تصمیم‌های ترامپ مقام‌های نظامی آمریکا را نگران کرده است

خبرگزاری صدا و سیما نوشت: تنش‌هایی که ماه‌ها در بین برخی از عالی رتبه‌ترین مقامات نظامی آمریکا و دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور وجود داشت، اکنون پس از تصمیم ترامپ برای مداخله در پرونده سه عضو نیروهای مسلح متهم به جنایات جنگی، افزایش یافته و به اوج رسیده است.

پایگاه اینترنتی سی ان ان در گزارش خود به قلم مشترک «باربارا استار» و «نیکول گائوت» نوشت: یک مقام نظامی باسابقه بی پرده در این باره به سی ان ان گفت: «یک مشکل روحیه‌ای وجود دارد» و مقامات ارشد پنتاگون به طور خصوصی گفته اند که از رفتارهای رئیس جمهور ترامپ مضطرب هستند.

در پنتاگون واهمه و نگرانی بر سر تصمیم گیری‌های ناپیوسته، هوسی و متناقض ترامپ در موضوعات مختلف، از جمله عقب کشیدن ناگهانی نظامیان آمریکایی از سوریه به وجود آمده است. اما اکنون نگرانی‌های جدید و قابل توجهی وجود دارد بگونه‌ای که چندین مقام نظامی و افسر بازنشسته می‌گویند مداخله ترامپ در پرونده‌های مهمِ جنایات جنگی را نمی‌توان نادیده گرفت.

ریچارد اسپنسر، وزیر مشاور نیروی دریاییِ اخراج شده، چهارشنبه در مقاله‌ای در واشنگتن پست نوشت: مداخله ترامپ تکان دهنده و بی سابقه بود. این مداخله همچنین نشان می‌داد که رئیس جمهور درک بسیار کمی از معنای حضور در ارتش و به صورت اخلاقی جنگیدن، دارد.

ترامپ عقب نشینی نکرد و در همایش انتخاباتی سه شنبه، به طرزی خارق العاده اعلام کرد که وی با وجود مخالفت «دولت مخفی» آن اقدام را انجام داده بود. در واقع، مقامات ارشد پنتاگون در مخالفت شان با مداخلات رئیس جمهور متفق النظر بودند، زیرا معتقد بودند که این امر، نظم و انظباطِ نظامی را تضعیف می‌کند.

اظهارات رئیس جمهور و مداخله وی- با تحریک و درخواست مفسران فاکس نیوز– نشان دهنده نگرانی دیگری در میان رهبران نظامی مبنی بر این است که ترامپ به شیوه‌های مختلف همچنان تحت تأثیر این شبکه است که وی را به سیاسی کردن ارتش- نهادی که باید از نزاع‌های سیاسی دور باشد- تشویق می‌کند.

فرماندهان ارشد نظامی می‌گویند از لفاظی‌های تفرقه آمیز ترامپ و سیاسی کردن ارتش، نگران هستند. آن‌ها همچنین به سی ان ان گفتند نگران اند که شیوه مدیریت ناگهانی و متغیرانه رئیس جمهور- که اغلب از طریق توئیت‌ها بیان می‌شود– ممکن است به طور فزاینده برنامه ریزی نظامی را دشوار و امنیت ملی را تضعیف کند.

سی ان ان دریافته است که حداقل دو مقام ارشد نظامی در ماه‌های اخیر به دلیل نگرانی از اینکه ترامپ ممکن است در زمان حضور آن‌ها اظهارات سیاسی حزبی کند، تمایل به حضور در کنار ترامپ در مراسم‌ها نداشته اند. منابع نزدیک به این دو مقام نظامی از سی ان ان خواستند اشاره‌ای به هویت آن‌ها یا مراسم‌های برگزار شده، نکند.

«دیوید لاپان» سرهنگ بازنشسته تفنگداران دریایی آمریکا و سخنگوی ارشد سابق ارتش، درخصوص مداخله ترامپ در پرونده ادی گالاگر کماندوی نیروی دریایی و دو تن دیگر از اعضای نیروهای مسلح آمریکا، گفت: مداخله ترامپ در پرونده‌های جنایات جنگی سبب ایجاد «سردرگمی و هرج و مرج شده و باعث می‌شود که چنین به نظر برسد که گویی واقعاً هیچگونه پاسخگویی وجود نداد و اینکه اگر افراد (نظامیان) سوگند خود را نقض کنند یا مرتکب جنایات شوند، راه برون رفتی برایشان وجود دارد.»

وی ابراز نگرانی کرد که برخی نظامیان ممکن است اکنون بر این باور باشند که اگر آن‌ها رئیس جمهور را در کنار خود داشته باشند، می‌توانند از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند.

یک مقام ارشد نظامی دیگر در این باره گفت: حتی نگران کننده‌تر این است که ارتش دچار انشقاق و دو دستگی شده است. دو اردوگاه وجود دارد: نیمی از نظامیان آمریکایی از هواداران سرسخت ترامپ هستند که معتقدند رئیس جمهور حامی نیروهای نظامی است. اما نیمی دیگر، که بسیاری از آن‌ها از مقامات عالی رتبه نظامی هستند، معتقدند که ارتش باید مستقل از نفوذ سیاسی و حزبی باقی بماند البته آن‌ها بر این باورند که رئیس جمهور به مسئله پایبند نیست.

ترامپ روز دوشنبه در جمع خبرنگاران مدعی شد که وی در رابطه با اخراج اسپنسر از مدت‌ها قبل روی این مسئله فکر کرده بود و این امر یک دفعه اتفاق نیفتاده است. وی به خبرنگاران گفت: «من باید از جنگجویانم حفاظت کنم.»

اسپنسر به منظور حفظ نظم، انضباط و مسئولیت پذیری برای بازنگری در پرونده افسر جنجالی نیروی دریایی تحت فشار بود. ترامپ بر خلاف توصیه‌های صریح عالی رتبه‌ترین فرماندهان پنتاگون عمل کرد و ابتدا مجازات گالاگر را برگرداند و سپس برای اینکه اطمینان حاصل کند که گالاگر موقعیت خود را از دست نخواهد داد، صرف نظر از آنچه که رهبری نظامی آن را صحیح بداند یا نه، وی را مورد عفو قرار داد.

مقامات ارشد و سطح پایین‌تر نظامی از یکی از پیام‌های ترامپ بسیار عصبانی شدند، زیرا وی در ۱۲ اکتبر در وبگاه توئیتر نوشته بود: «ما به پسرانمان آموزش می‌دهیم که مانند یک ماشینِ جنگیِ مرگبار عمل کنند، اما وقتی آن‌ها (دشمنان را) می‌کشند، ما آن‌ها را تحت پیگرد قانونی قرار می‌دهیم!»

یک افسر جوان در این باره به سی ان ان گفت: «رئیس جمهور اساساً درک صحیحی از ارتش و همچنین فرهنگ و ویژگی‌های آن ندارد.»

نیروی دریایی آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که در پرونده سه افسر نیروی دریایی مرتبط با پرونده گالاگر بازنگری نخواهد کرد.

ترامپ علاوه بر گالاگر، کلینت لارنس و ماتئو گلستین را هم مورد عفو قرار داد. لارنس به جرم صدور دستور به نیروهایش برای شلیک به سه مرد غیر مسلح در افغانستان، به ۱۹ سال حبس محکوم شده بود. گلستین هم در پرونده قتل یک مرد افغان، با محاکمه روبرو بود.

310311

کد خبر 1325519

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =