فارس نوشت: رئیس کل بانک مرکزی به بیان ناگفته‌هایی از تعطیلی موسسات و تعاونی‌های اعتباری غیر مجاز پرداخت و گفت: این موسسات که تعطیل شده‌اند مجوزی از بانک مرکزی نداشته‌اند از همین رو این بانک مسئول پاسخگویی درخصوص عملکرد موسسات بدون مجوز نیست.

محمود بهمنی در ارتباط با وضعیت تسهیلات گیرندگان و سپرده‌گذاران موسسات مالی و اعتبار و تعاونی‌های اعتباری غیرمجاز تعطیل شده، بیان کرد: اجازه بدهید بنده بعداً در این خصوص صحبت کنم.
وی تأکید کرد: این تعاونی‌ها قبلاً مجوزهای تعاونی را دریافت کرده و هیچ مجوزی از بانک مرکزی اخذ نکرده بودند؛ بانک مرکزی هم‌اکنون در راستای ساماندهی با این موسسات و تعاونی‌ها وارد عمل شده است.
این مقام مسئول در شبکه بانکی در واکنش به طرح این نکته از جانب خبرنگار فارس مبنی بر اینکه با این حساب، سپرده‌گذاران این تعاونی‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری می‌توانند به دریافت سرمایه خود امیدوار باشند، تصریح کرد: این افراد مشکلی ندارند.

* تکذیب تشکیل ستاد ویژه از سوی بهمنی

درحالی که برخی منابع خبری از تشکیل ستادی برای رسیدگی به وضعیت تسهیلات گیرندگان و سپرده‌گذاران موسسات و تعاونی‌های غیرمجاز تعطیل شده خبر داده بودند، بهمنی این مورد را تکذیب کرد و گفت: به هیچ وجه ستادی در این خصوص در بانک مرکزی تشکیل نشده است.
رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: خود آقایان براساس موجودیت الان باید پاسخگو باشند؛ موسسات و تعاونی‌های غیر مجاز که تعطیل شده‌اند مسئولیت پاسخگویی را بعهده دارند.
وی تأکید کرد: این موسسات که تعطیل شده‌اند مجوزی از بانک مرکزی نداشته‌اند از همین رو این بانک مسئول پاسخگویی درخصوص عملکرد موسسات بدون مجوز نیست.
به گفته بهمنی، وقتی که این موسسات و تعاونی‌ها بدون مجوز تشکیل شده و اقدام به تأسیس شعب می‌نمایند باید پاسخ مشتریان خود را بدهند.
این مقام مسئول در شبکه بانکی با بیان اینکه هر نهاد دیگری نیز به این موسسات و تعاونی‌ها مجوز داده باید الان پاسخگو باشد، گفت: اصلاً منطقی نیست که تعاونی یا موسسه‌ بدون مجازی پول مردم را بدون اطلاع و مجوز بانک مرکزی دریافت کند و آن وقت در شرایط مشابه وضعیت فعلی، این بانک را مسئول بدانند.

* بانک مرکزی منابع موسسات غیرمجاز را بلوکه نکرده است

بهمنی در واکنش به اعلام این نکته از سوی موسسات غیرمجاز تعطیل شده مبنی بر بلوکه شدن منابع این موسسات نزد بانک مرکزی، اظهار کرد: به هیج وجه بانک مرکزی منابع این موسسات و تعاونی‌های اعتباری غیر مجاز را بلوکه نکرده است.
گزارش فارس حاکی‌است، مسئولان ارشد برخی از موسسات و تعاونی‌های اعتباری بدون مجوز علت تعطیلی شعب خود را بلوکه شدن منابعشان نزد بانک مرکزی عنوان می‌کنند.
از طرف دیگر این موسسات با وعده‌های پرداخت تسهیلات با سودهای پایین موفق به جذب سپرده‌های حجم عظیمی از مردم شده‌اند و با تعطیل شدن شعب آنها در حقیقت وضیعت سپرده‌گذاران و تسهیلات گیرندگان در حاله‌ای از ابهام فرورفته است.
جدا از وضعیت مبهم سپرده‌های سپرده‌گذران در این موسسات و تعاونی‌های تعطیل شده باید گفت وضعیت وثایق دریافتی این موسسات از تسیهلات گیرندگان نیز نامشخص است چراکه اطلاعات کسب شده در این خصوص بیانگر دریافت وثایق کلان و سنگین در ازای پرداخت تسهیلات به متقاضیان این مؤسسات و تعاونی‌های اعتباری غیرمجاز است.

\/32

کد خبر 132225

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =