سایت‌های همسریابی یا بهشت کلاهبرداران! / کلاهبرداران با چه روشهایی به شما نزدیک می شوند؟

جام جم آنلاین نوشت: به‌تازگی خانمی با مراجعه به پلیس آگاهی به طرح شکایت از مرد کلاهبرداری پرداخته که در یک سایت همسریابی با وی آشنا شده و پس از جلب اعتماد وی مبلغ هنگفتی را تحت عنوان خرید ملک با شرایط ویژه از وی کلاهبرداری کرده است.

سردار علیرضا لطفی رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ در این باره در ضمیمه تپش روزنامه جام جم نوشت: کار آگاهان پلیس بلافاصله پس از دریافت شکایت زن جوان، با انجام یک سلسله اقدامات پلیسی موفق به دستگیری فرد کلاهبردار شدند ،اما نکات تامل‌برانگیزی در این پرونده دیده می‌شد که بازگویی آن می‌تواند از تکرار اتفاقاتی از این دست برای سایر زنان مجردی که اقدام به عضویت در سایت‌های همسریابی می‌کنند جلوگیری ‌کند.

اولین نکته ناراحت‌کننده فاصله کوتاه بین آشنایی و قربانی شدن شاکی است؛ فاصله زمانی ده روزه! یعنی زن جوان تنها چند روز پس از آشنایی، تمامی پس‌انداز خود را بدون هیچ رسید و مستند قانونی در اختیار فرد کلاهبردار قرار داده است . پس از وقوع کلاهبرداری و خاموش شدن گوشی فرد کلاهبردار، تازه این خانم متوجه می‌شود غیر از خط تلفن خاموش شده هیچ اطلاعات و مشخصات قابل پیگیری ندارد که در اختیار کارآگاهان پلیس قرار دهد.

اولین سوالی که در ذهن هر فردی با شنیدن این داستان نقش می‌بندد این است که این همه اعتماد از کجا نشات می‌گیرد ؟ متاسفانه اکثر شهروندان ما تعریف اشتباهی از فضای مجازی و سایت‌های همسریابی دارند که باعث می‌شود به‌راحتی به‌ واسطه این فضا دچار آسیب روحی و ضرر و زیان مالی و حتی حیثیتی شوند . رعایت نکردن نکات هشداری، سایت‌های همسریابی را به بهشت و جزیره گنج کلاهبرداران بدل کرده است.

این افراد با ایجاد پروفایل‌های دروغین و فریبنده، به طور همزمان نسبت به اغفال تعداد زیادی از دختران مجرد اقدام کرده و پس‌انداز و دارایی این افراد را با وعده‌هایی چون خرید خودرو، ملک و ....با شرایط ویژه به یغما می‌برند و این ماجرا تنها به ضرر و زیان مالی ختم نشده و از آنجا که مجرمین در سایت‌های همسریابی در قالب خواستگار و با پیشنهادهای عاطفی به سوژه مورد نظر خود نزدیک می‌شوند آسیب‌های روحی عمیقی را نیز متوجه قربانیان خود می‌سازند که به هیچ وجه قابل جبران نیست و حتی دستگیری و مجازات فرد کلاهبردار نیز از ضربات روحی و عاطفی واردشده بر روان قربانی نمی‌کاهد .

فضای بی‌در و پیکر

فضای مجازی درست مشابه خیابان، پارک، اتوبوس و محل کار شما یا هر مکان عمومی دیگری در جامعه مملو از افراد خوب و بد است که هر کدام با قصد و نیتی خاص به سمت شما می‌آیند یا از کنار شما رد می‌شوند و تنها تفاوت آن با فضای حقیقی این است که به جای قرار گرفتن فیزیکی در آن فضا از پشت میزشان امکان رویارویی با افراد و محیط‌های جدید را برای خود فراهم می‌کنند اما این شرایط نباید باعث شود شما ملاحظاتی که در مراودات اجتماعی خود رعایت می‌کنید در این فضا نادیده بگیرید.
سایت‌ همسریابی فضایی است که تنها گزینه‌های مختلفی را برای ازدواج پیش روی شما قرار می‌دهد اما این به معنی آن نیست که گلچینی از بهترین‌های جامعه در اختیار شما قرار گرفته است. شما همیشه باید در مواجهه با افرادی که در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های همسریابی با آنها آشنا می‌شوید بسیار محتاطانه برخورد کنید و هرگاه ادعاهای مطرح شده آنها در مورد موقعیت مالی، شغلی، تحصیلی و خانوادگی‌شان را مورد راستی‌آزمایی قرار دادید گام بعدی را در مسیر آشنایی بردارید.
متاسفانه بسیاری از خانم‌های مجرد که اغلب کارمند و دارای تحصیلات دانشگاهی نیز هستند و انتظار می‌رود به‌واسطه حضور در جامعه، آگاهی و آمادگی بیشتری برای مواجهه با موقعیت‌های آسیب‌زا داشته باشند به‌راحتی در این سایت‌ها توسط افراد کلاهبردار فریب خورده یا عکس‌ها و فیلم‌های شخصی خود را در اختیار افراد ناشناس قرار می‌دهند و با دست خود زمینه را برای اخاذی و سوءاستفاده فراهم می‌آورند یا اندوخته مالی خود را براحتی به این افراد سپرده و مالباخته می‌شوند.

2323

کد خبر 1325417

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =