۰ نفر
۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۳
بازگشت احمد داووداوغلو به سیاست

فارس نوشت: نخست‌وزیر پیشین ترکیه بعد از جدا شدن از حزب عدالت و توسعه، قصد دارد تا چند هفته آینده و پیش از سال جدید میلادی تاسیس حزب جدید خود را اعلام کند.

داووداوغلو 60 ساله که خود زمانی رهبری حزب حاکم ترکیه یعنی «عدالت و توسعه» را برعهده داشت و به عنوان نظریه‌پرداز سیاست خارجی این حزب شناخته می‌شد، در تاریخ بیست‌ودوم شهریور امسال از عضویت در این حزب کناره‌گیری کرد.

یک عضو دخیل در تاسیس این حزب، که خواست نامش فاش نشود، امروز (جمعه) به خبرگزاری «رویترز» گفت: «انتظار می‌رود حزب جدید داووداوغلو به زودی فرم درخواست تاسیس را در وزارت کشور ترکیه تکمیل کند و در عرض چند هفته نیز رسما تشکیل شدن خود را اعلام نماید».

این منبع مطلع توضیح داد: «آخرین ملاحظات و تمهیدات برای تشکیل این حزب جدید در حال اعمال شدن است. [فرایند تاسیس] تا سال 2020 به تعویق نمی‌افتد. ساختمان‌های [حزب در شهرهای مختلف] اجاره شده و مقر اصلی آن در آنکارا خواهد بود. یک مرکز استانی نیز در استانبول دائر می‌شود».

بر این اساس، تعدادی از چهره‌های سیاسی پیشین ترکیه و برخی مسئولان ارشد حوزه اجتماعی این کشور نیز در حزب جدید داووداوغلو مسئولیت خواهند داشت.

این منبع همچنین هرگونه احتمال همکاری داووداوغلو با «علی باباجان» - عضو پیشین حزب عدالت و توسعه که مقام‌های متعددی در دولت اردوغان داشته و چندی پیش بعد از جدا شدن از آنها، گفته بود حزب جدید تاسیس می‌کند – را رد کرد.

داووداوغلو که زمانی نخست‌وزیر ترکیه (2014 تا 2016) بود، بعد از دچار شدن به اختلاف نظر با «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور این کشور، مجبور به استعفا شد. وی چند ماه پیش هم از نحوه مدیریت بحران اقتصادی کنونی ترکیه توسط دولت اردوغان و همچنین سرکوب شدید و گسترده مخالفان شدیدا انتقاد کرده بود.

پیش از این نیز اعضای پیشین حزب حاکم ترکیه درباره کاهش محبوبیت این حزب گفته بودند که عدالت‌وتوسعه فقط طی یک سال گذشته 840 هزار نفر از اعضای خود را از دست داده و تداوم این ریزش چالشی برای رئیس‌جمهور این کشور خواهد بود.

310 310

کد خبر 1325870

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =