یک اقتصاددان توضیح می‌دهد: گران شدن بنزین، تورم ایجاد می‌کند؟

یک اقتصاددان معتقد است: افزایش قیمت بنزین تورم ایجاد نمی‌کند؛ چراکه عامل کلیدی افزایش قیمت‌ها، افزایش در حجم پول و تغییر متغیرهای وابسته به آن است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مرتضی ایمانی‌راد، اقتصاددان در یک یادداشت اینستاگرامی نوشت: گران شدن بنزین، تورم ایجاد می‌کند؟ نه ایجاد نمی‌کند!! افزایش قیمت بنزین می‌تواند قیمت‌های نسبی را جابه‌جا کند، ولی خودش عامل افزایش قیمت‌ها نیست.

وی افزود: عامل کلیدی افزایش قیمت‌ها، افزایش در حجم پول و تغییر متغیرهای وابسته به آن است. ضمنا در سال‌جاری و سال آینده تنگناهای مالی دولت می‌تواند چندین برابر افزایش قیمت بنزین، تورم ایجاد کند.

این اقتصاددان تصریح کرد: افزایش قیمت‌ها در برابر افزایش قیمت بنزین تنها یک مساله روانی است که اثرگذار هم هست، ولی اثر آن در کوتاه‌مدت است و در بلندمدت از بین می‌رود.

ایمانی‌راد متذکر شد: معنی صحبت من این نیست که تورم نمی‌شود. قیمت‌ها بالا می‌روند، ولی علتش افزایش قیمت بنزین نیست. ضمنا مطالعات نشان می‌دهد که افزایش سه برابری بنزین تنها کمتر از ۲۵ درصد روی کرایه حمل اثر دارد.

وی خاطرنشان کرد: میدانم شما و شاید مردم طوری دیگری فکر میکنند. مردم عمری است که معتقدند خورشید صبح زود بالا میاد، ولی همه میدونیم که خورشید ثابت است و تغییر نمی‌کند.

۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1321695

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =