاد گرفت.

همزمان با دومین جلسه استیضاح در آمریکا، ترامپ در حساب توییتری خود نوشته: "هرجا که پای ماری یووانویچ رسیده وضع خراب شده، کارش را با سومالی شروع کرد. وضعیت آنجا چطور است؟"

ماری یووانویچ، سفیر سابق آمریکا در اوکراین در واکنش به این توییت‌ها گفت این رفتار بسیار "مرعوب کننده است".

ترامپ کمی بعد دوباره در توییتر نوشت، حرف‌هایش به هیچ‌وجه مرعوب کننده نیست.

رییس جمهوری آمریکا گفت، بخش‌های از جلسه شهادت در جریان تحقیقات برای استیضاح را تماشا کرده و آن را مایه ننگ خواند.

در جلسه شهادت چه گذشت؟

آدام شف، رییس جلسه تحقیقات برای استیضاح و رییس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان، سفیر سابق آمریکا را از توییت‌های رییس جمهوری مطلع کرد.

خانم یووانویچ، در پاسخ به توییت رییس جمهوری که او را در ناآرامی‌های سومالی مقصر خوانده بود، گفت: "فکر نمی‌کنم من چنان قدرتی داشته باشم، نه در موگادیشو و سومالی، و نه در مناطق دیگر. من درواقع فکر می‌کنم که درسال‌های گذشته هرجا که خدمت کرده‌ام، من و دیگران به بهبود شرایط به طرز ملموسی کمک کرده‌ایم. هم برای آمریکا و هم برای کشورهای میزبان."

جواب یووانویچ زنده در این جلسه تحقیقات از برنامه‌های تلویزیونی در آمریکا پخش شد.

آدام شف، رییس دموکرات کمیته اطلاعات در این جلسه گفت توییت‌های ترامپ باید به نوعی "ارعاب شاهد" محسوب بشود.

به گزارش بی.بی.سی یووانویچ، در یک جلسه غیرعلنی گفت، قربانی کارزاری برای بی‌اعتبار کردن وجهه‌اش شده که به دست "رودی جولیانی" وکیل شخصی رییس جمهوری شده است.

به گفته او جولیانی تلاش کرده همزمان با بی‌اعتبار کردن او، اوکراین را به انجام تحقیقات علیه جو بایدن متقاعد کند.

سفیر سابق آمریکا در اوکراین در عین حال وزارت خارجه آمریکا را متهم کرد که در برابر بهره‌برداری‌های خارجی و فاسد مقاومت نکرده و "سیاست خارجی آمریکا در قبال اوکراین را "مصادره کرده است."

واکنش‌ها به توییت ترامپ چه بود؟

در وقفه‌ای که برای استراحت شرکت کنندگان درجلسه روز پنجشنبه ایجاد شد،آدام شف گفت توییت‌های رییس جمهوری آمریکا تلاشی برای ترساندن خانم یووانویچ و سایر شاهداناحتمالی در این تحقیقات هستند.

او به خبرنگاران گفت سفیر آمریکا بی‌دلیل به کشور فراخوانده شده و اعتبارش را خدشه‌دار کرده‌اند و حالا "در لحظه توسط رییس جمهوری مرعوب می‌شود."

کن استار، که دادستان ویژه استیضاح بیل کلینتون، رییس جمهوری سابق آمریکا بوده به شبکه خبری فاکس گفت اظهارات ترامپ نشان دهنده داوری بسیاری غلط رییس جمهوری است."

جمهوری‌خواهان موضوع "ارعاب شاهد" را رد کرده‌اند. جیم جوردن، یکی از نمایندگان جمهوری‌خواه گفته است "اگر آقای شف توییت رییس جمهوری را در جلسه نمی‌خواند شاهد هم از آن باخبر نمی‌شد."

310 310

کد خبر 1321656

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =