انتقاد امام جمعه تهران از تاخیر ۴ ساله در اصلاح قیمت بنزین/ رهبری ماه‌ها قبل گفتند فتنه ۹۸ در راه است

خطیب نماز جمعه این هفته تهران گفت: امثال ما که تریبون داریم و مسوولین و کسانی که سخنان آنها موج در جامعه می‌اندازد و تبعات پیدا می کند، باید حواسشان باشد که سخنشان سدید باشد. برخی خیلی بی حساب سخن می گویند معلوم می‌شود که فکر نکرده‌اند.

به گزارش خبرآنلاین، حجت‌الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری در خطبه اول این هفته نماز جمعه تهران ضمن توصیه به نمازگزاران به تقوای الهی گفت: یکی از عالی ترین مصادیق رعایت تقوای الهی، سخن استوار و سنجیده گفتن است. پیشنهاد خدا برای سخن آن است که سخن شما کریمانه باشد، مخصوصا زمانی که با پدر و مادر سخن می گویید. گاهی بعضی ها مطلبی را مطرح می کنند که این سخن یک تخریبی به وجود می آورد و حقی را تضییع می کند و دل هایی را می شکند و آبروهایی را به مخاطره می اندازد و در حریم حقوق دیگران وارد می شود و از مصادیق ظلم لایترک می شود و صاحب سخن باید از عهده ستمی که روا داشته بر آید. زبان ما کار دست ما می دهد و باید اول آنچه را که می گوییم بسنجیم. سخنی که در آن مراعات قواعد الهی و حقوق مادی و معنوی مخاطبان در آن رعایت می شود، این سخن قول سدید می شود. اگر قول سدید وجود داشته باشد جامعه را می سازد.

او افزود: چیزی که می نویسید قول شماست ولی مکتوب شده است. اگر سخن سدید باشد، انشالله اجر خواهد داشت، ولی اگر سخن خطایی در آن باشد و ایجاد انحراف اخلاقی و معنوی و اجتماعی و خانوادگی و اشاعه فحشا داشته باشد، هر یک نفری که مطلب را ببیند تو بدبخت تر می‌شوی. هر کس مخاطب بیشتری دارد این مسوولیت بیشتر متوجه اوست.

او تاکید کرد: امثال ما که تریبون داریم و مسوولین و کسانی که سخنان آنها موج در جامعه می‌اندازد و تبعات پیدا می کند، باید حواسشان باشد که سخنشان سدید باشد. برخی خیلی بی حساب سخن می گویند معلوم می شود که فکر نکرده‌اند. سخنی می‌گویند ده‌ها عاقل دیگر نمی توانند عواقب آن سخن را جمع و جور کنند لذا ما به اصلاح وضعیت کلامی خیلی نیاز داریم و باید همه به هم کمک کنیم تا آیین سخن گفتن را انگونه که خدا می پسندد بیش از گذشته رعایت کنیم.

اهم صحبت‌های حجت‌الاسلام حاج عی‌اکبری به نقل از ایسنا، مهر و تسنیم از این قرار است:.  

* مدیریت مصرف انرژی و بنزین به طور خاص اجماع وجود دارد که ما یکی از کشورهای پر مصرف هستیم که در مصرف انرژی ایراد داریم. سبک ما در مصرف انرژی متعارف نیست و ما در صدر مصرف نامناسب جهانی هستیم. مخصوصا بنزین که یک کالای ویژه و استراتژیک محسوب می شود.  

* این شیوه اسراف و تبذیر جزء بیماری های اقتصادی است که نیاز به علاج و جراحی دارد، مانند بیماری های دیگر، پیکره اقتصادی ما که هم استمرار وابستگی به نفت، هم خوردن از کیسه نسل های آینده و هم بهره مندی نامتوازن گروه های مختلف به ضرر طبقات محروم و هم آسیب به محیط زیست و آلودگی هوا و هم از دست دادن فرصت طلایی صادرات را به همراه دارد.

* به همت جوانانی که جوانمرادانه کشور را به این نقطه رساندند در ستاره خلیج فارس توانستیم  جمهوری اسلامی را در بنزین به خودکفایی برسانیم.

* {با اشاره به اینکه این امکانات در کشور وجود دارد که در مصرف درست، صادرکننده بنزین باشیم}: اما شیوه مصرف ما را از صدور محروم می کند. زمینه ای هم برای قاچاق این کالا وجود دارد که باید با همت ملی و تدابیر صالح، این مشکل دور شود و سبک زندگی را اصلاح کنیم.  

* این موضوع در دستور کار مدیریت عالی نظام بوده و راهکارهای فراوانی برای آن دیده اند از جمله آن، واقعی شدن قیمت با گام‌های متوازن از طریق سهمیه‌بندی که قبلا هم امتحان شده بود و برخی زیرساخت های آن فراهم شده بود؛ چهار سال در اجرای این مصوبه تاخیر وجود دارد که هم مجلس و هم دولت باید توضیح بدهند.

* جمع بندی کارشناسی و مدیریت عالی نظام این بوده است که قیمت در این مرحله افزایش پیدا کند و سهمیه بندی اتفاق بیافتد که کاری لازم، نافع و سودمند برای امروز و فردای کشور ما است.

* شیوه اجرای این تصمیم بزرگ که همه مردم کشور با آن درگیر هستند در بوته نقد است، خود مسئولان قبول دارند توضیح لازم و اجماع نخبگانی صورت نگرفت و در نتیجه نگرانی در سطح جامعه با انبوهی از ابهامات در بین عوام و خواص جامعه به وجود آورد و از یک سو به دلیل عدم آمادگی ذهنی و از سوی دیگر نگرانی افزایش قیمت سایر کالاها با توجه به تجربه تلخ گذشته منجر به عمده این نگرانی شد. 

* برای کاهش نگرانی ها، مسئولان محترم بسته ای را در نظر گرفتند که هم باید اقناع ملی را مورد توجه قرار دهند و از رسانه ها کمک بگیرند و کوتاهی نکنند. باید از مردم دلجویی و عذرخواهی شود و به سوالاتشان پاسخ داده شود.

* برای جلوگیری از گرانی های مصنوعی نظارت های قاطع ادامه پیدا کند. آنچه به عنوان یارانه بنزین پرداخت می شود به خوبی اجرا شود و سایر مشمولین را دربر بگیرد و سهمیه ها اصلاح شود. اینها وعده هایی است که داده شده که ان شاء الله با عمل به آنها وضعیت مناسب تری را در سال آینده داشته باشیم و به خوبی در مراحل بعدی اجرا شود که قطعا به نفع همه و کشور است. 

* ماجرای بنزین در شیوه اجرا ناراحتی عمومی را پیش آورد و اعتراضاتی را به همراه داشت که به صورت شوک بود و به تدریج در گوشه و کنار کشور التهاباتی را به وجود آورد و پاتک امنیتی جبهه استکبار به کشور ما چنانچه در گذشته اتفاق افتاده بود صورت گرفت. در ۸ ماه گذشته سران استکبار ضربه های استراتژیک و راهبردی را از جبهه مقاومت دریافت کردند و باورشان نمی شد که یک زلزله سیاسی بزرگ در سیطره پوشالی غرب واقع شد که نمونه های آن حمله موشکی مقاومت به فلسطین اشغالی، حمله انصارالله به آرامکو، حمله انصارالله به منابع و نیروهای آل سعود، حمله موفق به مناطق مهم رژیم صهیونیستی و مقابل به مثل قاطع سپاه در مورد نفتکش‌ها و ساقط کردن پهپاد راهبردی آمریکا توسط سپاه اتفاقاتی بود که پشت سر هم افتاد.

 * در نتیجه غلبه گفتمان مقاومت در منطقه و رنگ باختن گفتمان سازش پیش آمد و مردم منطقه توانستند در فراسوی گرد و غبار ها و ابر ناشی از حمله رسانه‌ای و امپراتوری رسانه‌ای دشمن رنگین کمان زیبای مقاومت را در آسمان منطقه مشاهده کنند. 

*  الان امریکا مانند شیر پیر خسته ای شده است که هر از چند گاهی عربده می کشد و دندان های ریخته خود را به این و آن نشان می‌دهد و این فقط بزدلان را می ترساند. این وضع دشمن ماست و هر روز هم شاهد افول و شتاب در افول «امپریالیسم جهانی» به سرکردگی آمریکا به لطف خداوند هستیم که درمانده از شکست‌های متعدد از جمله فشار حداکثری به نقطه اصلی مقاومت که ایران محسوب می شود شده اند چرا که نتوانستند به چیزی که می خواستند برسند.

* دشمنان بعد از ماجرای ۹۶ مشغول طراحی‌های جدید شدند و هزینه فراوانی را مرتکب شدند تا با یک پاتک امنیتی در برابر حمله جبهه مقاومت شکست‌های خود را جبران کنند. در این نگاه امنیت کشورهای مخاطب را در دستور کار خود قرار دادند. آنچه در عراق اتفاق افتاد و حمله به کنسولگری ایران در شب گذشته و تظاهرات لبنان و ورود به اعتراضات معمولی که در کشورها هست و مطالبات برحقی که مردم دارند و سوار شدن بر موج اعتراضات  از دستور کارهای آنها است.

* جبهه استکبار کار بزرگ، وسیع و پیچیده‌ای انجام دادند و سرمایه‌گذاری و فضاسازی وسیعی انجام شد. حمایت‌های دیپلماتیک آمریکا و اروپا و دولتک‌های منطقه که وقیحانه حمایت کردند و عملیات میدانی پادوهای استکبار و ضدانقلاب مانند سلطنت‌طلبان‌، منافقین و ورود اراذل اجاره‌ای طی دو روز در اقصی نقاط کشور در اوج وحشی‌گری موجب شد تا شاهد کشتن، غارت کردن و مجروح کردن‌ها بودیم و به مردم عادی هم رحم نکردند و کارگر مظلوم شهرداری را هم به رگبار بستند و میلیاردها تومان خسارت به‌بار آوردند. این حاصل دوسال کار تشکیلاتی و تسلیح بود که بحمدالله خنثی شد. 

* دشمن طراحی کرده بود که این کارها در زمستان انجام شود اما ماجرای بنزین بهانه‌ای بود که اوج کینه خودش را نشان دهد. خطای محاسباتی دشمن احمق رونمایی شد و از شگفت‌های امت و امامت رونمایی شد. حکمت، درایت، آینده‌نگری، قاطعیت، فداکاری و جوانمردی را همه عالم از رهبری مشاهده کردند و در ۵ دقیقه صحبت‌شان در درس خارج فقه از ساختارهای قانونی و شیرازه تصمیمات بزرگ صیانت کردند و از امنیت ملی با کمال عزت و صلابت صیانت شد..

* رهبر بیدار ما مراقب دشمن بود و ماه‌ها قبل فرموده بودند در ۹۸ فتنه‌ای در راه است و این سخنان آتش‌نشان فتنه بود و در اوج شلوغی ها مردم مشاهده کردند رهبر عزیمان با تولیدکنندگان و کارآفرینان جلسات چندساعته داشتند و آنها را خط‌شکنان عرصه جهاد اقتصادی معرفی کردند و با آنها گفت‌وگو کردند.  چنین رهبری برازنده ملت ماست چنانکه چنین ملتی نیز برازنده رهبر ماست. 

* در این ماجرا از ملت عزیز ما هم در برابر جهان رونمایی شد. بصیرت و هوشمندی و شجاعت ملت ایران را شاهد بودیم که در اولین فرصت با اشاره رهبری صف خود را با سرعت زیاد از اشرارا جدا کردند و اثبات کردند هرگاه پای استقلال و عزت در میان است آن را خط قرمز خود می‌دانند. همایش‌های خودجوش و متنوع اعلام بیعت مجدد با رهبری بود که باید در برابر چنین ملتی تعظیم کرد و مسئولان باید خاضعانه به این ملت خدمت کنند.

*آقا فرمودند در برابر چنین ملتی باید تعظیم کرد و قدر بدانیم و مسوولین عاشقانه و خاضعانه به این ملت شریف و بزرگ خدمت کنند. قدرت نمایی ملی ما بود و اقتدار و وحدت مان را به رخ کشیدیم.

* از سوی دیگر از استکبار و عظمت و ریشه‌دار بودن و خوش ساخت بودن نظام جمهوری اسلامی ایران که برخاسته از اراده ملت عزیز و شریف ما مبتنی بر قواعد الهی است، یکبار دیگر رونمایی شد.

* اگر فتنه ۸۸، هشت ماه بود و اگر فتنه ۹۶، هشت روز ولی ماجرا و فتنه امسال به تعبیر رهبری در کمتر از دو روز به همت ملت نابود شد.

* در دیدار رهبر انقلاب با بسیجیان، رهبر فرمودند کار بسیج تولید فرصت و تبدیل تهدیدها به فرصت هاست. بسیج یعنی ذات ملت ایران و یعنی حضور به هنگام براساس تشخیص درست و بصیرت. ملت ما دارای چنین هنر بزرگی شده است که در ۴۰ سال گذشته آنرا دیدید. در شرایط فعلی با استفاده از مطالعه جامع، ملت عزیز ما همراه با مسوولین باید همه دست به دست بدهند و از این هنر به شایستگی استفاد کنند زیرا بسیجی ذات ملت ماست. با دقت تهدیدهایی که در این ماجرا پیدا شد، همه را به فرصت تبدیل کنند. دشمن خواست سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی را کاهش دهد و بین مسوولین ومردم تفرقه ایجاد کند که باید این تهدید تبدیل به فرصت شود. از طرف دیگر مسوولین باید احساس صمیمت و شفقت داشته باشند و این موضوع را باید در سراسر کشور جدی بگیرند و سراغ مردم بروند؛ البته وعده هایی که دادند را عمل کنند.

* روش های اعتراضی ناامن و آسیب زا و بهانه ساز از تهدیدات بود که برای آن باید فکری کرد و به فرصت تبدیل شود و شیوه های مناسب اعتراض و انتقاد امن و سازنده برای ارایه نظرات مردم پیش بینی شود و در اختیار آنها قرار گیرد زیرا وسط عربده های اجاره ای اراذل آنچه کمتر شنیده می شد صدای اصلی مردم بود. یکی از پیشهادات این است که از ۹۰۰ پایگاه نماز جمعه استفاده شود و در آنجا ارتباط بین مردم و مسوولین تقویت شود. مسوولین شرکت در نماز جمعه را واجب بدانند و حضور یابند و در میز خدمت باشند و توضیح دهند و اعتراضات مردم را بشنوند.

* تهدید دیگر آسیب به امنیت ملی ما به عنوان بزرگترین مزایای ایران در منطقه بلکه در جهان است. این تهدید را باید ملت ما با مسوولین دست به دست هم دهند و به فرصت تبدیل کنند. همچنین مساله پدافند غیرعامل جدی گرفته شود. در مورد اماکن عمومی و خصوصی،گاهی با اندک تدبیری می شود از خسارت های بزرگ جلوگیری کرد. برخی از شهرهای واقع در کنار شهرهای آسیب دیده چون مساله در آن رعایت شد اتفاقی نیفتاد. همچنین باید جایگاه پلیس و حافظان امنیت در ذهن و دل جامعه تقویت شود. ساختار شورای تامین در برخی جاها نیاز به اصلاح دارد و در وزارت کشور همت کنند و از فناوری های نو استفاده کنیم.

* با اینکه محدودیتی در فضای مجازی داده شد، ولی خوشبختانه با اقدامات خوب در این زمینه شبکه ارتباطی مخابراتی و بانکی و حمل و نقل آسیب جدی ندید و آزمایش مناسبی بود و سرعت دادن به فرمان رهبر عزیز که شبکه ملی اطلاعات به صورت کامل محقق شود و باید به آن شتاب داده شود. خرابی‌هایی که در اماکن عمومی به وجود آمده و جاهای دیگر به سرعت اصلاح شود. رسیدگی به خسارت دیدگان حوادث اخیر در دستور کار باشد.

* قاطعانه و طبق قوانین شرع، خدا نسبت به فتنه گران جان و مال و ناموس مردم خیلی سخت گیر است و حکم محارب و بغی که برای این گونه افراد در نظر گرفته شده است در قله مجازات های اسلامی است و توقع این است که از این تهدیدی که شد فرصتی ساخته شود و جامعه از این اراذل وحشی تبهکار پاکسازی شود و با سرعت در این زمینه اقدام شود. ماجرای افراد فریب خورده داستان دیگری است که هم باید مورد مواخذه قرار گیرند و هم از مهر نظام بهره مند شوند.

* اهالی سیاست مراقب باشند وقت گروکشی‌های سیاسی نیست و باید همدلی ملی را تجربه کنند.

۲۱۷۲۱۶

کد خبر 1325821

برچسب‌ها