سخنگوی دولت: به برخی لوله‌ها در عسلویه، دینامیت بسته بودند/تا پایان سال هیچ افزایش قیمتی نداشته باشیم

سخنگوی دولت بیان کرد: به ما گفتند برخی اجازه تغییر شیفت در عسلویه را نمی‌دهند و به برخی لوله‌ها دینامیت بسته بودند؛ چه کسی از این انفجار سود می‌برد.

به گزارش خبرآنلاین، علی ربیعی در حاشیه هیأت دولت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه لازم است که تشکر دولت را از هوشیاری مردم اعلام کنم، گفت: درست است که مردم گله دارند اما می‌دانند و در کنار اغتشاشگران نایستادند . تشکر دولت از مردم را اعلام می‌کنم، شواهد نشان می دهد از یکشنبه کسانی که در خیابان ماندند هدفشان اغتشاشگری بود. امروز در هیأت دولت از هوشمندی رهبر انقلاب سپاسگذاری شد که با پیش‌بینی موضعی گرفتند که آبی بر آتشی بود که برخی برافروختند.

وی ادامه داد:‌ روز گذشته در هیأت دولت به اغتشاشات پرداخته شد. تصمیم دولت این است که تا پایان سال هیچ افزایش قیمتی نداشته باشیم و نیز تاکید شد شرکت‌های دولتی صمت و جهاد نظارت هر روزه و مستمر داشته باشند.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از ایلنا بخوانید؛

* {در خصوص بیرون ماندگان در سهمیه}: این افراد در سامانه مشخص ثبت نام کنند.

* { با اشاره به این که گزارش شبکه ملی اطلاعات در دولت اعلام شد}: از کارهای وزیر ارتباطات سپاسگزاری شد. بحث اینترنت هم مطرح شد که به شورای امنیت محول شده که با در نظر گرفتن آرامش وصل خواهد شد، باید هزینه سوءاستفاده از تکنولوژی را بپردازیم.

* {در خصوص آسیب دیدگان و جبران خسارت}: امروز فرصت نشد در این رابطه صحبت کنیم.

* پیش بینی می‌شد سال ٩٨ سال سخت سیاسی داشته باشیم، هنگامی که  تحریم شروع شد گفتند می‌خواهیم بیشترین فشار را به مردم وارد کنیم و این کار ایالات متحده برخلاف قرارداد الجزایر بود که در کشور ما دخالت می‌کنند آن هم در صورتی ما سعی می‌کنیم امنیت روانی را برقرار کنیم.

* سه گروه به خیابان‌ها آمدند که گروه اول نگران بودند و این قابل درک است. گروه دوم از جریان‌هایی بودند که می‌خواستند بحران اجتماعی ایجاد کنند. به ما گفتند برخی اجازه تغییر شیفت در عسلویه را نمی‌دهند و به برخی لوله‌ها دینامیت بسته بودند؛ چه کسی از این انفجار سود می‌برد. 

* آقای جهرمی گفت می‌خواستند خط تلفن اصفهان را قطع کنند. برخی مسیر ورود کالا را بسته بودند و این شواهد نشان می‌دهد ما با جریانی مواجه بودیم که بی‌شرمانه می ‌خواستند کشور را با بحران مواجه کنند.

* برخی رسانه‌ها مردم را به آتش زدن تشویق می‌کردند، ما این موارد را در گروه‌های اول انقلاب دیده بودیم. مردم عادی به سمت مراکز نظامی و انتظامی نمی‌روند.

* یک گروه هم بودند که متاثر از این افراد با سلاح‌های سرد به میدان آمدند. من همدردی می‌کنم با افرادی که از این گروه‌ها آسیب دیدند و در کنارشان هستیم. قطعا نوع اعتراضات تمیز داده خواهد شد. به زودی جناب آقای علوی در این رابطه اطلاع‌رسانی خواهند کرد.

* مردم می‌گویند چرا ما از افزایش قیمت اطلاع نداشتیم، تجربه نشان داده که پیش از این با اعلام برخی انبار بنزین در منازل انجام می‌دادند و چقدر مردم آسیب دیدند. چه کسی با چه استدلالی می‌گوید ما از سه هفته قبل باید اطلاع‌رسانی می‌کردیم. مگر در مجلس و در برنامه ششم در خصوص تغییر حامل‌های انرژی صحبت نکردیم. بحث این بود که یا باید مالیات بگیرید یا پول چاپ کنید. اقتصاددان‌ها در این زمینه صحبت کردند.

* { در پاسخ به این پرسش که طرح معیشتی تا چه زمانی ادامه می‌یابد}: طرح معیشتی «تا» ندارد و این طرح ادامه خواهد یافت. این طرح اکنون قانون برنامه ششم و مصوبه دولت را دارد و برای اجماع عمومی هم مصوبه سران قوا را دارد و در قوانین بودجه سالانه هم پایدار خواهد ماند. هر وقت منابع جدیدتری به دست آوریم، بیشتر کسری طرح حمایت معیشتی را جبران می‌کند.

* { درباره میزان اختصاص بنزین سهمیه‌ای برای خودروهای شخصی}: تعیین ۶۰ لیتر منطق علمی داشته است. ۶۰ لیتر برای روستاها و شهرهای کوچک کفایت می‌کند. من از مردم خواهش می‌کنم چند ماهی صبوری داشته باشند، زیرا با کنترل قیمت‌هایی که ما انجام می‌دهیم اثرات این طرح را متوجه خواهند شد. قرار نیست به قیمت گازوئیل افزوده شود.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1322979

برچسب‌ها