تقاضا برای تسهیلات ساخت و ساز بالا رفت

بانک عامل بخش مسکن از افزایش ۲۵ درصدی اعطای تسهیلات ساخت مسکن در ۷ ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از بانک عامل بخش مسکن، تقاضای انبوه برای دریافت تسهیلات ساخت مسکن در اولین ماه از پاییز امسال باعث شد روند کاهشی دریافت این نوع تسهیلات مسکن طی نیمه اول امسال، سرانجام در ماه مهر تغییر چشمگیر پیدا کند و افزایشی شود.

آمار پرداخت تسهیلات مشارکت مدنی توسط شعب بانک مسکن در سراسر کشور نشان می‌دهد که در هفت ماهه اول امسال تعداد تسهیلات پرداختی به سازنده‌ها ۲۵ درصد نسبت به هفت ماه اول سال گذشته رشد کرده است.

همچنین ارزش تسهیلات مشارکت مدنی ارایه شده به بازار ساخت نیز ۲۱ درصد افزایش داشته است. این در حالی است که در نیمه اول امسال تعداد تسهیلات مشارکت مدنی پرداخت شده تنها ۳ درصد نسبت به نیمه اول سال ۹۷ افزایش یافته بود و پنج ماه اول نیز حدود ۱۸ درصد افت داشته بود.

ساخت مسکن

کارنامه تأمین مالی بخش مسکن در هفت ماهه اول سال ۹۸ تحت تاثیر رکود سراسری معاملات خرید خانه و همچنین رکود ساختمانی قرار گرفته است به گونه ­ای که با کاهش تقاضای دریافت تسهیلات در کل بازار مسکن، تعداد کل تسهیلات پرداختی ۱۱.۷ درصد کاهش پیدا کرده است.

رشد ۲۵ درصدی تعداد تسهیلات پرداختی در حوزه مشارکت مدنی (ساخت مسکن) بیانگر اثر متفاوت سیاست­ های اعتباری بانک عامل بخش مسکن در سال جاری در حوزه تحریک بازار ساخت و ساز و سرمایه­ گذاری ­های ساختمانی است.

بانک مذکور در ابتدای امسال با اجرای سیاست­ های اعتباری مختص سال ۹۸، پرداخت تسهیلات با سقف ریالی مناسب و بدون نیاز به سپرده ­گذاری برای تولید و عرضه مسکن مطابق الگوی مصرف را در دستور کار شعب قرار داد.

بر اساس این سیاست، سازنده­ ها و انبوه ­سازان حرفه­ ای و صاحب صلاحیت در شهرهای مختلف کشور در صورت استفاده از فناوری­ های نوین و احداث واحدهای مسکونی با میانگین مساحت سازگار با الگوی مصرف - میانگین ۷۵ تا ۹۰ مترمربع - از بیشترین سقف تسهیلات ساخت بهره ­مند می­ شوند. همچنین سازنده­ هایی که حساب­ های بانکی خود را در بانک تخصصی مسکن متمرکز کنند از اولویت تامین مالی برای پروژه ­های ساختمانی خود برخوردار خواهند شد.

۲۲۳۲۲۸

کد خبر 1323838

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =