مصباح یزدی، شورای وحدت را به پایداری ترجیح داد؟/پاسخ ناظمی اردکانی

عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری، احتمال ائتلاف نانوشته در بدنه جبهه پایداری و جریان احمدی نژاد را غیرممکن نمی داند و می‌گوید: اگر ائتلاف نانوشته‌ای انجام شود شاهد تقسیم آرایی خواهیم بود که به طور قطع در شکست اصولگرایان موثر واقع خواهد شد.

زهره ترسایی:شورای ائتلاف این روزها چشم امید طیفی از اصولگرایان برای رسیدن به وحدت و یک لیست واحد شده است، شورایی که البته جامعیت کامل را ندارد و همه طیف های اصولگرا و چهره های شاخص دور میز آن نمی نشینند با این وجود محمد ناظمی اردکانی، عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری که رفت و آمدهایی به جلسات شورای ائتلاف دارد معتقد است حضور چهره هایی چون لاریجانی، ناطق نوری و ولایتی در جلسات شورا به همگرایی کمک خواهد کرد.

او در گفت و گویی که با خبرآنلاین داشت تحرکات جبهه پایداری و جریان وابسته به احمدی‌نژاد و احتمال ائتلاف این دو جریان را هم مورد واکاوی قرار داد. ناظمی اردکانی که تاکید دارد برای رسیدن به پیروزی باید سهم خواهی ها ممنوع شود، روش این شورا برای رسیدن به لیست نهایی را نظرسنجی نه سهم دادن می داند.

متن کامل گفت وگوی خبرآنلاین با وزیر دولت نخست احمدی نژاد را در ادامه می خوانید.

*********

در نخستین بیانیه شورای ائتلاف نیروهای انقلاب بر موضوع نفی سهمیه بندی برای تشکل‌ها و جریان‌های سیاسی تاکید شده، اجرایی کردن این موضوع تا چه میزان بین اصولگرایان قابل تحقق است؟ آیا در عمل امکان عملیاتی کردن این موضوع وجود دارد به ویژه اینکه اصولگرایان در چند انتخابات اخیر از همین ناحیه آسیب دیده اند.

تجربه‌هایی که از گذشته وجود دارد نشان می دهد که تعیین سهمیه به دلایل مختلف کارآمد نیست به طور مثال بیش از ۱۹۰ حوزه انتخابیه تک نماینده هستند که روش تعیین سهمیه اساسا در این حوزه ها کاربرد ندارد؛ حتی تعیین سهمیه برای حوزه هایی که دو و سه نماینده هم دارند مقدور نیست. موضوع تعیین سهمیه در گذشته عمدتا در تهران که حوزه انتخابیه کاملا متمایزی حتی با کلانشهرهای دیگر است مطرح بوده زیرا نیاز به تنظیم لیست ۳۰ نفره بود اما در انتخابات پیش رو بحث و بررسی‌های زیادی انجام شده تا بتوان حتی المقدور از مکانیزم نظرسنجی استفاده کرد، حتی صحبت بر این بود که شهر تهران را بتوان به چندین منطقه تقسیم کرد چون آرا در شمال، جنوب و نقاط مختلف تهران مقداری متفاوت است.

شورای ائتلاف با نظرسنجی بی طرفانه نامزدها را انتخاب می کند

با این تفاسیر مکانیزم شورای ائتلاف در انتخابات پیش رو در تمامی حوزه های انتخابیه این است که ابتدا میزان مقبولیت نامزدها در درون جریان اصولگرایی و سپس در جامعه از طریق نظرسنجی بی طرفانه سنجش شود. در این زمینه تلاش شده تا مکانیزم نظرسنجی که در گذشته وجود داشته اصلاح شود به نحوی که ان قلتی روی نظرسنجی ها وجود نداشته باشد و در نهایت هیات داورانی که ذی نفع و نامزد انتخابات نیستند بررسی‌های نهایی را انجام داده و نامزدها را اعلام می کنند.

با این توضیحات یعنی سیاستگذاری جبهه ائتلاف اینگونه نیست که به طور مشخص در تهران از لیست ۳۰ نفره، چند سهم در اختیار موتلفه، تعدادی در دست جبهه پیروان یا جبهه پایداری و سایر طیف های اصولگرا باشد؟

بله. همان طور که عرض کردم در گذشته چنین رویکردی وجود داشته اما با بحث هایی که تا امروز در شورای ائتلاف انجام شده قرار است مکانیزم نظرسنجی در دستور کار قرار گیرد، البته در تهران با توجه به گستردگی آن، انجام این کار با مقداری پیچیدگی و سختی همراه است اما تا این لحظه رویکرد شورای ائتلاف مکانیزم نظرسنجی است. نظرسنجی‌ای که قرار است هم در درون جریان اصولگرایی در قالب رقابت های درون جریانی و هم در بیرون جریان اصولگرایی یعنی در سطح جامعه انجام شود.

ناطق نوری، لاریجانی و ولایتی می توانند در شورای ائتلاف حضور داشته باشند

به نظر شما شورای ائتلاف چه میزان جامعیت دارد؟ برخی معتقدند این شورا جامع نیست زیرا همه گروه ها یا چهره های شاخص اصولگرا در شورای ائتلاف حضور ندارند؟

ببینید در رقابت سیاسی بین دو جریان سیاسی حاکم در کشور (اصولگرا و اصلاح طلب) که نقش تعیین کننده ای در رقم زدن کرسی مجلس یازدهم دارند دو موضوع از اهمیت ویژه ای برخودار است؛ نخست گفتمان انتخاباتی و دوم نحوه تدارک سازمان رای. گفتمان انتخاباتی به هر میزان فراگیرتر باشد و بتواند مطالبات اجتماعی در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی و همچنین مطالبات اقشار مختلف جامعه را تبیین کند سازمان رای گسترده تری را هم در درون جریان سیاسی به عنوان رای ایدئولوژیک و هم در محیط آن جریان به عنوان آرا شناور خواهد داشت. لازم است تاکید کنم گفتمان انتخاباتی هر جریان سیاسی برآیند تفکرات، ایده ها و راهکارهای برآمده از سلایق سیاسی متنوع و متفاوتی است که درون آن جریان وجود دارد که امروز شاهد هستیم هم در جریان اصولگرا و هم اصلاح طلب سلایق سیاسی متنوع و متفاوت کاملا مشهود و عیان است.

از طرفی در گفتمان انتخاباتی در تحلیل شرایط درونی و محیطی، مواضع جریان سیاسی نسبت به وضع موجود به ویژه کارایی دولت و مجلس مستقر به صورت شفاف اعلام می‌شود. با این توضیحات باید عرض کنم در گفتمان انتخاباتی ۹۸ جریان انقلابی اصولگرا این ظرفیت وجود دارد که گروه‌های مورد اشاره شما مانند جبهه پایداری و همچنین برخی شخصیت های سیاسی از جمله آقایان ناطق نوری، لاریجانی و ولایتی که در دو سر طیف تعرض و انطباق با وضع وجود قرار دارند حضور داشته باشند چرا که این افراد سوابق مشخصی داشته و شناخته شده هستند. با این حال ممکن است این افراد در فرآیند نهایی کردن کاندیداها یعنی در دبیرخانه شورای ائتلاف یا شورای ائتلاف حضور نداشته باشند، یک دلیل آن می تواند این باشد که چنین شخصیت‌هایی صاحب یک حزب سیاسی نیستند که نماینده ای از خود معرفی کنند.

اگرچه در گذشته روال اینگونه بود که شخصیت سیاسی نماینده‌ای از خود معرفی می کرد اما در فرآیند شورای ائتلاف این موضوع پیش بینی نشده به طوریکه تصمیم بر این است که احزاب نماینده خود را برای حضور در شورای ائتلاف معرفی می‌کنند. با این حال به اعتقاد من شخصیت‌های سیاسی موردنظر می‌توانند در این طیف قرار بگیرند و سلایق سیاسی آنها مورد توجه قرار گیرد.

جبهه پایداری درخواست کرد نشستی با شورای ائتلاف داشته باشد 

آقای ناظمی! آیا دعوتی از این شخصیت ها برای حضور در جلسات شورای ائتلاف شده است؟ مثلا خبرها حاکی از آن است که از سوی شورای ائتلاف جلساتی با جبهه پایداری گذاشته شده آیا درباره شخصیت‌هایی مانند آقایان ناطق نوری، لاریجانی و ولایتی دعوتی برای حضورشان شده است؟

تا جایی که اطلاع دارم اینگونه نبوده که یک به یک دعوت صورت بگیرد، امروز که شورای ائتلاف تکمیل شده است تقریبا حضور احزاب و شخصیت ها در آن در قالب فراخوان غیررسمی بوده است، اطلاعی ندارم که راسا دعوتی از این افراد صورت گرفته یا خیر، البته درباره جبهه پایداری هم خودشان در مقاطعی درخواست کردند که بنشینند و مذاکراتی با شورای ائتلاف داشته باشند تا گفتمان مدنظر آنها در گفتمان انتخاباتی شورای گنجانده شود.

نماینده جبهه پایداری در جلسات ابتدایی شورای وحدت بود اما...

نماینده جبهه پایداری در شورای ائتلاف چه کسی است و آیا هم اکنون در جلسات حضور پیدا می کنند؟

اطلاع دارم در جلسات اول شکل گیری شورا تحت عنوان شورای راهبردی وحدت اصولگرایان نماینده جبهه پایداری حضور پیدا می کرد اما جلسات اخیر را اطلاعی ندارم.

آقای سقای بی ریا در مصاحبه‌ای اعلام کرده بودند که "شورای ائتلاف توسط بخشی از دوستان تشکیل ‌شده اما جبهه پایداری عضو آن نبوده و نیست". دبیرکل جبهه پایداری هم در اظهاراتی اشاره کرده بودند که دوره پدرسالاری و اینکه یک گروه تصمیم بگیرند و بقیه اجرا کنند به پایان رسیده است. این اظهارات را می شود بر این پایه تفسیر کرد که جبهه پایداری برنامه ای برای هماهنگی با شورای ائتلاف ندارد.

بر این نظرم که نظرات درون جریانی ممکن است مطرح شود اما این احتمال هم وجود دارد که در آینده بتوان همگرایی ایجاد کرد.

با پایداری ها رایزنی شده که لیست مستقل ندهند

شما معتقدید جبهه پایداری به شورای ائتلاف ملحق خواهد شد یا ممکن است با لیست جداگانه وارد عرصه انتخابات شود؟

تا به امروز یک بار اعلام کردند که لیست مستقل می دهند اما در پی مذاکراتی که با جبهه پایداری صورت گرفت دیگر این طور نبود که بر ارائه لیست جداگانه و مستقل تاکید داشته باشند، امیدوار هستیم که اینگونه هم پیش نیاید یعنی اصولگرایان بتوانند با لیستی واحد وارد عرصه انتخابات شوند. ببینید این مباحث بیشتر در سطح کلانشهرها دامن زده می شود اما در شهرهایی که یک یا دو نفر نماینده دارد مکانیزهای خاصی وجود دارد که اجرایی می شود و این اختلافات کمتر وجود دارد.

تاکید می‎کنم که در بسیاری از شهرها نماینده جبهه پایداری در شورای ائتلاف استان حضور دارد و همچنین در حوزه‌های انتخابیه نمایندگان پایداری هم حضور دارند، فقط در کلانشهرها به ویژه تهران این مباحث ممکن است مطرح باشد.

آیت الله مصباح فرآیند شورای ائتلاف را تایید و حمایت کرده است

آقای آقا تهرانی در گفت و گویی تلویحا یکی از راه های کاهش اختلاف نظر جبهه پایداری با شورای ائتلاف را احیای شورای فقها با حضور آیت الله مصباح دانسته بودند.

در انتخابات گذشته ریاست جمهوری این موضوع مطرح و همگرایی خوبی هم ایجاد شد، البته در انتخابات پیش روی مجلس هم تا جایی که اطلاع دارم از سوی شورای ائتلاف نشستی با آیت الله مصباح برگزار شده و ایشان بزرگوارانه فرآیند موجود را تایید و حمایت کردند.

جامعه مدرسین با شورای ائتلاف همراهی دارد

البته بحثی از شورای فقها نبوده است.جامعه مدرسین و جامعه روحانیت با شورای ائتلاف همراهی دارند و با آقای مصباح هم جداگانه صحبت شده است.

احتمال ائتلاف نانوشته بین نیروهای جبهه پایداری و جریان وابسته به احمدی نژاد

این روزها خبرهایی مبنی بر تحرکاتی از سوی آقای احمدی نژاد یا افراد منتسب به او برای حضور در انتخابات آینده منتشر می شود، تحلیل شما از حضور احمدی نژاد یا نزدیکانش در انتخابات آینده مجلس چیست؟ احتمالاتی هم درباره همراهی و همکاری جریان وابسته به آقای احمدی نژاد و جبهه پایداری مطرح است، این احتمال را چه میزان واقع بینانه می دانید؟

بعید است که سران این دو جریان یعنی رئیس دولت سابق و روسای جبهه پایداری با هم ائتلاف کنند اما با توجه به اینکه در گفتمان انتخاباتی آنها تعرض نسبت به وضع موجود پررنگ است ممکن است در بدنه این دو جریان ائتلاف نانوشته، غیررسمی و به دور از چشم و خواسته سران هر دو جریان رخ دهد. اما نکته ای که نباید از نظر دور داشت این است که بر اساس نظرسنجی‌های انجام شده در فضای مجازی اگر ائتلاف نانوشته‌ای انجام شود شاهد تقسیم آرایی خواهیم بود که به طور قطع در شکست و پیروزی اصولگرایان موثر واقع خواهد شد.

البته باید تاکید کنم این موضوعی است که جریان رقیب به آن دامن می زند، در واقع جریان رقیب گمانه زنی ها مبنی بر احتمال همگرایی جبهه پایداری و جریان سیاسی که رئیس دولت سابق دنبال می کند و اینکه قرار است این دو جریان در حوزه های انتخابیه و کلانشهرها لیست واحدی بدهند را به عنوان روزنه ای می داند که می تواند از آن مسیر باعث انشقاق و واگرایی در جریان اصولگرایی شود.

پایداری در بسیاری از شهرها همراه با شورای ائتلاف است

و این موضوع را شما در بدنه هر دو جریان محتمل می دانید؟

بله در بدنه ممکن است با توجه به اینکه از نظر گفتمانی در تعرض نسبت به وضع موجود در بسیاری نقاط نزدیک به هم هستند این احتمال وجود دارد. بدنه منظور افرادی هستند که از مواضع رئیس دولت سابق یا از مواضع  تعرضی جبهه پایداری طرفداری می کنند.

یعنی این افراد در بدنه پایداری و جریان احمدی نژاد معتقد هستند که شورای ائتلاف تامین کننده نظرات‌شان نیست و به همین دلیل ممکن است دست به ائتلاف بزنند؟

بله البته بدنه جبهه پایداری در بسیاری از شهرها با مواضع و تصمیم گیری های شورای ائتلاف همراهی دارند البته مواردی هم هستند که مواضع دیگری دارند و ممکن است به شورای ائتلاف نزدیک نشده و به جریان های دیگر تمایل نشان دهند.

نظرسنجی ها، سرلیست اصولگرایان را مشخص می کند

آقای ناظمی! حرف‌وحدیث‌هایی درباره سرلیست لیست شورای ائتلاف در تهران مطرح است مثلا آقای غفوری فرد از احتمال سر لیستی آقای قالیباف خبر داده بودند، صحبت هایی هم درباره آقایان حداد و جلیلی مطرح است. به نظر شما کدام یک از شخصیت های موجود می توانند به عنوان سرلیست شورای ائتلاف آرا را به نفع اصولگرایان جذب کنند.

در شرایط فعلی اظهارنظر راجع به این موضوعات بسیار زود است، به طور قطع نظرسنجی‌هایی که قرار است در تهران انجام شود تعیین کننده نهایی برای تصمیم گیری درباره سرلیست خواهد بود. باید مقداری به فضای انتخاباتی نزدیک شویم و نظرسنجی‌ها انجام شود تا آن زمان بتوان تصمیم گیری کرد.

به نظر شما آقای قالیباف در انتخابات حضور پیدا می کند یا اینکه قرار است ایشان نقش هدایتگری طیف و تشکل سیاسی منتسب به خود را در انتخابات آینده داشته باشد؟

جمعیت پیشرفت و عدالت یک حزب سیاسی است که فعالیت های خود را به صورت جدی دنبال می کند و به طور قطع قصد دارد که در انتخابات تا جای ممکن جایگاه خود را تثبیت کند.

لیست قم نهایی نیست

جبهه شورای هماهنگی اصولگرایان در قم لیستی با حضور آقایان امیر آبادی فراهانی، ذوالنوری و زاکانی منتشر کرده که البته برخی اعضای این جبهه هم در جریان آن نیستند، آیا این لیست نهایی است یا پیشنهاد است؟اصلا شورای ائتلاف در جریان است؟

من هم در همین حد اطلاع دارم و بعید می دانم که نهایی باشد، به طورقطع طبق مکانیزمی که شورای ائتلاف در پیش گرفته، نظرسنجی ها هم در درون جریان و بیرون جریان تعیین کننده خواهد بود. یعنی هم رقابت سیاسی در درون تشکیلات و هم مقبولیتی که نامزدها در جامعه دارند بررسی و برآیند این دو کاندیداها را نهایی می کند.

آقای ناظمی!نکاتی را درباره تاکید شورای ائتلاف بر نظرسنجی ها مطرح کردید، مشخصا مکانیزم هیات اجرایی شورای ائتلاف برای رسیدن به کاندیدای نهایی چگونه است؟ 

در هر حوزه انتخابیه افراد معتمد با اعلام فراخوانی از همه جریان های سیاسی اصولگرا که در آن حوزه حضور فعالی دارند دعوت می کنند تا اجتماعی را ایجاد کنند، در آن اجتماع نظرسنجی درباره افرادی که نامزد انتخابات مجلس هستند صورت می گیرد و افرادی که بیشترین رای را دارند برای نهایی شدن مدنظر قرار می‌گیرند. بعد از آن طی نظرسنجی در سطح جامعه افرادی که مقبولیت بیشتری دارند انتخاب می شوند به طوریکه در حوزه های انتخابیه که فقط یک نامزد می خواهد فقط یک نفر کاندیدا اعلام می شود تا تکثر و شکست آرا ایجاد نشود.

برای پیروزی در انتخابات مجلس، سهم خواهی ممنوع!

فکر می کنید حضور اصولگرایان در انتخابات آینده با یک لیست واحد خواهد بود یا امکان طراحی لیست های متعدد وجود دارد؟ به نظر شما ضامن پیروزی اصولگرایان در انتخابات آینده چیست؟

ببینید پیروزی جریان اصولگرا در شرایطی اتفاق می افتد که از تک روی پرهیز شود و این هم محقق نخواهد شد جز اینکه همه گروه ها به شورای ائتلاف پیوسته یا همگرایی با شورای ائتلاف داشته باشند. گروه ها و شخصیت‌های مختلف اصولگرایی باید به واقعیت های اجتماعی توجه داشته و بدانند که با توجه به واقعیت ها نامزدها معرفی و نهایی می‌شوند، گروه ها باید از برخی واگرایی ها و تمایلاتی که به سمت رقیب سیاسی ایجاد می شود پرهیز کنند؛ در نظرسنجی‌ها باید کمترین انحراف اتفاق بیفتد و ان قلتی روی نظر سنجی ایجاد نشود چون مهم ترین مکانیزمی که شورای ائتلاف در نظر گرفته همین نظر سنجی است، تا جای امکان از تکثر و تعدد تقاضا برای کاندیداتوری پرهیز شود زیرا این موضوع رقابت های درون جریان را سخت تر می کند و  در نهایت از سهم خواهی پرهیز شود، به نظر می رسد رعایت این موراد پیروزی اصولگرایان را ضمانت کند.

۲۷۲۱۹/۱۷

کد خبر 1323644

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =