۰ نفر
۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۶:۵۵
شیر بیشتر آدم می کشد یا پشه؟!

خراسان نوشت:«قاتل نامرئی جان چهار نفر از اعضای یک خانواده را در اصفهان گرفت». این خبر از آن دست خبرهایی است که مشابه‌هایش هر سال تکرار و منتشر می‌شوند. به خصوص در فصول سرد پاییز و زمستان، از این دست خبرهای تاسف‌بار مرگ افراد بر اثر گازگرفتگی و خفگی در رسانه‌ها دیده می‌شود.

طبق آمار شرکت ملی گاز ایران، قاتل نامرئی در سال 97 تعداد 348 ایرانی را به کام مرگ کشانده است. آماری که در مقایسه با سال قبل که 311 نفر بوده 12 درصد رشد را نشان می‌دهد. البته آمار مرگ بر اثر گاز منو اکسید کربن که به مرگ خاموش شناخته می‌شود و مرگی غافلگیر کننده به نظر می‌رسد تنها قاتل انسان نیست. آمار دیگری هم از قاتلان انسان به‌تازگی منتشر شده که حاوی نکات عجیب و حیرت‌انگیزی است.

ریزترین قاتل

شاید وقتی از ما بپرسند کدام موجودات برای انسان‌ها بیش از دیگران خطرناک و کشنده هستند ما به شیرها، گرگ‌ها، خرس‌ها، کروکودیل‌ها، کوسه‌ها و دیگر حیوانات درنده اشاره کنیم که بسیار رعب‌آور به نظر می‌رسند اما واقعیت چیز دیگری است. واقعیت این است که شیرها در بین دیگر موجودات اصلا جزو کشنده‌ترین‌های رده‌بندی قرار نمی‌گیرند. در کمال تعجب، اولین موجوداتی که بیشترین تعداد انسان را به کام مرگ می‌کشانند پشه‌ها هستند. حتما برایتان عجیب است که بشنوید در سال گذشته میلادی 725 هزار نفر در جهان به دلیل گزیدگی به وسیله پشه‌ها جان‌شان را از دست داده‌اند. یکی از مهم‌ترین بیماری‌های مرگ‌آوری که از راه پشه به انسان منتقل می‌شود، مالاریاست. تب دنگی، تب زرد و آنسفالیت نیز از دیگر بیماری‌های کشنده‌ای هستند که ناقل آن‌ها پشه است.

انسان علیه انسان!

دومین قاتل کشنده انسان‌ خود انسان‌ها هستند. طبق آمار، در سال گذشته میلادی 475 هزار انسان توسط دیگر انسان‌ها کشته‌ شده‌اند. مار، سگ و مگس تسه تسه هم در رده‌های بعدی قاتلان انسان قرار دارند اما رتبه ششم به موجودی تعلق دارد که قطعا هرگز به فکرتان خطور نمی‌کند کشنده باشد. بله حلزون‌ها! حلزون آب شیرین در سال موجب مرگ 10 هزار انسان در سراسر جهان می‌شود. از دیگر موجوداتی که حتی دیده هم نمی‌شود و مرگبار است کرم آسکاریس را می‌توان نام برد که به عنوان یک انگل در بدن انسان زندگی می‌کند و می‌تواند باعث مرگ میزبانش شود که در سال حدود 2500 نفر را به کام مرگ می کشاند. تازه بعد از کرم آسکاریس است که رتبه بعدی حیوانات مرگبار به ترتیب به کروکودیل‌، اسب آبی، فیل، شیر، گرگ و کوسه می‌رسد. عجیب ترین قاتلان جهان با قاتلانی آشنا شوید که در سال چندین انسان را به کام مرگ می کشانند.

17302

کد خبر 1323672

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =