واکنش فاطمه معتمدآریا به حذف معافیت مالیاتی هنرمندان

فاطمه معتمدآریا گفت: دستمزدهای میلیاردی از پول‌های بی‌نشان نشات می‌گیرد و این پول‌های بی‌نشان را که ربطی به سینمای ما ندارند را باید بررسی کنند و مالیات آن درآمدها و پول‌ها را بگیرند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، طبق گزارش رسیده، فاطمه معتمدآریا سه‌شنبه ۵ آذر مهمان فرش قرمز برنامه پشت صحنه رادیو تهران بود که در ابتدای گفت‌وگو گفت: فرش‌های قرمز را برای سلبریتی‌هایی نگه دارید که احتیاج به فرش قرمز دارند یا در فضاهای مجازی به فرش قرمز متداول شده و با حضور بازیگران مترادف شده است. می‌خواهم بگویم من یک بازیگر سینما تئاتر و تلویزیون هستم و سلبریتی نیستم.

وی درباره طرح لغو معافیت مالیاتی هنرمندان که به تازگی مطرح شده است، گفت: ما هنوز در انجمن بازیگران سینمای ایران به هیچ عنوان درباره این مسئله بحث جدی نکرده‌ایم. من به عنوان فاطمه معتمدآریا درباره مسائل مالیاتی صحبت خواهم کرد. اگر بخواهیم درباره انجمن بازیگران و خانه سینما وارد بحث مالیاتی شویم آن وقت یک مناسبات دیگری می‌پذیرد. من به عنوان یک بازیگر سینما می‌توانم درباره این مسئله اطلاعاتی بدهم.

وی ادامه داد: سال‌ها است که براساس یک کارشناسی قوی به این نتیجه رسیده‌اند که هنرمندان نه فقط بازیگران سینما و تئاتر، بخشی از تلویزیون و دیگر هنرها، مالیات ندهند. اگر قرار باشد از هنرمندان مالیات بگیرند اتفاقاً این‌ها باید انتهای خط مالیاتی باشند. چون نسبت به مسائل مالی و چرخه‌های مالی که وجود دارد، کم‌ترین درآمد را بازیگران دارند.

این بازیگر سینما گفت: از حدود ۵هزار نفر که در سینمای ما به طور مشخص عضو خانه سینما هستند، سالیانه اگر ۱۰۰ فیلم ساخته شود، ۴۰۰ نفر سر کار هستند. این نمایش شکوه، جاه، مقام و پولی که در این صفحات مجازی خیلی متداول شده مانند همین فرش قرمزها، برای تعداد محدودی از هنرمندان ما است. بقیه کسانی هستند که واقعاً در طول سال یا به سختی اموراتشان را می‌گذرانند و یا اصلا به سختی درآمدی برای امرار معاش دارند.

در ادامه، با اشاره مصطفی امامی به حقوق میلیاردی بعضی چهره‌ها و مطرح شدن برخی ارقام، فاطمه معتمدآریا گفت: این مسئله از جای دیگری نشأت می‌گیرد. از پول های بی‌نشانی که وارد سینما شدند. اسمی برایش نمی‌گذارم. فقط می‌دانم چرخه سینما با این پول‌ها نمی چرخد. اتفاقا یک برنامه‌ریزی خیلی دقیق و درست شده است که این پول‌هایی که برای سینما و هنر نیست را وارد هنر کرده و یک تعداد خاصی را با خودشان همراه می‌کنند. بیشتر یک نمایشی از آن همه پول‌های دست نیافتنی و رویایی وجود دارد. این یک چرخه‌ای است که سرش به سینما نمی رسد، از سینما بیرون است و معقول و متداول نیست. این پول هایی که به سینما وارد می‌شود و بریز و بپاش‌هایی که وجود دارد، خیلی با هنرمندان فاصله دارد. اتفاقاً باید به آن پول‌ها رسیدگی شود. نه هنرمندان که واقعاً به جای این که حال مردم را خوب کنند، حال خودشان هم بد باشد.

این هنرمند گفت: در مسائل مالیاتی که مربوط به هنرمندان می‌شود، فکر می‌کنم که آن ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده که از سینما گرفته می‌شود کافی باشد. باید به پول‌های نامعلوم رسیدگی کنند. این پول‌ها ربطی به من، همکاران من و خانه سینما ندارد. از جاهای دیگر می آید و باید آن را پیدا کنند.

وی افزود: به نظر من خیلی خوب است که تمام سازمان‌های دولتی برای ایجاد تسهیلات برای کل مردم با هم یک تعاملی داشته باشند که یک بخشی از آن مالیات است. مالیات را از کسانی بگیرند که واقعاً باعث یک اختلاف طبقاتی عظیم در جامعه شده‌اند، چه طبقه هنرمندان، چه طبقه کارگران و چه طبقه مرفه. سال‌ها روی این مسئله کار کردند و به این نتیجه رسیدند که به چه دلیل و چگونه هنرمندان نباید مالیات بدهند و اداره مالیات هم اتفاقا از این مسئله ضرر نکند.

معتمدآریا ادامه داد: این طور نیست که سینما مالیات ندهد. سینما مالیات خودش را می دهد اما این مالیات از افراد گرفته نمی‌شود و از فروش بلیت سینماها گرفته می‌شود. پشت هر بلیطی که خریده می‌شود نوشته شده است که چند درصد از آن پرداخت می‌شود. این پول‌های عظیمی که هیچ ربطی به سینمای ما ندارد و به سینمای ما نشت کرده است را اتفاقاً بررسی کنند و مالیات آن درآمدها و پول‌ها را بگیرند ولی به خود سینما برگردانند. اگر قرار است کسی بهره‌ای از سینما ببرد، اول باید خود سینمایی‌ها باشند.

«پشت صحنه» برنامه‌ای است که یک هفته درمیان به صورت زنده به تهیه کنندگی امیرحسین ثقفی و با اجرای مصطفی امامی روی آنتن رادیو تهران می‌رود.

علاقمندان می‌توانند این برنامه را، این هفته تا چهارشنبه، هر شب ساعت ۲۱ روی موج اف.ام ردیف ۹۴ مگاهرتز به مدت یک ساعت بشنوند.

۲۵۸۲۵۸

کد خبر 1325133

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مهدی IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
  31 1
  خانم معتمد آریای عزیز 9 درصد مالیات ارزش افزوده را تماشاگران می پردازند نه سینما.یعنی تماشاچی علاوه بر مثلا 20000 تومان پول بلیط باید 1800 تومان دیگر هم بابت مالیات ارزش افزوده بپردازد که ربطی به سینما ندارد.همچنین هنرمندانی که درآمد پایین داشته باشند مثل سایر اقشار می توانند معافیت مالیاتی داشته باشند و نیازی نیست به طور فله ای همه را معاف نمایند.بحث پولهای کثیف هم تنها به آورندگانش مربوط نیست و بهره بردار ها هم شریک ماجرا هستند
 • مسود IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
  32 0
  از هر کی بخواهند مالیات بگیرند هزارتا شامورتی بازی درمی اورند از پزشکان بگیرید حالا هم که صنف هنرمندان. یک نفر نیامد سینه سپر کند و با افتخار بگویید مالیات می دهم برای کمک به وطنم.
  • GB ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
   5 2
   چون هیچ کس اخساس وطن پرستی نمیکند,چرا بکنن؟
 • محسن AE ۲۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
  6 0
  چرا نباید یک بازیگر سینما تئاتر یا تلویزیون به نسبت درآمدش مالیات بده؟؟؟مگه قشر کارگر جامعه درآمد آنچنانی دارن یا زندگیشون با سطح رفاه بالا هستش که باید مالیات بدن ولی قشر هنرمند باید معاف باشن؟؟؟هر رستوران سفره خانه باشگاه... درست حسابی میری میبینی پاتوق یه عده از این قشر هستش.اگر درآمد خوبی ندارن پس چرا خیلیاشون توی اینطور محیطهای لاکچری پلاس هستن؟؟؟توی این مملکت پزشک که میگه من مالیات نمیدم کارخانه دار و سرمایه دار هم فرار مالیاتی میکنه طبقه هنرمند هم میگه ما باید معاف باشیم.پس یکدفعه بگید قشر مظلوم و همیشه عقب نگه داشته شده جامعه باید بار مالیاتی کشور رو به دوش بکشه
 • IR ۲۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
  6 0
  با تمام احترامی که برای خانم معتمد آریا قائلم حرفتان منطقی نیست
 • سارا IR ۲۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۹
  4 0
  مثل اینکه تنها کسانی که تو این مملکت مالیات می دن کارمندا و کارگرا هستند که قبل از واریز حقوق مالیات رو از روش کسر می کنند.