ایران بر محوریت دولت در فرآیند صلح افغانستان تاکید کرد

ایرنا نوشت: نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد بر خروج نیروهای خارجی از افغانستان تاکید کرد و گفت دولت افغانستان باید در مرکز مذاکرات صلح باشد.

مجید تخت روانچی روز چهارشنبه در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد با موضوع افغانستان افزود: پس از سالها ناامنی و بی‌ثباتی، مردم افغانستان خواهان صلحی حقیقی و پایدار هستند.

وی ادامه داد: هرگونه مذاکرات صلح باید با حضور همه جناح‌های افغانستان، مدیریت و مالکیت خود افغانها و محوریت دولت این کشور باشد.

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل ادامه داد: هیچ کشوری حق تصمیم‌گیری در مورد آینده افغانستان را ندارد و چنین حقی به طور انحصاری متعلق به مردم این کشور است.

تخت روانچی اضافه کرد: هر فرآیند صلحی باید مبتنی بر آرمان‌های حقیقی و نیازهای واقعی مردم افغانستان و حفظ و تقویت دستاوردهای این کشور، شامل قانون اساسی، نظام جمهوری اسلامی و نهادهای برآمده از آن باشد.

نماینده کشورمان همچنین با اشاره به معضل حضور نیروهای خارجی درافغانستان، خواستار خروج زمان‌بندی شده و مسئولانه آنها شد.

تخت روانچی با تاکید بر ضرورت تلاش موثر برای مقابله با گروه های تروریستی وقاچاقچیان مواد مخدر با اشاره به اقدامات کشورمان در زمینه مبارزه با موادمخدر گفت در این زمینه تاکنون ۳۸۱۵ نفر از نیروهای ایرانی شهید و بیش از۱۲۰۰۰ نفر نیز زخمی شده اند که نشان دهنده جدیت ایران در این زمینه است. 

وی همچنین به آثار منفی تحریم های غیرقانونی آمریکا علیه ایران بروضعیت پناهندگان افغان در ایران اشاره کرد و گفت این وضعیت باعث شده خیلی از آنها به طور جدی در فکر مهاجرت مجدد به سایر کشورها از جمله دراروپا باشند.

وی با تاکید بر ضرورت تلاش موثر برای مقابله با گروه های تروریستی وقاچاقچیان مواد مخدر با اشاره به اقدامات کشورمان در زمینه مبارزه با موادمخدر گفت در این زمینه تاکنون ۳۸۱۵ نفر از نیروهای ایرانی شهید و بیش از۱۲۰۰۰ نفر نیز زخمی شده اند که نشان دهنده جدیت ایرا در این زمینه است. 

310311

کد خبر 1325396

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =