مرکز پلیس ذی قار از سوی معترضان محاصره شد

ایرنا نوشت: شبکه خبری سومریه نیوز گزارش داد: تظاهرکنندگان ساختمان مرکز پلیس استان «ذی‌قار» در عراق را محاصره کرده و پلیس از شخصیت های شرشناس شهر خواسته است برای جلوگیری از افزایش تنش و خونریزی، پادرمیانی کنند.

تظاهرکنندگان خشمگین در پی حوادث خونینی که این استان در روزهای اخیر شاهد آن بود، از بامداد جمعه مرکز پلیس را به محاصره خود درآودند.

این رسانه عراقی به نقل از «یک منبع آگاه» افزود: تظاهرکنندگان از بامداد امروز مرکز فرماندهی پلیس ذی‌قار را به منظور تصرف آن محاصره کرده و شمار تظاهرکنندگان در پی تشییع جنازه شهدا (تظاهرکنندگان کشته شده)، افزایش یافت.

وی گفت: فرماندهی پلیس از شخصیت های سرشناس و روحانیون خواسته است برای توقف تنش و جلوگیری از خونریزی بیشتر مداخله کنند.

سومریه نیوز همچنین به نقل از خبرنگار خود افزود: شیوخ و بزرگان عشایر ذی‌قار بامداد امروز تشکیل جلسه دادند، این نشست به یک سری خواسته هایی انجامید که مهمترین آنها عبارتند از: برکناری دولت و پارلمان، محاکمه جمیل الشمری و انتخاب فرمانده پلیس از بین مردم استان و نیز کنار گذاشتن اخراج احزاب از تمامی مراکز دولتی و نیز برگزاری انتخابات با نظارت سازمان ملل. 

استان ذی‌قار از بامداد روز پنجشنبه شاهد درگیری میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی است که به کشته و زخمی شدن شماری از افراد انجامیده است.

این در حالی است که عادل عبدالمهدی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، جمیل الشمری فرمانده امنیتی استان را که در پی حوادث اخیر استعفا کرد، به مرکز فراخواند. عبدالمهدی پیشتر وی را به این سمت گمارده بود.

بنا به اعلام برخی رسانه ها، در اعتراضات و ناآرامی های سه روز اخیر در استان های ذی‌قار و نجف ده‌ها تن کشته و زخمی شده اند.

مرحله نخست اعتراضات در عراق روز اول اکتبر (۹ مهرماه) ابتدا با درخواست مبارزه با فساد و انجام اصلاحات اقتصادی و گسترش خدمات عمومی آغاز شد، اما رفته رفته مطالبات سیاسی به آن اضافه شد، بطوری که گروهی از معترضان خواستار اصلاح قانون انتخابات و قانون اساسی این کشور شدند و برخی دیگر شعار براندازی دولت را سر دادند.

اعتراضات در عراق بار دیگر از ۲۵ اکتبر (سوم آبان) آغاز شد و دولت تاکنون با وجود پذیرش اغلب پیشنهادات برای اصلاحات ساختاری و قانونی، ارائه بسته‌های اقتصادی و صدور دستورالعمل‌های مختلف، نتوانسته آرامش را به طور کامل به کشور بازگرداند.

310 310

کد خبر 1325847

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =