۰ نفر
۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۵
اعتراضات جلیقه‌زردها یک‌ساله شد

فارس نوشت: اعتراضات «جلیقه‌زردها» علیه سیاست‌های دولت فرانسه، در این هفته یک ساله شد و همچنان ادامه دارد.

 اعتراضات «جلیقه‌زردها» علیه سیاست‌های دولت فرانسه، این هفته به یک سالگی خود رسید و همچنان ادامه دارد.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی»، این تظاهرات معترضان موسوم به جلیقه زردها در روز ۱۷ نوامبر سال ۲۰۱۸ (۲۶ آبان‌ماه ۱۳۹۷) و در اعتراض به مسائل اقتصادی در فرانسه آغاز شد. این تظاهرات در ابتدا به افزایش مالیات بر سوخت بود اما دامنه آن به مرور گسترش یافت و به جنبشی تمام‌عیار علیه سیاست‌های «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه تبدیل شد.

امروز پنجاه و سومین هفته اعتراض‌های مردمی علیه دولت فرانسه است و انتظار می‌رود دولت در روزهای شنبه و یکشنبه شاهد اعتراض‌های عظمیی باشد.

در نخستین روزهای این تظاهرات جمعیت زیادی در سراسر فرانسه تجمع کردند که طبق برآوردها، تعداد این افراد، به حدود300 هزار نفر رسیده بود. 

براساس اعلام دولت فرانسه، در این اعتراضات، 4 هزار نفر مجروح و 11 نفر دیگر جان خود را از دست دادند. همچنین 4 هزار و 800 نفر دیگر نیز دستگیر شدند.

معترضان موسوم به «جلیقه زردها» ضمن به آتش کشیدن خودروها، شکستن پنجره‌ها و با پرتاب سنگ با نیروهای پلیس درگیر شدند و پلیس پاریس هم در مقابل با استفاده از گاز اشک آور و ماشین آب پاش تلاش کرد تا جمعیت را متفرق کند. شماری از خیابان‌ها و تعدادی از ایستگاه‌های مترو مسدود شدند.

این در حالی است که با وجود تعلیق افزایش مالیات‌ها و اعلام  افزایش حداقل دستمزدها، تظاهرات‌های اعتراضی در سراسر فرانسه در هفته‌های گذشته ادامه داشته است.

310311

کد خبر 1321782

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =